Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.
- Rugpjūčio 22 d. organizuojamas Vokietijos kanclerės Angelos Merkel susitikimas su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, tačiau jau dabar vokiečių pusė oficialiai pareiškė, jog bus kalbama apie rusiškų dujų tranzito Ukrainos teritorija garantijas. Tikriausiai šis pranešimas daugelį suglumino, nes kokias gi garantijas gali suteikti A.Merkel, jeigu ne ji valdo dujų kranelį? O gal tiesiog dėl realizuoto „Nord Stream 2" projekto, kuris žalingas Ukrainai, kanclerė atveš visų europiečių suaukotą maišelį pinigų?
- Tai yra dar vienas iš jau daugelio mūsų regėtų absurdų... Vokietija, primetusi Ukrainai itin žalingą vadinamąjį „Štainmejerio modelį" ir labai aktyviai jį stūmusi, pasitelkiant net Jungtines Valstijas, šiuo metu yra pagrindinis Ukrainos interesų priešas. Visos kalbos apie galimybes suteikti Ukrainai garantijas, jog per jos teritoriją Europai bus tiekiamos rusiškos dujos, yra lygiai tiek pat vertos, kiek visi parašai ant taip vadinamo „Budapešto memorandumo", kuriuo Ukrainai, atsisakančiai branduolinio ginklo, buvo „garantuotas" jos teritorinis vientisumas. Nemanau, jog bent vienas sveiko proto žmogus Ukrainoje tikėtų šiuo žaidimu. Vokietija paskutiniaisiais metais buvo užėmusi daugiau negu prorusišką poziciją - ji yra tiesiogiai atsakinga už tai, jog Rusija tapo agresore tiek Ukrainoje, tiek Gruzijoje, tiek Moldovoje... Jeigu A.Merkel nori apie ką nors kalbėti, tai nebent apie aiškų Vokietijos politikos pasikeitimą, o ne apie grašius, kurie bus numesti Kijevui tik tam, kad atsipirktų nuo ukrainiečių skundų.
- Pastaruoju metu sklando kalbos apie prastą Aliaksandro Lukašenkos sveikatą ir tai, kad jis neva ruošiasi atsistatydinti. Ar tikite šiomis istorijomis?
- Sunku atsakyti, kokie yra užkulisiniai susitarimai tarp Vladimiro Putino ir A.Lukašenkos dėl būsimo Baltarusijos inkorporavimo į Rusijos sudėtį. Galimas ir toks scenarijus, kad gavęs atitinkamas garantijas A.Lukašenka tiesiog simuliuoja fizines sveikatos problemas ir šiuo pagrindu netrukus atves į valdžią Rusijai reikalingą bei artimą žmogų, taip palaidodamas Baltarusijos nepriklausomybės viltis. Labai gaila, bet šioje liūdnoje istorijoje Lietuva suvaidino Baltarusijos nepriklausomybės duobkasio vaidmenį - Lietuvos politikai taip ir nesuvokė, jog jokiai revoliucinei situacijai Baltarusija nepribrendo. Jie pabandė organizuoti maištus, tačiau susidūrė su aktyviu ir agresyviu pasipriešinimu, tokiu būdu dar labiau pastūmus Baltarusiją į Maskvos glėbį, nes A.Lukašenka suvokė, jog jo geri darbai tiek kaimynų ukrainiečių, tiek ir ES atžvilgiu yra labai greitai užmirštami. Mes taip pat netrukus susidursime su situacija, kai Baltarusijai perskirsčius savo gaminių srautus jų naftos produktai bei kalio trąšos bus nukreipiami ne per Lietuvos uostus... Tokiu būdu kartu su Baltarusijos nepriklausomybės palaikymo mechanizmais mes prarasime ir savo uostų apkrovimus bei atitinkamas lėšas. Taigi situacija yra liūdna ir aš, žiūrėdamas į Lietuvos užsienio politiką organizuojančius asmenis, niekaip negaliu sau atsakyti į klausimą: kvailiai ar provokatoriai?
- Kalbama ir apie gresiantį konfliktą tarp Ukrainos ir Baltarusijos, nes A.Lukašenka tarsi pagrasino pripažinti Krymo aneksiją...
- Kaip tik peržiūrėjau pastarojo meto visus jo viešus pasisakymus ir galiu konstatuoti, jog Krymo pripažinti jis nesirengia, kaip ir nesirengia bent jau oficialiai atsisakyti Baltarusijos nepriklausomybės. Ko mūsų URM „specialistams" dar iš jo reikia? Maža to, toks A.Lukašenkos „įžūlumas" Rusijos interesų atžvilgiu įmanomas tik vienu atveju - turint labai rimtas Kinijos garantijas. Betgi mūsų politikėliai lipa sienomis ir ant Kinijos, kuri yra stabilizuojantis faktorius visame šiame regione, nes čia turi daug verslo interesų bei investicijų. Garantuoju, kad keli anūko klerkai, organizuodami Lietuvoje Taivanio atstovybę, nusprendė pasidaryti sau bizniuką. Kitaip sakant, turime reikalą su banalia korupcija ir prokuratūrai pirmiausia vertėtų susidomėti, kas iš Lietuvos URM pastaruoju metu trynė kelnes skraidydami į Taipėjų... O grįžtant prie A.Lukašenkos, tai jis ilgą laiką naudojo šį kozirį, t.y. Krymo okupacijos nepripažinimą. Tačiau po to tiesiog išdėstė sąlygas, kurioms susiklosčius Baltarusija užims labai aiškią poziciją šiuo klausimu. Tačiau kai A.Lukašenka pagaliau bus patrauktas į šoną, Krymo klausimas Baltarusijoje niekam jau nerūpės, nes A.Lukašenka buvo paskutinis, kuris siekė didinti Baltarusijos nepriklausomybę nuo Rusijos. Na, o visa gatvėse manifestavusi anūko draugų šutvė su visais Babarykomis, Cichanovskiais ir kitais į prezidento postą taikiusiais prorusiškais veikėjais šio klausimo netgi nekels... Žinoma, konfliktas tarp Ukrainos ir Baltarusijos pasitarnautų tik Rusijos interesams, nes tai būtų dar vienas svertas didinant įtampą Ukrainoje. O ginkluoto konflikto atsiradimas Ukrainos-Baltarusijos pasienyje, Rusijai išvengiant tiesioginio vaidmens, yra vienas iš scenarijų, kurį neabejotinai svarsto Kremlius.
