respublika.lt

Ar (ne)labai pavydėsime (ne)verkiantiems pensininkams!?

(0)
Publikuota: 2015 birželio 22 11:45:04
×
nuotr. 1 nuotr.
Ar (ne)labai pavydėsime (ne)verkiantiems pensininkams!? Stasio Žumbio asociatyvi nuotr.

Ekonomikos sunkmečiu 2010-2011 metais dirbusiems pensininkams senatvės pensija buvo mažinama du kartus, tai yra, kaip pensija viršijanti 650 Lt ribinį pensijos dydį ir 60-70 proc. kaip turintiems draudžiamųjų pajamų.

 

Lietuvos Konstitucinio Teismo 2012-02-16 nutarimu (viešai paskelbtu ir įsigaliojusiu 2012-09-21) dirbusiųjų pensininkų neteisėtai neišmokėtos pensijų dalies nusavinimas pripažintas antikonstituciniu.

Nusavintų pensijų gavėjai vylėsi, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė vykdys Konstitucinio Teismo nutarimą dėl dirbusiųjų pensininkų neteisėtai sumažintos ir neišmokėtos pensijos dalies pripažinimo antikonstituciniu ir parengs reikiamus teisės aktus. Be to, dirbusieji pensininkai tikėjosi, kad Konstitucinio Teismo nutarimą Vyriausybė įvykdys tinkamai, t.y. nevilkinant ir nedalinant "mažais kąsneliais".

Tačiau koalicinė Vyriausybė, kurioje didžiausią įtaką turi socialdemokratai, kurių šūkis "svarbiausia žmogus", to nutarimo iki šiol neįvykdė.

Taip pat, dirbusiųjų pensininkų lūkesčiams išpildyti greitu laiku, pagrindą davė Vyriausybės 2013-03-13 nutarimas Nr.228 "Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012-2016 metų programos įgyvendinimo prioritetinių priemonių patvirtinimo" (77 programos eilės numeris). Jame numatyta nustatyti dėl ekonominio sunkmečio sumažintų pensijų kompensavimo tvarką (atsakingas vykdytojas Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, įvykdymo data 2013 m. IV ketv.).

Tačiau tik 2014-05-15 Seimas patvirtino dalinę nusavintų pensijų kompensavimo tvarką ir tik tiems, kurių pensija viršijo 650 Lt ribinį pensijos dydį, ir tai pavėluotai. Dirbusiems pensininkams nusavintos pensijos dalies kompensavimo tvarka nenustatyta iki šiol.

Kaip pasekmė tokios situacijos, Vyriausybei neįvykdžius minėtame nutarime numatyto termino (2013 m. IV ketv.), dirbusieji pensininkai prarado galimybę kreiptis į teismą ir atgauti iš valstybės visą teisėtai priklausančią pensiją. Taigi, susidaro įspūdis, kad pensininkai buvo sąmoningai klaidinami !? Toks Vyriausybės elgesys yra neatsakingas ir ciniškas.

Galimybė grąžinti nusavintas pensijas, tame tarpe ir dirbusiems pensininkams, buvo jau 2013 metais: kaip rodo Vyriausybės ataskaitos duomenys, Respublikos Nacionalinio biudžeto pajamos augo; Pasaulio ekonomikos forumo duomenimis 2014 metais Lietuva užėmė 41 vietą tarp konkurencingiausių valstybių; Lietuvoje 2015-01-01 įvestas euras; Lietuva derasi dėl narystės "turtingųjų klube" – EBPO organizacijoje.

Seimo antram svarstymui pateiktame projekte numatytas 4 metų grąžinimo terminas (2016 metais – 10 proc. ir 2017 – 2019 metais po 30 proc.). Peršasi išvada, kad laukiama, kad pensininkai išmirtų. Be to, per tiek laiko daugiau nei 40 metų dirbusiųjų ir sąžiningai mokėjusių valstybei mokesčius pensijos paprasčiausiai ženkliai nuvertės.

Svarstymo metu atsirado atsakingų ir teisingumui neabejingų Seimo narių, kurie siūlo grąžinti nusavintas pensijas iškart 2015 metais arba 2016 metais, o kiti 2015-2016 metais.

Nusavintų pensijų grąžinimas kuo greičiau ir visa suma iškart, yra valstybės prestižo reikalas.

Tai koks sprendimas Seime bus priimtas?

Ką dabar daryti pensininkams, laukti ar kur nors kreiptis?

Ar kokia nors įstaiga (organizacija) gynė, turi ginti, o gal gins dirbusiųjų pensininkų konstitucines teises?

Dalis dirbusiųjų pensininkų savo teises gynė patys, nors ne visada sėkmingai.

Tuo tarpu Lietuvos pensininkų reikalų tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau Taryba), kurios nuostatuose tai patvirtina, to nedarė. Visuomenėje ir žiniasklaidoje 2015 metais vyksiančių diskusijų metų dėl pensijų dirbusiems pensininkams grąžinimo, Taryba šiuo klausimu nei diskutavo, nei svarstė, nei priėmė spendimų, nei teikė siūlymų. Tai rodo Tarybos posėdžių 2015-01-15 ir 2015-03-20 protokolai (ministerijos svetainės duomenys). Tokia Tarybos veikla kelia daug klausimų.

Ar džiaugsis dirbusieji pensininkai ir liūdės "pavyduoliai" Seimui priėmus palankų sprendimą ir Lietuvos Respublikos Prezidentei jį pasirašius, bus neaišku, nes Ministro Pirmininko A. Butkevičiaus žodžiais gali prireikti papildomų išlaidų karybai, o finansų ministras R. Šadžius nuolat džiaugiasi, kad Lietuva visas ekonominės krizės problemas ir reformų vykdymą sprendžia be pagalbos iš išorės ir siūlo Graikijai mokytis iš Lietuvos. Juk įvairių neplanuotų išlaidų gali prireikti, o kaip tada bus be pensininkų pinigų ir jų pagalbos?


Rimantė Vyčaitė

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Gintautas Paluckas tinkamas kandidatas premjero pareigoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +8 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+2 +6 C

-1 +4 C

-2 +2 C

0-13 m/s

0-9 m/s

0-10 m/s