Konservatoriai skuba. Iki Seimo rinkimų nori perkelti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą į patalpas Jasinskio gatvėje - kažkas, matyt, senamiestyje, Didžiojoje gatvėje, šio centro patalpų vietoje mato savo svajonių viešbutį ir nori nori nori...
Kol visuomenė jaudinosi dėl vienos lyties „šeimų" įteisinimo, valdantieji greitai greitai „prastūmė" įstatymus dėl kasetinių bombų ir... Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, kuris sulauks pertvarkos - steigiama taryba, kurioje bus ir politikai.
Ar išgyvens Genocido tyrimų centras? Ar tai mums, Lietuvos žmonėms, svarbu? Ir kaip ten bus su ta „didžiąja taryba"? Tikrai ne tokie jau paprasti klausimai, ypač kalbant apie siūlomą Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro valdymo tarybą, į kurią bus deleguojami politinių organizacijų (Seimas, prezidentūra, vyriausybė) atstovai. Žinoma, galima diskutuoti, ar istoriniai vertinimai virs politiniais, ar ne, tačiau, manau, į šį klausimą labai gerai neseniai atsakė viena iš diskusijos, surengtos LRT aktualijų studijos laidoje, pašnekovių.
Paaiškėjo, kad pagal Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui primetamą valdymo modelį jau seniai dirba ir VRK, ir nacionalinis transliuotojas LRT. Nuostabu. Nežinau, kaip jums, bet man šių abiejų institucijų vadinamoji „nepriklausomybė nuo politikos" akivaizdi. Būtent todėl LRT eteryje nesimato kitokios nuomonės nei valdančiųjų, nes, mano įsitikinimu, sąmoningai ir tendencingai visuomenės nuomonė formuojama pagal valdančiųjų kurpalių.
VRK irgi pasižymi pilnu „nepolitiškumu". Būtent todėl kandidatams reikia įrodinėti teismuose savo siūlomų programų teisėtumą, nes kitaip VRK programos neskelbs. Tai, kad eiliniai žmonės, palaikantys vieną ar kitą politinę partiją, nėra politinės kampanijos dalyviai, irgi niekam nerūpi, nes VRK taip negalvoja - mato kažkokius veidus ar dvasias. Tiesa, ne pas visus. Na, visiškai „nepolitizuotai".
Ar jums neatrodo, kad greitai politikai skelbs, kas su kuo „kolaboravo"? Kas žino, gal jau rytoj sužinosime, kad vienas iš mūsų jau koks nors „kolaborantas"? Ir faktų tam nereikės. Svarbu, kad politiškai atrodytų gražiai, kad tik nepatogius asmenis galima būtų apkaltinti. Ar ne taip atsitiko su Lietuvos šviesuliais - kardinolu Vincentu Sladkevičiumi, maestro Sauliumi Sondeckiu, aktoriumi Donatu Banioniu? Visai „depolitizuotai", visai kaip LRT ir VRK.
Manau, reikėtų būti atsargesniais prieš politizuojant mūsų institucijas. Jau šiandien girdime vienus ar kitus žmones priskiriant „vatnikams", „kremliniams" ar dar kokiems nors. Ar neatsitiks taip, kad po Genocido centro politizavimo tokie kaltinimai tiesiog bus įteisinti?
Visi turime savo nuomonę, tad norisi paklausti - ar tokius klausimus turi spręsti politikai, ar istorijos ekspertai? Ir ar neatrodo keista, kad prieš kadencijos pabaigą būtent konservatoriai ypatingos skubos tvarka prastūmė tokį įstatymą? Man tai išties keista, nes jei klausimas būtų apie Genocido centro darbą, kokybę, manau, nebūtų tokios skubos.