- Vakarų Europoje vis daugėja protestų prieš įvairiausius suvaržymus ir tie protestai darosi vis masiškesni. Kokios jų priežastys? Kodėl, kaip pas mus sakoma, „žmonės netiki mokslu"?
- Akivaizdžiai ir demonstratyviai visoje Europoje vykdoma valdžios propaganda, siekiant medicininius klausimus spręsti politiniu keliu, natūraliai sukelia visuomenės pasipriešinimą. Žmonės kuo puikiausiai suvokia, jog problemos su COVID-19 virusu neturi būti sprendžiamos viduramžiškais metodais, kuomet viskas pavirsta lokdaunais, karantinais arba prievartine vakcinacija, neatsižvelgiant į vakcinuojamo asmens sveikatos būklę. Žinoma, tai sukelia pasipriešinimą. Na, o kalbant apie mokslą, neseniai atlikti reprezentatyvūs tyrimai Jungtinėse Valstijose rodo, jog didžiausios abejonės dėl valdžios vykdomos politikos kyla daktaro ir aukštesnį laipsnį turintiems žmonėms. Labiausiai pritaria valdžios skleidžiamai propagandai magistro laipsnius turintys asmenys, o daugybė kitų dažniausiai yra indeferentiški. Taigi kalbėti apie tai, kad valdžia esą atstovauja „mokslui", būtų absurdiška - valdžia atstovauja ne įrodymais pagrįstai medicinai, o vakcinų gamintojų interesams. Intuityviai tai suvokdami, žmonės protestuoja, tačiau arogantiškas valdžios atsisakymas kalbėtis su žmonėmis, beje, kaip ir Lietuvoje, yra viena iš agresijos formų. Ir žmonės taip pat į tai reaguoja agresija.
- Pastaruoju metu ypač paaštrėjęs ir migrantų klausimas. Kasdien gaunami pranešimai rodo, kad nelegalų srautai Europoje vėl auga dideliais tempais. Kodėl?
- Pirmiausia tai susiję su aiškios ES politikos nebuvimu. ES yra užgrobę komunistai ir maoistai, o geriausiu to pavyzdžiu vis dar yra aktyvi rusakalbė komjaunuolė, iš Vakarų į Rytus pabėgusio pastoriaus dukra... Šiandien Vokietijos spaudoje galima paskaityti masę Angelos Merkel kažkada jaunystėje sakytų kalbų, kuriose ji smerkia JAV „agresorius" Vietname ir kovoja už „darbo liaudies interesus" prieš kapitalistus. Taigi, kai ES valdžioje matome tokią publiką, tikėtis, jog bus suformuota aiški politika migracijos klausimu, negalima. O nesant aiškios politikos, nėra ir ką pasakyti potencialiems nelegalams. Juk daugybė žmonių, šiandien per Lietuvą bėgančių į Vakarus, vadovaujasi ne kuo kitu, o socialiniuose tinkluose skleidžiama propaganda, kad čia jų visi laukia... Tačiau jokia aiški žinutė apie ES politiką šiuo klausimu migrantų gyvenamose teritorijose nėra paskleista. Lygiai taip pat ir Lietuvos migrantų suvaldymo politikoje nėra skirta nė cento skleisti informaciją potencialiose migrantų teritorijose, kad Lietuva jų nelaukia, kad jie čia bus priverstinai įdarbinti, kol atidirbs pinigus už lėktuvo bilietą, maitinimą bei vakcinaciją, o tada bus išsiųsti atgal namo. Kol tokios aiškios žinutės nebus, natūralu, jog žmonės toliau tikės visokiausiais gandais ir, prigludus prie plačios motulės Angelos krūtinės, bėgs ieškoti laimės.
- Tuo metu Afganistaną vis puola Talibanas. Kuo visa tai baigsis?
- Trys mėnesiai ir Afganistanas visiškai bus kontroliuojamas talibų. 300 tūkst. Afganistano karių ir specialiųjų tarnybų žmonių, į kurių paruošimą per 20 metų JAV su sąjungininkais sukišo trilijoną eurų, yra absoliučiai neveiksmingi. 300 tūkst. yra kelis kartus daugiau nei visi už savo idėjas kovojantys talibai, bet laimi pastarieji... Todėl dar 8-9 mėnesiai ir talibai bus Vidurinės Azijos valstybėse. O tai reiškia, kad į Rusijos paslėpsnius bus nukreiptas talibų „kalašnikovas". Situacija vystosi greitai, todėl Rusija turi laukti pabėgėlių bangos iš Afganistano bei Vidurio Azijos.