Didžiausias Lietuvoje veikiantis SEB bankas paskelbė, kad mažina nemokamai bankomatuose išduodamų grynųjų kiekį iki 500 eurų per mėnesį. Viršijus šią sumą, bankas nuo mūsų algų ar kitų pajamų sau paims 0,4 proc. dalį. Kitaip tariant, nuo tūkstančio eurų - 4 eurus, arba 13,8 lito mūsų pinigais.
Turint mintyje, kad šiuo metu vidutinė alga Lietuvoje siekia 700 eurų, akivaizdu, kad savo algomis ne savo noru dalintis turės ir tie, kurie uždirba gerokai mažiau, nei yra šalies vidurkis. O bankas pelną krausis ne tik iš pagrindinės savo veiklos, bet net ir darbuotojams nekrutinant nė piršto. Juk tikrai nemaža dalis žmonių mėgsta savo atlyginimus iš karto išsigryninti. Mat kortele neatsiskaitysi su darbininku, jei jį samdai kokiam nors darbui, neatsiskaitysi turguje, neduosi kortelės vaikui į mokyklą kaip maistpinigių ir t.t. O ir iš principo kodėl kažkas turi žinoti apie jūsų pomėgius, apie tai, kam leidžiate pinigus? Perkant grynaisiais to atsekti neįmanoma.
Galbūt sureaguos Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba? Ir ne todėl, kad visi ūkio subjektai įsipareigojo nekelti kainų pasinaudojant euro įvedimu, nes įsipareigojimo laikotarpis jau baigiasi. Turi būti nubrėžta riba. Negi jokios reakcijos nebus ir tuo atveju, jei bankas pareikš, kad už išsigryninimą jis pasiims pusę žmogaus algos? O link to jau einama. Tuoj mokėsime net ir už tai, kad iš viso pinigus laikome bankuose. Nulinės indėlių palūkanos greitai taps minusinės, nes bankams pelno niekada nebus gana.
Prisiminkime, kokią reklaminę kampaniją varė bankai prieš euro įvedimą. Rėkte rėkė, kad grynuosius reikia įnešti į sąskaitą, tada litai nemokamai virs eurais. Kas tuo patikėjo, dabar turės skaudžiai nusivilti.