Tema, kuria šiandien noriu pasidalinti su jumis yra pavojinga viešai diskusijai ir tyliai apeinama. Net savo socialiniame tinkle pastebėjau, kad įkėlus įrašą šia tema, „patiktukų" skaičius sumažėja keturis penkis kartus.
Nori nenori tenka prisiminti kunigą Ričardą Doveiką, kuris per pamokslą Paberžės muzikos festivalyje teigė, kad „net 80 procentų mūsų tautos žmonių bijo viešai išreikšti savo nuomonę".
Kaip pamenate, šis teiginys sukėlė karštas diskusijas viešojoje erdvėje. Kai kurie kritikavo kunigą dėl nepagrįstos statistikos naudojimo, pabrėždami, kad nėra aiškių duomenų, patvirtinančių tokį aukštą bijančių kalbėti procentą. Kiti gi gynė R. Doveiką, teigdami, kad jo žodžiai atspindi realią situaciją, kai žmonės bijo laisvai reikšti savo nuomonę dėl galimų neigiamų pasekmių. Ši situacija atskleidžia skirtingas nuomones apie žodžio laisvės būklę Lietuvoje ir parodo, kaip jautriai visuomenė reaguoja į tokius pareiškimus.
Taigi, nustokime krūpčioti, kaip sakė iškili KGB'istė Dalia ir pakalbėkime apie pinigus. Tuos, kurie dingsta Ukrainoje. Ne, tai nebus apie dar vieną akciją „SauDarPadarom", jau trečiąją, už kurios tradiciškai mūru stovi teisingoji Lietuvos šviesuomenė.
Prieš kelias dienas Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis televizijai duotame interviu išreiškė susirūpinimą dėl realios pagalbos, kurią Ukraina gauna iš JAV. Jis paaiškino, kad priešingai nei teigiama kai kuriose ataskaitose, jog Ukraina gavo 200 milijardų dolerių paramos, reali suma yra apie 76 milijardus dolerių.
Kalbėdamas su naujienų agentūra Associated Press, V. Zelenskis teigė, kad JAV karinė pagalba nebuvo įšaldyta, tačiau Ukraina gavo tik apie 42 procentus Kongreso patvirtintų lėšų. Bidenas amerikiečiams ir pasauliui tvirtino, kad Ukrainai skyrė apie 200 milijardų dolerių. Iš tikrųjų karinė pagalba sudarė 28,6 milijardo dolerių, arba vos 13,6 % nuo oficialiai deklaruotos sumos.
Tame interviu Zelenskis pabrėžė, kad didelė dalis šios pagalbos yra skirta konkretiems tikslams, tokiems kaip ginklai ir humanitariniai projektai, o ne tiesioginė finansinė parama. Jis taip pat išreiškė susirūpinimą dėl JAV sprendimo 90 dienų įšaldyti humanitarinę pagalbą, nes tai gali smarkiai paveikti paslaugas civiliams, kurie buvo priversti palikti savo namus dėl karo.
Tuo tarpu šią savaitę Donaldas Trumpas atvirai pareiškė, kad nori, jog Ukraina tiektų Jungtinėms Valstijoms retuosius žemės mineralus kaip atsiskaitymo už teikiamą finansinę pagalbą formą. Jis sakė: „Mes jiems labai padedame, bet norime kažko mainais." Šie pareiškimai atspindi Trumpo požiūrį, kad JAV parama Ukrainai turėtų būti atlyginama apčiuopiama nauda, ypač suteikiant prieigą prie vertingų gamtos išteklių. Nieko asmeniško - tik verslas.
Kyla logiškas klausimas: o ko gi iš Ukrainos norėjo prieš tai buvusi leisgyvio prezidento Joe Bideno administracija, kurią nuo užpakalinės sėdynės visą kadenciją vairavo Barackas su Hillary? Juk skaitančiųjų tarpe nėra naivuolių, kurie tikėtų, kad 200 milijardų parama Ukrainai buvo skiriama iš altruistinių ir vertybinių paskatų.
Čia tenka grįžti prie sąmokslo teorijų, kurias taip noriai dar visai neseniai nuožmiai paneiginėdavo šiandien jau bedarbiais tapę faktų tikrintojai. Kaip žinome, tos teorijos tikriausiai net neįtaria apie tikrintojų egzistavimą ir labai dažnai išsipildo.
