Penktadienį akcijoms ir doleriui vėl smogė būgštavimai dėl JAV muitų, kai prezidentas Donaldas Trumpas pripažino savo chaotiškos prekybos kampanijos kainą, numatydamas jai „gražią“ pabaigą.
Po to, kai D. Trumpas daugelį tarifų sustabdė, bet padidino spaudimą Kinijai, aukso kaina ėmė kilti, nes pasimetę investuotojai puolė ieškoti saugesnių turto formų, Obligacijų rinkos toliau degė raudonai, o nafta pigo baiminantis recesijos.
JAV lyderis ketvirtadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga pasielgė „labai protingai“ nesmogusi atsakomaisiais tarifais, nors bloko vadovai perspėjo apie galimą JAV technologijų įmonių apmokestinimą.
„(ES) buvo pasiruošusi skelbti atsakomąsias priemones. Bet tada išgirdo, ką mes padarėme Kinijai“, – sakė D. Trumpas.
Jis pripažino „pereinamojo laikotarpio kainą ir problemas“, tačiau atmetė pasaulinės rinkos suirutės galimybę. „Galiausiai viskas pasibaigs gražiai“, – teigė jis.
Ketvirtadienį investuotojams tapo aišku, kad niekas nebuvo išspręsta. D. Trumpui nusprendus sustiprinti kovą su ekonomine supergalybe Kinija, prasidėjo dar viena išpardavimo banga.
Volstrite plataus spektro „S&P 500“ indeksas ketvirtadienį nusmuko 3,5 proc., nors dieną prieš tai buvo pašokęs net 9,5 proc. „Dow Jones“ prarado 2,5 proc., o „Nasdaq“ – 4,3 proc.
Penktadienį Tokijas nusmuko 4 proc. – o praėjusią dieną buvo pakilęs daugiau nei 9 proc. Nuosmukį patyrė ir Sidnėjus, Seulas bei Singapūras.
Baiminantis pasaulinio sulėtėjimo naftos ir dolerio kaina nukrito, o auksas pasiekė naują rekordą – daugiau nei 3 200 dolerių už unciją, nes investuotojai, pašiurpinti neprognozuojamos D. Trumpo politikos, puolė masiškai išpardavinėti įprastai saugiomis laikomas JAV iždo obligacijas.
„Neilgai trukusi euforija dėl tarifų sustabdymo sparčiai blėsta, – pastebėjo Stephenas Innesas iš „SPI Asset Management“. – Esmė tokia: dvi didžiausios pasaulio ekonomikos pradėjo rimtą prekybos karą – ir čia nebus laimėtojų.“
Atsitraukimas
Trečiadienį įvyko įspūdingas atsitraukimas: D. Trumpas 90 dienų sustabdė 20 proc. tarifus Europos Sąjungai ir dar didesnius – kitiems prekybos partneriams, įskaitant 24 proc. Japonijai. Tačiau muitai Kinijai, kuri atsikirto atsakomaisiais tarifais JAV prekėms, ne tik nebuvo sumažinti, bet buvo dar labiau padidinti.
Baltieji rūmai ketvirtadienį pareiškė, kad muitai Kinijos importui nuo šiol sieks stulbinančius 145 proc., kadangi naujausias padidinimas buvo pritaikytas neatšaukus galiojusio 20 proc. tarifo. Kinija neliko skolinga ir paskelbė 84 proc. tarifus JAV importui.
„Aukso amžius“
D. Trumpas teigia, kad nori pertvarkyti pasaulio ekonomiką ir priversti gamintojus persikelti į JAV, o prekybos partnerius – sumažinti kliūtis amerikietiškoms prekėms.
Prekybos sekretorius Howardas Lutnickas ketvirtadienį socialinėje žiniasklaidoje paskelbė, kad „ateina aukso amžius. Esame pasiryžę ginti savo interesus, vesti pasaulines derybas ir sprogdinti savo ekonomiką“.
ES palankiai įvertino JAV prezidento dalinį atsitraukimą ir pati ištiesė alyvmedžio šakelę, 90 dienų sustabdydama tarifų taikymą 20 mlrd. eurų vertės amerikietiškoms prekėms.
Tačiau 27 šalių bloko vadovė Ursula von der Leyen „Financial Times“ sakė, kad ES tebėra apsiginklavusi „plataus masto atsakomosiomis priemonėmis“, jei derybos su D. Trumpu atsidurtų aklavietėje.
Kaip pavyzdį ji pateikė skaitmeninių paslaugų gaunamų pajamų už reklamą apmokestinimą, kuris būtų taikomas visame bloke.
D. Trumpas taip pat įspėjo, kad tarifai po 90 dienų gali būti sugrąžinti.
„Jei negalėsime pasiekti norimo susitarimo... grįšime ten, kur pradėjome“, – sakė jis.
Kanados ministras pirmininkas Markas Carney D. Trumpo sprendimą pavadino „sveikintinu atokvėpiu“ ir pranešė, kad Otava pradės derybas su Vašingtonu dėl naujo ekonominio susitarimo po balandžio 28 d. rinkimų.
Vietnamas pranešė jau susitaręs pradėti derybas, o Pakistanas siunčia į Vašingtoną savo delegaciją.
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas kitą savaitę lankysis Vietname, Malaizijoje ir Kambodžoje, penktadienį pranešė Pekino užsienio reikalų ministerija.
Pekinas paskelbė, kad sumažins importuojamų Holivudo filmų skaičių, tačiau pridūrė, jog yra pasirengęs dialogui.
„Tikimės, kad JAV pasitiks Kiniją pusiaukelėje ir, remiantis abipusės pagarbos, taikaus sambūvio ir bendradarbiavimo principais, tinkamai išspręs nesutarimus per dialogą ir konsultacijas“, – teigė Prekybos ministerijos atstovė spaudai He Yongqian.