respublika.lt

Zigmas VAIŠVILA: Metas atsisakyti iliuzijų

(315)
Publikuota: 2025 balandžio 07 07:06:04, Zigmas VAIŠVILA, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras
×
nuotr. 1 nuotr.
Zigmas Vaišvila. Asmeninio albumo nuotr.

Didžiulė ne tik mūsų, bet ir tiesiogiai į karą įsuktų ukrainiečių mąstymo inercija. Gal JAV įvedus didelius importo muitus beveik visoms pasaulio šalims, jau metas suvokti, kad Ukrainos klausimas JAV Prezidento Donaldo Trampo stovyklai - antraeilis.

 

Akivaizdu, kad ši komanda strategiškai veikia kryptingai, o D.Trampo pareiškimai - tai tėra reakcija į klausimus, į kuriuos negalima nereaguoti, o visa kita vyksta pagal jų paruoštą planą. Ne viskas pavyksta greitai, viskam reikia ne tik laiko, bet ir to, kad euroatlantiniai JAV partneriai negalėtų pasakyti, kad ši partnerystė jau baigėsi, kad jie dar kurį laiką pagyventų iliuzijose. O tuo pačiu dar ir suskaldyti juos reikia.

Štai rusofobas Suomijos Prezidentas Aleksandras Stubas, JAV pažaidęs golfą su D.Trampu, grįžęs pareiškė, kad dar nežinia kada, bet jau reikės kalbėtis su Rusija.

O JAV jau ne tik kalbasi su Rusija, bet ir veikia. Nuo karo kenčiantys ukrainiečiai palauks. Tuo labiau, kad Ukrainos oligarchinė valdžia, visų pirma, turi susiderėti dėl savo saugumo. Tai - „svarbiausia" Ukrainos problema ir jos tragedijos tęsimo priežastis.

Nes JAV planuojama sutartis su Ukraina - tai būtų ne tik šios valstybės išteklių, energetikos sektoriaus ir uostų naujų laikų kolonizavimas, bet ir Ukrainos oligarchų bei Jungtinės Karalystės, kuri ką tik pasirašė su Ukraina, matyt, panašią sutartį, išmetimas iš „barščių".

Prasidėjo naujas imperializmo, kaip aukščiausios kapitalizmo vystymosi stadijos, anot Karlo Markso, etapas, kurį jau daug kas vadina pasaulio perdalinimu. Tad Gitanui Nausėdai BRELL sutarties nepratęsimo dieną pasikalbėjus su Vladimiru Leninu (Uljanovu), neprošal būtų paskaityti ir jo veikalus. Ir būtinai K. Markso „Kapitalą". Nes politekonomikos dėsniai, kurių kandidatinę disertaciją Rusijos valstybės paslaptis Dalia Grybauskaitė gynėsi Maskvoje TSKP CK Politinių mokslų akademijoje, tebėra tie patys.

Keičiasi tik veikiantys asmenys ir ginkluotė, karo technologijos, bet ne įvykių esmė. Tai - kova už išteklius ir rinkas, o per juos - į dominavimą ir gerą gyvenimą išrinktiesiems. Arba - karo laimėtojams. O karas - tai ir ekonominis, šalia kurio visada yra karinė galia. Neišsprendus klausimų ekonominėmis ir diplomatinėmis spaudimo ar derybų priemonėmis, prabyla ginklai.

Kodėl taip elgiasi JAV Prezidento rinkimus laimėję ir daugumą Senate ir Kongrese užvaldę asmenys? Iš esmės jie neslepia savo tikslų ir priemonių. Tik iš didelės inercijos įsibėgėjusiame globalizme kitų sąskaita geriau gyvenę vakariečiai vis dar nenori atsisakyti iliuzijų, nors toks gyvenimas turi savo kainą. Negalima intensyviai beatodairiškai tik vartoti, vartoti ir manyti, kad pieną vaikučiams pagamina „maximų" parduotuvės. Iš esmės tokio mąstymo vaikučiais intensyviai daromi visi vakariečiai. Per švietimo sistemas.

Neatsitiktinai D.Trampas uždarė JAV federalinę švietimo ministeriją ir grąžino švietimo klausimus valstijoms. Ne tik dėl to, kad sutaupyti 2 mlrd. USD federalinio biudžeto lėšų, bet ir kad uždaryti genderizmo bei kitų dirbtinių globalizavimo „švietimo" instrumentų įgyvendintoją. Kaip ir USAID, per kurią visa tai plėtėsi į kitas šalis.

