Azerbaidžano prezidentas, kurio šalyje vyksta COP29 derybos dėl klimato kaitos, antradienį tvirtino, kad nafta, dujos ir kiti gamtos ištekliai yra „Dievo dovana“.
Tvirtai gindamas savo šalį nuo, jo žodžiais tariant, „melagingų naujienų“ ir „gerai koordinuojamos šmeižto ir šantažo kampanijos“, Ilhamas Alijevas sakė, kad valstybės neturėtų būti vertinamos pagal savo gamtinius išteklius ir kaip jie panaudojami.
„Parašykite, kad sakiau, jog tai yra Dievo dovana, ir noriu tai pakartoti šiandien čia, šioje auditorijoje“, – sakė jis Baku vykstančios klimato konferencijos delegatams.
„Nafta, dujos, vėjas, saulė, auksas, sidabras, varis, visa tai... yra gamtos ištekliai, ir šalys neturėtų būti kaltinamos dėl to, kad jų turi, ir dėl to, kad šiuos išteklius pateikia rinkai, nes rinkai jų reikia. Žmonėms jų reikia.“
Azerbaidžanas turi septynis milijardus barelių patvirtintų naftos atsargų ir buvo viena pirmųjų vietų pasaulyje, kur pradėta komercinė naftos gavyba.
Nuo 1991 metų, kai tapo nepriklausomas nuo Sovietų Sąjungos, Azerbaidžanas išgavo 1,05 mlrd. tonų naftos, o per ateinantį dešimtmetį ketina padidinti gamtinių dujų gavybą daugiau nei trečdaliu.
Pajamos iš naftos ir dujų gavybos sudaro apie 35 proc. šalies BVP ir beveik pusę valstybės biudžeto.
Apie 75 proc. Azerbaidžano energijos eksporto keliauja į Europos rinkas.
2022 metais Europos Komisija pasirašė susitarimą su Baku dėl dvigubai didesnio dujų importo iš šios šalies, norėdama sumažinti Europos priklausomybę nuo rusiškų dujų – šį susitarimą I. Alijevas gynė savo kalboje.
„Tai nebuvo mūsų idėja, – sakė jis. – Jie paprašė mūsų pagalbos, ir mes sutikome, mes padėsime Europai užtikrinti energetinį saugumą.“