Britų-švedų farmacijos gigantas „AstraZeneca" pirmą kartą teisme pripažino, kad jos vakcina nuo Covid-19 gali išprovokuoti trombozę, pranešė laikraštis „Daily Mail".
Pripažinimas nuskambėjo nagrinėjant grupinį ieškinį, kuriuo reikalaujama keleto milijonų svarų sterlingų siekiančios kompensacijos. Jį pateikė dešimtys šeimų, teigiančių, kad jų nariai arba artimieji buvo sužaloti „defektuota" įmonės vakcina. Ieškovus atstovaujantys teisininkai mano, kad atskirose bylose kompensacijos gali siekti iki 20 mln. svarų sterlingų.
Įmonė „AstraZeneca" visas pretenzijas mėgina užginčyti. Vasarį Londono Aukštajam teismui pateiktame dokumente nurodoma, kad vakcina tik ypač retais atvejais galėjo tapti trombozės priežastimi.
Specialistai, kuriems buvo pavesta išanalizuoti tokias reakcijas, daro prielaidą, kad taip galėjo nutikti dėl vakcinoje esančio modifikuoto peršalimo viruso. Jis kaip magnetas veikia kraujyje esančio baltymo, vadinamo trombocitų 4 faktoriumi, tipą. Šį baltymą organizmas dažniausiai naudoja kraujo krešėjimo skatinimui.
Atskirais atvejais imuninė sistema gali supainioti trombocitų 4 faktorių su invaziniu svetimkūniu. Įvykus „klaidingai identifikacijai" sistema atakai prieš jį išlaisvina antikūnus.
Remiantis specialistų teorija, tokiu atveju antikūnai aplimpa trombocitų 4 faktorių, taip suformuodami kraujo krešulius ir visi šie procesai yra susiję su vakcina.
Dvejus metus tai buvo vertinama kaip šalutinis poveikis ir tik dabar įmonė pirmą kartą teisme pripažino, kad jos sukurtas preparatas gali sukelti tokias sveikatos problemas.
Vienas iš reikalaujančių kompensacijos - dviejų vaikų tėvas, informacinių technologijų inžinierius Džeimis Skotas (Jamie Scott).
Po 2021 m. vakcinacijos jam į smegenis išsiliejo kraujas. Vyras patyrė insultą ir nebegali dirbti.
„Mums reikia atsiprašymų ir sąžiningos kompensacijos tiek mūsų, tiek kitoms nukentėjusioms šeimoms. Teisybė mūsų pusėje ir mes nepasiduosime", - patikino jo sutuoktinė.
Pirmasis atitinkamą ieškinį padavė britas Anišas Teiloras (Anish Tailor), kurio sutuoktinė Alpa mirė 2021 m. po pirmosios vakcinacijos „AstraZeneca". Vėliau į teismą kreipėsi ir Dž.Skoto šeima. Iš viso Aukštasis teismas sulaukė 51 ieškinio. Teismas kiekvienu atveju galimus priežasčių ir pasekmių ryšius nagrinės atskirai.
„AstraZeneca" teigia, kad įmonė užjaučia tuos, kurie nukentėjo nuo šalutinio preparato poveikio.
„Remiantis klinikinių tyrimų ir realių duomenų visuma nuolat įrodoma, kad „AstraZeneca-Oxford" vakcina yra priimtinai saugi, o reguliatoriai visame pasaulyje akcentuoja, kad vakcinos duodama nauda viršija ypač retų potencialių šalutinių efektų poveikį", - pabrėžiama įmonės išplatintame pareiškime.