Po D.Trampo pirmųjų JAV Prezidento įsakų dėl ypatingųjų situacijų pasienyje ir energetikos sistemoje, suteikusių jam galią be Kongreso spręsti mokesčių klausimus, ir pirmųjų importo į JAV muitų įvedimo netrūko iš jo besišaipančių.

Taip, D.Trampas neslepia, kad muitus jis naudoja, kaip kitų šalių šokdinimo priemonę - besikalbantiems su JAV jie peržiūrimi, kitiems - ne. Tačiau š. m. balandžio 2 d. JAV Prezidentas pasirašė įsakus dėl didelių muitų beveik visoms šalims, o didžiausius - pagrindiniams JAV ekonominiams konkurentams Kinijai ir Europai. Tai patvirtina jau sisteminį JAV veikimą, kurį įgyvendinti D.Trampui jo pirmosios kadencijos metu sutrukdė ir nepasiruošimas, ir globalistinis Covid-19.

Pabandykime suvokti, kodėl tai vyksta, nes kiekvienam mūsų reikia spręsti, kaip elgtis. Manau, nė vienas genialus ekonomistas neatspės, kuo šis pasaulio persidalinimas baigsis, kokią kainą ir kas sumokės. Pagal tai, kas vyksta (forsuotas militarizavimasis po Šaltojo karo pabaigos dešimtmečiais užtrukusio Vakarų atsipūtimo, karinio pramoninio komplekso privatizavimo ir mėgavimosi geru gyvenimu), net ir tose šalyse, kuriose nevyksta karo veiksmai, sparčiai mažės vidurinis sluoksnis, jis liumpenizuosis (K. Markso ir V. Lenino terminologija), kol galop teks rinktis karinę prievolę ir tapti karine mėsa.

Tik labai kritinėje situacijoje, kada dauguma nebegalės taip gyventi, o turtinga mažuma negalės išlaikyti valdymo, susikurs revoliucinė situacija. Ne spalvotosios, bet tikros revoliucijos.

Gyventi dešimtmečiais mums kurtame spektaklyje apie transatlantinę vienybę ir galią tampa pavojinga. Kuo labiau netikėta bus spektaklio pabaiga, tuo didesnis bus nusivylimas. Nebegalima gyventi dirbtinai mums kurtose ir skiepytose iliuzijose, kad kažkas yra tik „geriečiai", o kažkas - tik „blogiečiai". Kad tie „geriečiai" mus, kasdien koliojančius tuos „blogiečius", apgins nuo tų „blogiečių".

Faktus šaltakraujiškai vertinkime sveiku protu. Nes tikrų duomenų mums niekas neatskleis. Geriausias to pavyzdys - absurdiško kasdienio melo trileris apie Pabradės įvykį, kuris tariamai įvyko poligone. Ir baugi tyla apie tai, kas iš tikrųjų įvyko, kodėl tai įvyko prie dujotiekio.

JAV valstybės skola - apie 36 trln. USD, o visų pasaulio šalių skola - per 100 trln. USD. Pasaulyje gyvena per 8 mlrd. gyventojų, iš kurių JAV - tik per 340 mln. O gal D.Trampo komanda ir už jo stovintys supranta, kad reikia nelaukti krizės, o veikti anksčiau ir greitai? JAV pradėjo taupyti.

Ilonas Maskas paskelbė, kad JAV administracijai nelojalių valstybinių įstaigų uždarymu tikimasi sutaupyti 15% biudžeto lėšų. Kodėl kovai su išorės priešais pasirinkti muitai? Prisiminkime imperijų patirtis. XIX amžiuje plieninis kancleris Otas fon Bismarkas suvienijo vokiečių kunigaikštystes Prūsijos pagrindu, įvedė jose vienodus muitus. Tačiau reikėjo ir rinkų. Netruko prasidėti I pasaulinis karas. Britų imperijos visose kolonijose muitų nemokėjo nei metropolija, nei kolonijos vienos kitoms. Reikia ne tik gaminti, bet turėti rinkas prekių pardavimui, o kolonijas - dar ir žaliavų gavimui pusvelčiui. Todėl su rinkų ieškojusia Vokietija konkuruojančiai Britų imperijai tai nepatiko ir tapo pagrindine to karo kurstytoja. Tiek viena, tiek kita imperija dar ir norėjo nusilpninti, o ir užkariauti neprošal Rusiją - gamtos išteklių turtingą didžiausią pasaulyje plotu šalį.

