Štai kaip Lietuvoje ugdomas patriotizmas. Per valstybines šventes privaloma iškelti Trispalvę, nes kitaip gresia administracinė atsakomybė. O daugiabučiuose už vėliavos iškėlimą reikia susimokėti namo administratoriui.
Gyvenu sostinės Jeruzalės rajone. Vasario 16-ąją gerokai popiet iš daugiabutį administruojančios UAB „Mano būstas" gavau SMS: „Gerb. kliente, dėl rangovo kaltės vėluojame pakabinti vėliavą jūsų name. Dedame visas pastangas, kad Trispalvė kuo greičiau būtų iškelta jūsų objekte. Atsiprašome už nepatogumus". Ir visa žinutė netgi parašyta be lietuviškų diakritinių ženklų, kitaip tariant, vietoj „vėliava" - „veliava", vietoj „būtų" - „butu" ir t.t.
Vakare Trispalvė atsirado, ant namo tebekaba iki šiol (laišką „Vakaro žinioms" parašiau vasario 19-osios rytą). Įdomu, kokios sąskaitos sulauksime už tokį ilgą vėliavos kabėjimą.
Ir čia visai ne ironija. „Mano būstas" dar 2023-aisiais sugalvojo už vėliavos iškabinimą imti mokestį - po keliolika eurų nuo kiekvieno daugiabučio arba po keliasdešimt centų nuo buto (priklausomai nuo jo dydžio). Nejuokauju. Tiesa, ar ir šiemet toks mokestis egzistuoja - sunku pasakyti. Nes dabar butų savininkams tiesiog atsiunčiama sąskaita, kurioje neišdėstoma, už ką ir kiek reikia sumokėti. Tik atskiromis žinutėmis pranešama apie papildomus mokesčius. Pavyzdžiui, sausį dukart nurodyta (sausio 6 ir sausio 28 d.), kad reikia susimokėti po 1,5 euro už „vidaus šalto vandens skaitiklių nurašymą"... Nors šalto vandens skaitikliai mūsų name - išmanieji.
Beje, internete radau 2023 m. parašytą straipsnį apie mokestį už vėliavos iškėlimą. Jame „Mano būstas" Komunikacijos grupės vadovas Paulius Ugianskis aiškino, kad įvesti naują mokestį gyventojams privertė augančios kainos Lietuvoje.
Pasak jo, daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administravimo nuostatai numato, kad administratorius proporcingai patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės daliai kas mėnesį apskaičiuoja mokesčius. Į šį mokestį patenka ir tai, kad pastato prižiūrėtojas, vadovaudamasis Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymu, užtikrintų valstybinės vėliavos iškėlimą. Esą svarbu suprasti, kad į administravimo tarifą patenka tik darbų organizavimas, bet pats jų atlikimas yra papildoma paslauga, kurios atlikimui yra samdomi tretieji asmenys.
„Taigi pareiga mokėti už papildomai atliktus darbus tenka patalpų savininkams. Priklausomai nuo namo dydžio, vidutiniam 60 kv.m. ploto butui šis mokestis svyruoja nuo 0,25 euro iki 1 euro", - komentavo P.Ugianskis.
Žinau, kad gyventojai gali skųsti nepatinkančius daugiabučių administratorių sprendimus. Bet ar dažnam užtenka nervų su jais tampytis?