respublika.lt

Jonas IVOŠKA: Kokiam nekilnojamajam turtui taikytinos rinkliavos?

(238)
Publikuota: 2025 balandžio 13 13:05:01, Jonas IVOŠKA, advokatas
×
nuotr. 1 nuotr.
Jonas Ivoška. Stasio Žumbio nuotr.

Retai kam kyla abejonė, kad kiekvieno darbingo žmogaus pareiga dalį gautų pajamų skirti bendrųjų reikalų tvarkymui (Konstitucijos 127 str.).

 

Savaime suprantama, kad negavęs jokių pajamų žmogus negali turėti mokestinės prievolės, nes niekas nevirsta kažkuo.

Tačiau žymi dalis žmonių turi natūrinių ar piniginių santaupų, kurios išskirtiniais atvejais gali būti panaudotos savanoriškai arba prievoline tvarka bendriesiems interesams tenkinti.

Kad būtų aiškiau, bendram reikalui įstatymine tvarka paimamą žmogaus pajamų dalį vadinkime mokesčiu, o likusias nuo mokesčių ir žmogaus nesuvartotas natūrines ar pinigines vertybes - santaupomis, kurių prievolinį paėmimą vadinkime rinkliava.

Tuo būdu nuosavybės teise valdomas nekilnojamasis turtas, laikytinas žmogaus natūrinėmis santaupomis, nepriklausomai nuo to ar jis įgytas iš uždarbio, ar paveldint, ar dovanojimo būdu.

Ar racionalu ir teisinga tokias natūrines santaupas apdėti rinkliavomis?

Suprantama, kad ypatingais viešojo intereso pasireiškimo atvejais dalis žmogaus santaupų gali būti paverčiama viešaisiais ištekliais.

Tačiau, racionaliai mąstant, ne visos natūrinės santaupos gali būti apdėtos rinkliavomis, nes individualiomis (ne rūšinėmis) savybėmis pasižymintys daiktai paprastai nėra dalintini, nes dalinant praranda savo tikslinę paskirtį.

Dėl to nekilnojamasis daiktas, negali tapti tiesioginiu rinkliavos objektu. Civilizuotoje visuomenėje tokio daikto savininko apdėjimas kitos rūšies (pinigine) rinkliava galimas tik tuo atveju, jeigu to daikto savininkas turi piniginių santaupų.

Todėl, siekiant išvengti sudėtingo nekilnojamojo turto rinkliavos administravimo, jį siejant su turto savininko turimomis piniginėmis santaupomis, vertėtų atsisakyti nekilnojamojo turto, kuris yra vienintelis žmogaus gyvenamasis būstas, apdėjimo rinkliavomis. Juk tas daiktas negeneruoja jokių finansinių pajamų.

Galima susidurti su situacija, kai negeneruoja pajamų ir tas nekilnojamasis turtas, kuris nėra savininko gyvenamasis būstas.

Tuo atveju taikoma rinkliava yra savotiška bauda už neracionalų turto valdymą.

Tokią prievartinę priemonę taip pat galima pateisinti kaip savitą verslumo ugdymo paskatą.

Taigi, į nekilnojamojo turto apdėjimą rinkliavomis negalima žiūrėti primityviai, nes pajamas galintis generuoti turtas ir savo paskirtimi ne tam skirtas turtas nėra analogiški apdėjimo rinkliavomis požiūriu.

Nors pagal Nekilnojamojo turto registro duomenis skirtingos paskirties nekilnojamieji daiktai gali būti įkainoti vienodai, tačiau jie visuomeninio intereso kontekste nėra lygiaverčiai.

Kita vertus, turtas, kuris yra žmogaus gyvenamasis būstas, turi ne tik piniginę, bet ir dvasinę vertę.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
207
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (238)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate premjero Gintauto Palucko darbą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar lankėtės Rusijoje arba Baltarusijoje per pastaruosius trejus metus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+7 +14 C

+10 +13 C

+9 +15 C

+18 +22 C

+12 +17 C

+23 +25 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-4 m/s