Kadangi Baltijos šalys nusprendė galutinai atsiriboti nuo rusiškos energetikos sistemos ir persiorientuoti į Vakarus, Kaliningrado sritis gali atsidurti izoliacijoje, mano „Euractiv".
Tarp Lenkijos ir Lietuvos įsispraudusi Kaliningrado sritis yra ir Rusijos „atramos taškas" Baltijos jūroje. Rusų eksklave dislokuotos „Iskander" raketos su branduoliniu užtaisu ir bazuojasi didžioji dalis Rusijos karinio Baltijos laivyno, sakoma straipsnyje.
Iki šiol Kaliningrado sritis buvo prijungta prie Maskvos kontroliuojamos energetikos sistemos, tačiau nuo vasario 7 iki 9 dienos Baltijos šalys atsijungs nuo rusiškos energetikos sistemos ir kartu atjungs Rusijos eksklavą nuo Kremliaus kontroliuojamo megatinklo.
„Vasario 8 dieną Baltijos šalys sustabdys visas jungtis su Rusijos ir Baltarusijos energetikos sistemomis, ir šios linijos bus išmontuotos. Po Baltijos šalių energetikos sistemos sinchronizavimo su kontinentine Europa Kaliningrado sritis veiks salos režimu", - patikslino Lietuvos tinklo operatorius „LitGrid".
Energetinės salos - elektros tinklai be išorinių jungčių - Europoje yra retos. Jomis sunkiau pasinaudoti, nes jos negali pasikliauti tarpvalstybiniais srautais, kad subalansuotų elektros energijos pasiūlos ir paklausos svyravimus.
Nors elektros tinklų „energetinės skyrybos" dar labiau izoliuoja Rusijos regioną, „tokia situacija buvo laukiama ir aptariama daugiau nei dešimtmetį, o salos bandymai, vykdomi nuo 2019 metų, buvo sėkmingi", teigė Maciejus Jakubikas (Maciej Jakubik), Lenkijos ekspertų grupės „Forum Energii" Europos programų koordinatorius.
„LitGrid" taip pat patvirtino, kad Kaliningradas jau gana seniai testuoja galimybes savarankiškai valdyti stabilų tinklą.
Berlyno „Helmholtz" centro energetikos ekspertė Suzana Nis (Susanne Nies) sutinka: eksklavui pavojus negresia, nes jis gali pasikliauti savo keturiomis elektrinėmis - viena kūrenama anglimi ir trimis, kūrenamomis dujomis.
„Dujas elektrinės gauna trimis būdais: iš plaukiojančio SGD terminalo, iš Baltarusijos einančiu dujotiekiu ir iš iki 0,8 mlrd. kubinių metrų padidintos dujų saugyklos. Šie ištekliai užtikrina elektros gamybai būtiną dujų tiekimą", - paaiškino S.Nis.
Kadangi Rusija tokiems pokyčiams elektros tinkluose nepritarė, Baltijos šalys ir Lenkija baiminasi Maskvos atsakomųjų priemonių.
Pasak M.Jakubiko, Lietuva ir Lenkija sustiprino „LitPol" elektros linijos tarpvalstybinio elektros kabelio apsaugą (stebėjimą ir koordinavimą).
Taip pat pastaruoju metu aktyviau veikia šalių kibernetinį saugumą užtikrinančios struktūros.