Šiais laikais žmonės pratę daiktus naudoti antrą, trečią kartą ir daugiau. Ir dėl aplinkos išsaugojimo, ir dėl natūralaus noro sutaupyti.
Racionalus skaičiavimas itin aktualus šeimoms, mamoms, turinčioms vaikų. Socialiniuose tinkluose susibūrusios mamų bendruomenės dovanoja ar už simbolinę kainą atiduoda kažkam labai reikalingus daiktus. Tokia praktika padeda daugybei šeimų sutaupyti, bet to, dalijimosi praktika stiprina bendruomeninius ryšius, didina empatiją.
Aš, kaip ir daugelis kitų žmonių, esu atidavusi nemažai daiktų kitoms mamoms, tačiau pastarasis atvejis nemaloniai nustebino. Pati nebrangiai buvau įsigijusi dėvėtas autokėdutes, kai šių nebereikėjo, padovanojau. Žinoma, apsitrynusios, tačiau veikiančios, saugios, išvalytos.
Atvažiavo moteris, pasakojo, kad šiai labai reikia tų kėdučių, apsidžiaugiau, vadinasi, žmogui pagalba tikrai bus. Paskui visai netyčia žiūriu - interneto skelbimuose viena iš kėdučių išstatyta pardavimui. Atpažinti naudotą savo pačios daiktą nebuvo sunku. Tąkart pagalvojau - jei ši moteris yra mama, ko ji išmokys savo vaikus? Kaip naudotis kitų pasitikėjimu, kad gautumei sau naudos?
Daugybė žmonių dalijasi patirtimi, kaip buvo apgauti „mamų", kurioms esą labai reikia jūsų siūlomo, dovanojamo daikto, kurį paskui sėkmingai parduoda kitiems.
Romėnų filosofas Seneka yra pasakęs, kad „ir pasitikėjimas visais, ir netikėjimas niekuo, yra yda". Kaip surasti tą aukso vidurį ir turėti reikalų su sąžiningais žmonėmis, - štai kur klausimas. Juk negali, žmogau, visais nepasitikėti, negali būti ir pernelyg naivus, manydamas, kad visi aplink pasauliui nori tik gero.
Kad ir kaip būtų, melo kojos - trumpos, praradęs kitų pasitikėjimą ir pagarbą, prarasi pats save. Ir kas tada būsi? Ką investuosi, kad reabilituotum save?