Turime Lietuvoje tokį ESO: energijos skirstymo operatorių - Lietuvos energetikos įmonę, kurią valdo valstybės kapitalo „Ignitis grupė".
Įmonės veikla yra nuolatinis kritikos objektas. Tiek dėl augančių ar nereguliuojamų kainų, tiek dėl „netyčia" iš fizinių bei juridinių asmenų surinktų papildomų 160-ies mln. eurų, tiek dėl vadovų algų ar akcininkams mokamų dividendų.
Štai pastarieji man ir kelia daugiausiai klausimų.
Jeigu ESO yra valstybinė įmonė, tai jos darbuotojai gauna atlyginimus nepaisant to, dirba jie ar tik imituoja veiklą. Šalį nusiaubusi audra leidžia teigti, kad teisingas yra antrasis variantas: liepos 30 d. 111,5 tūkst. namų ūkių šalyje neturėjo elektros, rugpjūčio 6-a tokių dar buvo likę apie 100.
Mano nuomone, už tai turi būti skiriamos ne premijos, o papeikimai.
Jeigu ESO traktuojame kaip akcinę bendrovę, nes, „ačiū" partijai ir Sauliui Skverneliui, dalis įmonės akcijų buvo parduota privatininkams, tuomet jie gali galvoti apie pelnus ar dividendus, bet tik tokiu atveju, kai darbas atliktas laiku ir kokybiškai.
Vėlgi, ta pati audra ir jos padariniai leidžia teigti, kad gerai bei operatyviai Lietuvoje dirba tik medikai ir ugniagesiai, nors tiek vienų, tiek kitų šalyje trūksta. O ESO, jeigu ko ir nusipelno, tai ne dividendų, o baudos už nepadarytus „namų darbus".
Matant tokius neatitikimus, gal kas nors man paaiškins, kodėl gerai dirbantys specialistai ne tik negauna jokių dividendų, bet ir turi tenkintis mažais atlyginimais, o „dinderį mušantys" valstybinės įmonės akcininkai vartosi piniguose?
Gal tikslinga būtų peržiūrėti šią politiką ir bent jau priversti ESO dirbti taip, kad eilinė audra vėl nepaliktų pusės šalies be elektros? O situacijai pasikartojus nuostolius dengti ne iš mūsų visų, o iš įmonės akcininkų kišenės?
Vis būtų šios toks socialinis teisingumas...