Šiandien milžinišku tapo JAV užsienio prekybos deficitas. Straipsnio formatu neįmanoma išdėstyti JAV ekonominio pakilimo per II pasaulinio karo metą ir dabartinės situacijos priežastis - nuo JAV Federalinės rezervų sistemos sukūrimo, 1944 metais sąjungininkų pasirašytų Bretono-Vudso sutarčių dėl tarptautinių finansinių atsiskaitymų po II pasaulinio karo sistemos sukūrimo, kurio TSRS ir jos įtakoje likusios valstybės atsisakė.

Pagal ją pasaulinių pinigų funkcija priskirta auksui, tačiau kaip tarptautinių atsiskaitymų priemonė ir rezervinė valiuta buvo naudojami JAV doleris ir iš dalies Didžiosios Britanijos svaras sterlingų, kurie galėjo būti keičiami į auksą. Stiprėjant Vakarų Europos šalių ir Japonijos ekonomikai, JAV dolerio ir svaro sterlingų pozicijos silpnėjo, susidarė dolerių perteklius, JAV atsisakė keisti dolerius į auksą. Tarptautinėje apyvartoje kaip rezervinės valiutos pradėtos naudoti ir kitos valiutos. Sistemos pakeitimai situacijos nesuvaldė.

Pagal Maršalo pokarinės pagalbos Vakarų Europai planą JAV Kongresas skyrė 13 mlrd. USD, 70% jos - JAV prekėms pirkti. Panašiai, kaip dabar su JAV parama Ukrainai, kurios didžioji dalis lieka JAV - kariniams užsakymams ir logistikai.

O dabar D. Trampo komanda akivaizdžiai siekia išeiti iš Ukrainos situacijos ne tik su nauda JAV, bet ir priversti Europą didinti karines išlaidas bei pirkti JAV ginkluotę. Nes JAV yra pagrindinis pasaulyje ginklų gamintojas. Manote, kad Europa pakonkuruos? Nespės - Ukrainai reikia ne tik daug lėšų ir ginklų, bet ir greitai.

Tačiau globalizmas, iškėlęs gamybą ir technologijas į Kiniją ir kitas pigios darbo jėgos šalis, kurių produkcija tapo konkurencinga Vakarų produkcijai ne tik kainomis, bet ir technologijomis, sukūrė nepavydėtiną padėtį ir JAV valstybei. Globalistai ją visapusiškai išnaudojo - nuo JAV dolerio dominuojančios įtakos iki karinės galios. Ir praskolino ją.

Gal kas žinote kitą dalykišką patarimą D. Trampui, kaip jam, kaip JAV Prezidentui, suktis iš šios padėties? Jis ir sukasi, suprasdamas, kad karine jėga JAV jau neapžios viso pasaulio. Štai ir dabar dėl JAV grasinimų Iranui, kad šis sustabdytų branduolinę programą, į Raudonąją jūrą jau perdislokuotos 2 iš 3 JAV pagrindinių lėtuvnešių laivų grupės. O dar tie chusitai ir to Taivanio, iš kurio jau bėga verslas, problema. Ir Izraelis su tais nenurimstančiais palestiniečiais ir Sirija... Afrika. Viskam reikia ir lėšų, ir ginklų.

Tad kodėl D.Trampo vadovaujamoms JAV reikia tęsti proksi karą su Rusija Ukrainoje? Arba pavyksta greita taika, arba D.Trampas pasako - pasiuskite jūs visi su ta Ukraina! Ir nusiplauna. Tik reikia gražų veidą išsaugoti. Jis nekartoja kasdienės maldos „Nepavarkime būti Ukraina!"

O su Rusija JAV jau ne tik bendrauja, bet ir atnaujino diplomatinius santykius, ruošiasi atnaujinti skrydžius. Rikiuoja ir ekonominius santykius. Neatsitiktinai JAV neįvedė muitų Rusijai, Baltarusijai ir... Šiaurės Korėjai. Net JAV ir Suomijos Prezidentų susitikimas tai patvirtina. Nes Suomija yra didžiausias ledlaužių pasaulyje gamintojas. Rusija jų turi, o JAV - ne. Tad pakeliui dėl Arkties resursų, be abejo, reikia ir Grenlandijos.

