Akcijų rinkos antradienį daugiausia kilo, o prekiautojų dėmesys buvo sutelktas į išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo tarifų planus, atnaujintus pelno duomenis ir laukiamus infliacijos skaičius.
Europos indeksai po spartaus Kinijos rinkų augimo buvo pakilę.
Pranešimas, kuriame svarstoma, kad D. Trumpas gali pamažu kelti importo tarifus, pristabdė pastarojo meto dolerio kilimą.
Visgi prekiautojai nerimauja, kad D. Trumpo pažadai mažinti mokesčius, atsisakyti reguliavimo ir riboti imigraciją slopina rinkų nuotaikas, nes visos šios priemonės gali vėl pakurstyti infliaciją.
Prekiautojai sumažino savo lūkesčius dėl to, kiek kartų Federalinė rezervų sistema 2025 m. karpys palūkanų normas – dabar tikimasi tik vieno palūkanų normų mažinimo. Kalbama, kad kitas žingsnis gali būti netgi padidinimas, motyvuojant vis dar atkaklia infliacija ir D. Trumpo politika.
Trečiadienį laukiama JAV ir Jungtinės Karalystės infliacijos duomenų.
„Kadangi šiuo metu būtent palūkanų normų lūkesčiai yra rinkų varomoji jėga, 2025 m. pradžios naratyvą ir toliau formuos esminiai infliacijos duomenys, kurių laukiame savaitės viduryje“, – pažymėjo Mattas Britzmanas, „Hargreaves Lansdown“ vyresnysis akcijų analitikas.
Penktadienį išėję duomenys, rodantys, kad gruodžio mėnesį didžiausia pasaulio ekonomika sukūrė kur kas daugiau darbo vietų, nei prognozuota, sudavė dar vieną smūgį viltims, kad per kitą FED posėdį bus sumažintos palūkanų normos, ir paskatino akcijų rinkas degti raudonai.
Pirmadienį Volstritas šiek tiek atsigavo: „Dow“ ir „S&P“ indeksai atsidūrė teigiamoje teritorijoje, tačiau technologijų titanai, įskaitant „Nvidia“, vėl nusmukdė „Nasdaq“ indeksą.
Honkongas ir Šanchajus antradienį kilo, nes Kinijos vertybinių popierių reguliavimo institucija pareiškė ieškanti būdų, kaip užtikrinti didesnį rinkų stabilumą. Netenkinančių rezultatų serija pakurstė nerimą dėl antrosios pasaulyje ekonomikos ir D. Trumpo tarifų.
Pirmadienį nedirbęs Tokijas nusmuko, o jo prekiautojai pasivijo savaitės pradžios pasaulinius nuostolius.
Doleris nepastovus
Antradienį dolerio kursas pagrindinių valiutų atžvilgiu buvo netolydus po to, kai „Bloomberg“ pranešė, jog išrinktojo JAV prezidento komandos nariai svarsto galimybę palaipsniui didinti tarifus, kad sustiprintų savo derybines pozicijas ir sumažintų infliacinį spaudimą.
Prekiautojus įbaugino D. Trumpo pareiškimas, kad vos pradėjęs eiti pareigas jis įves didžiulius mokesčius Kinijai, Kanadai ir Meksikai.
Svaro kursas tebėra įstrigęs netoli lygio, nematyto nuo 2023 m. pabaigos. Euro kursas kone silpniausias nuo 2022 m. pabaigos – baiminamasi, kad jis gali sugrįžti į paritetą su doleriu.
Japonijos jenos kursas dolerio atžvilgiu pakilo, o Japonijos 40 metų trukmės vyriausybės obligacijų pajamingumas pasiekė aukščiausią lygį nuo 2007 m., kai jos buvo pradėtos platinti. Diskusijos vėl sukasi apie tai, ar šalies centrinis bankas per kitos savaitės posėdį padidins palūkanų normas.
Dėmesys taip pat krypsta į pajamas. Londone mažmenininko „JD Sports“ akcijos po to, kai jis įspėjo apie sumažėjusį pelną, nusmuko 8,2 proc.
Energetikos milžinės BP akcijos atpigo 2,3 proc. dėl prastos prekybos ataskaitos, tuo pačiu apribodamos lyginamojo indekso „FTSE 100“ augimą.
Paryžiui teigiamą įtaką turėjo kylančios Prancūzijos bankų akcijos.
„Šis pelno sezonas duos toną 2025 m. finansų akcijoms, tačiau rizika didelė“, – sakė „Saxo Markets“ vyriausioji investicijų strategė Charu Chanana.
„Nepaisant tvirtų ketvirtojo ketvirčio rezultatų, makroaplinka, kuriai būdingi išliekantis susirūpinimas dėl infliacijos, didesnis pajamingumas ir perkalibruoti FED lūkesčiai, gali neigiamai atsiliepti nuotaikoms“, – pridūrė ji.