Viena iš žinomiausių sąmokslo teorijų teigė, kad kriptovaliutų birža FTX buvo susijusi su JAV pagalbos Ukrainai „plovimu" ir lėšų nukreipimu į Demokratų rinkimų kampanijas. Prisimenate tokį veikėją Samą Bankman-Friedą, kuris ją valdė ir kuri su trenksmu bankrutavo?
Ukrainos vyriausybė ją naudojo kriptovaliutų aukoms, skirtoms karo veiksmams konvertuoti į vyriausybės naudojamą valiutą. Be jokios abejonės tik nelemtas sutapimas, kad buvęs FTX generalinis direktorius Samas Bankmanas-Friedas paaukojo dideles sumas demokratams. Jis buvo reikšmingas politinis rėmėjas 2022 metų JAV rinkimų cikle. Viešai deklaruota, kad jis paaukojo daugiau nei 40 mln. dolerių, daugiausia Demokratų kandidatams ir jų remiamiems tikslams, todėl tapo antru pagal dydį individualiu Demokratų partijos rėmėju tais metais.
Kitas neva nepagrįstas teiginys arba sąmokslo teorija kilo iš buvusio Lenkijos pareigūno, kuris tvirtino, kad reikšminga dalis JAV pagalbos Ukrainai buvo išgrobstyta ir nukreipta į Demokratų partiją. Konservatyvių pažiūrų apžvalgininkas Jeremy Herrellas „Instagram" vaizdo įraše teigė, kad buvęs Lenkijos viceministras sakė, jog „beveik pusė visų pinigų, siųstų į Ukrainą, buvo išgryninti ir grąžinti Demokratų partijai ir jos kandidatams".
Jis sakė, kad buvęs Lenkijos darbo ministro pavaduotojas Piotras Kulpa vienam Ukrainos žurnalistui teigė, kad Ukrainos pareigūnai pasisavino dideles paramos pinigų sumas. Visur yra primenama, kad P. Kulpa praėjusios kadencijos metu palaikė 2016 metais išrinktąjį prezidentą Donaldą Trumpą, kad dar visai neseniai balansavo ant kriminalinio nusikaltimo ribos, todėl jo informacija buvo paneigta kaip melaginga. Ir šiaip kalbėti apie korupciją Ukrainoje dabar yra ne laikas, sakė Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta.
Jūsų dėmesiui dar vienas keistas faktas, kurio niekas iki šiol nepaneigė. 2024 metų liepos mėnesį Pentagonas nustatė papildomas 2 milijardų dolerių vertės apskaitos klaidas, susijusias su šaudmenų, raketų ir kitos įrangos, siunčiamos į Ukrainą, vertinimu. Tai padidino bendrą neteisingai apskaitytų lėšų sumą iki 8,2 milijardų dolerių.
Oficialiai nurodoma klaidų priežastis - neteisingai naudotas „pakaitinės vertės" metodas vietoj „nusidėvėjimo vertės", dėl ko buvo stipriai pervertintos siunčiamos priemonės. Galima spėti, kad metalo laužas iš Amerikos buvo parduotas Ukrainai kaip nauja karinė technika.
Galėčiau pateikti jums dar daugybę sąmokslo teorijų, kurias paneigti būtų nelengva net ir patyrusiems „faktų tikrintojams". Vietoj to aš užduosiu retorinį klausimą: kodėl V. Zelenskis tik dabar, pasikeitus valdžiai Amerikoje ir pradėjus aiškintis, kaip ir kur leidžiami karui skirti pinigai pamatė, jog Ukraina negavo daugiau, nei pusės jai skirtos paramos? Ar tai tikrai niekaip nesusiję su demokratų valdžia, Hunteriu Bidenu, energetikos įmone „Burisma" ir dar viena kita sąmokslo teorija?
Citata iš laiško Galatams: „7. Neapsigaukite! Dievas nesiduoda išjuokiamas. Ką žmogus sėja, tai ir pjaus." Neapleidžia jausmas, kad pjūtis jau artėja. Labai to mums visiems linkiu.