Prieš išsiųsdamas savo specialųjį atstovą Kirilą Dmitrijevą į Vašingtoną susitikti su JAV Prezidento D.Trampo specialiuoju atstovu Stivu Vitkofu ir senatoriais, kongresmenais, Rusijos Prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsaką, leidžiantį banko „Goldman Sachs" struktūrai parduoti devynių Rusijos įmonių akcijas: „Gazprom", „Rosneft", „Lukoil", „Novatek", „Rostelecom", NLMK, „Inter RAO", „Surgutneftegaz" ir „Tatneft". Kovo mėnesį pokalbio telefonu su D.Trumpu išvakarėse V.Putinas leido keliems JAV fondams parduoti Rusijos vertybinius popierius rizikos draudimo fondui „683 Capital Partners".

V.Putinas leido „Balchug Capital" fondui pirkti akcijas iš „Goldman Sachs", kuri sausyje V.Putino leidimu išpirko amerikiečių antrinį banką Rusijoje „Goldman Sachs Bank". Po specialaus Rusijos Prezidento įsako, prasidėjo dalinio Europoje įšaldytų Rusijos 240 mlrd. USD atpalaidavimo procedūra dėl išmokėjimo prisiteisusiems asmenims mainais į analogiškas sumas iš Rusijoje užšaldytų Vakarų įmonių aktyvų prisiteisusiems asmenims. Dalykiški sprendimai daryti ir iki D.Trampo.

JAV verslas vėl ateina į Rusiją - užimti iš ten išėjusio Europos verslo pozicijas.

Ar ne laikas, Gitanai Nausėda, pradėti mąstyti galva, bet ne emocijomis? Sakote, kad dar Rusiją paspaudus ir Lietuvai pavykus karines išlaidas padidinti iki 5-6 proc. nuo BVP, įveiksime Rusiją. Tą, kuriai kariaujančiai tokio masto karą Ukrainoje kol kas pakanka 6-7 proc. nuo jos BVP?

Tą, kuriai Europos šalys šio karo metu sumoka už jos parduodamus išteklius daugiau, nei skiria lėšų Ukrainai? Gal dar priminti, kad didžioji per trejus karo Ukrainoje metus išlikusio 3,5 mlrd. JAV dolerių dydžio Rusijos importo į JAV dalis yra deficitinis uranas, trąšos?

Ar vis dar galvosime, kad šiame ekonominiame pasaulio persidalinime D.Trampo komanda partneriu rinksis ne Rusiją ir jos partnerę Baltarusiją, bet Europos Sąjungą? Tą, kuriai 2014 metų Maidano perversmo Ukrainoje metu Viktorija Nuland, kalbėdama apie Ukrainos Vyriausybės sudėtį, JAV ambasadoriui Ukrainoje Džefriui Piatui pasakė JAV požiūrį į Europos Sąjungą ir jos "svarbą": "Fuck the EU"?

Tą, kurią Džo Baidenui iš viceprezidento tapus Prezidentu, JAV per trejus karo Ukrainoje metus akivaizdžiai ekonomiškai nusmukdė? Prisiminkime dar ir susprogdintus „Nord Stream" dujotiekius, kuriuos JAV ir Rusija jau ruošiasi atnaujinti, ir to neslepia?

JAV politiškai jau nurašo savo ekonominį konkurentą Europos Sąjungą.

Ir to nematyti gali tik nenorintys tai matyti. Metas atsikratyti iliuzijų ir nebegyventi jose. Pradėkime nuo melo, kad nekilnojamojo turto mokestis reikalingas karo biudžetui, atskleidimo - šį mokestį renka savivaldybės, o karo išlaidas kol kas finansuoja Lietuvos valstybės biudžetas.

Mulkina mus kas tik netingi.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
548
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (315)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Jus gąsdina didėjantis užsieniečių skaičius Lietuvoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar tikite, kad užsienio agentai daro reikšmingą įtaką Lietuvos politikai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-5 +2 C

-3 +1 C

-4 +5 C

+4 +7 C

+4 +6 C

+3 +7 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-10 m/s