respublika.lt

Lyčių pokyčiai Parlamente

(0)
Publikuota: 2020 birželio 16 14:51:02, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Arūno Cironkos koliažas

Panašu, kad Seimas jau išsprendė visas rimtas problemas, nes dabar jau svarsto, ar darbdaviai turi pripažinti moterimi vyrą arba vyru moterį, jei besidarbinantiems atrodo, kad jie yra kitos lyties nei yra iš tiesų.

 


Priraitė peticijų

Seimo Peticijų komisija nagrinėjo iškart dvi peticijas labai keistais pavadinimais. Vienoje kalbama apie lytinę tapatybę, kitoje - apie translyčių žmonių teisių užtikrinimą Lietuvoje. Tačiau komisija jau kelis mėnesius dirba itin slaptai, posėdžiai būna uždari, neskelbiamas ne tik peticijų turinys, bet ir jų autoriai. Todėl reikia gerai pasikapstyti internete, kad būtų galima sužinoti, kuo komisija užsiima.

Pasirodo, minėtose peticijose (arba bent jau analogiškais pavadinimais) reikalaujama į teisės aktus įtraukti reikalavimus apie translyčių asmenų teisių užtikrinimą ir draudimą diskriminuoti pagal lytinę tapatybę.

„Dėl teisinio lytinės tapatybės pripažinimo neprieinamumo, ieškant darbo ir įsidarbinus translyčiai asmenys susiduria su įvairiais sunkumais. Tam, kad gautų jų lytinę tapatybę atitinkančius dokumentus, translyčiai asmenys privalo kreiptis į teismą ir ten įrodinėti savo lytinę tapatybę, pateikdami psichiatrinę transseksualumo diagnozę. Tai - daug laiko, finansinių ir emocinių resursų reikalaujantis procesas, prieinamas toli gražu ne visiems. Tačiau neturint atnaujintų asmens tapatybės dokumentų, translyčiams asmenims sunku įsidarbinti ir išsaugoti darbo vietą bei užsidirbti pakankamai, kad užtektų ne tik pragyvenimui, bet ir visoms finansinėms išlaidoms, susijusioms su lytinės tapatybės keitimu. Taigi, susidaro uždaras ratas, iš kurio ištrūkti gyvenant Lietuvoje yra sunku. Nemažai translyčių asmenų yra priversti išvykti į užsienio valstybes, kuriose užtikrinamos jų žmogaus teisės ir orumas“, - rašoma peticijoje.

Todėl reikalaujama priimti sveikatos paslaugų teikimo translyčiams asmenims aprašą, kurio dėka būtų užtikrinamos tinkamos ir prieinamos medicininės lyties keitimo ir kitos sveikatos priežiūros paslaugos; išbraukti iš teisės aktų nuostatas, ribojančias translyčių asmenų galimybes dirbti tam tikrą darbą dėl turimos psichiatrinės transseksualumo diagnozės; išbraukti transseksualumą iš psichikos ir elgsenos sutrikimų kategorijos. Taip pat reglamentuoti lytinės tapatybės pripažinimą.

„Ono“

Kas ta lytinė tapatybė? Peticijų komisijos pirmininkas Petras Čimbaras sako, kad asmenys, kurių jis neturi teisės įvardinti, nori, jog į Lietuvą būtų perkelta kai kurių kitų šalių praktika.

„Nori, kad būtų įteisinta ne tik vyro, moters, bet ir neutrali lytis. Sunku paaiškinti.

Kai mes gimstame, mūsų kodas būna vyro arba moters. To nepakeisi. Tačiau peticijų pareiškėjai sako: ateina pas darbdavį žmogus, besijaučiantis moterimi, o darbdavys pasižiūri į jį, po to į dokumentus ir sako, kad jis - vyras. Ir taip esą pažeidžiamos tokių žmonių teisės.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba jiems pritaria, tačiau Socialinės apsaugos ir darbo bei Teisingumo ministerijos sako, kad niekas nieko nediskriminuoja. Komisija irgi nusprendė, kad jokios diskriminacijos nėra. Tačiau daugiau apie tai gali paaiškinti mūsų komisijos narys Egidijus Vareikis, kuris šiais klausimais daug diskutavo Briuselyje“, - „Vakaro žinioms“ sakė P.Čimbaras.

Tik fantazijose

E.Vareikis teigė, kad peticijų pareiškėjai nori įteisinti, jog nebūtų galima diskriminuoti ne tik dėl lyties, seksualinės orientacijos, bet ir lytinės tapatybės, o pastaroji sąvoka nėra apibrėžta.

„Mūsų įstatymuose yra nustatyta, kad diskriminuoti dėl lyties negalima, todėl nėra reikalo įrašyti į įstatymus naujų sąvokų. Fantazuoti žmonės gali, jei vyras nori būti moterimi, tegul fantazuoja, kad jis ir yra moteris, tačiau biologiškai pakeisti lyties, ląstelių neįmanoma. Galima tik hormonų pagalba pakeisti išorinius lyties požymius. Moterims gali pradėti augti barzda, vyrams atsirasti moteriški bruožai, bet nuo to vyras moterimi arba moteris vyru juk netampa.

Mes Strasbūre apie tai ne kartą kalbėjome ir vis minimas klasikinis atvejis. Tarkime, įvyksta nusikaltimas ir tyrėjai, rinkdami įkalčius, randa ant sienos ląstelių, atsiradusių įtariamajam nusibrozdinus alkūnę. Kriminalistas ištiria ląsteles ir nustato, kad ląstelės vyro, o pasirodo, kad jos esą yra vyro, kuris pakeitė lytį į moters ir laiko save moterimi. Tačiau ląstelės vis tiek liko vyriškos.

Tik fantazijose galima būti kitu nei esi, o įstatymuose fantazijų juk neįrašysime“, - akivaizdžią tiesą, kuri kai kam jau tapo nebesuvokiama, priminė E.Vareikis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek dienų kitą savaitę (gruodžio 23-29 d.) dirbsite?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate I.Šimonytės Vyriausybės darbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

+1 +6 C

-3 +3 C

+1 +4 C

0 +4 C

-3 +3 C

0-8 m/s

0-4 m/s

0-2 m/s