Belgija yra pirmoji Europos Sąjungos (ES) šalis, nuo sausio 1 d. uždrausianti vienkartines elektronines cigaretes, itin populiarias tarp jaunų žmonių dėl svaiginančių skonių, pavyzdžiui, obuolių, arbūzų ar kokakolos. Jomis bus uždrausta prekiauti pagal nacionalinį kovos su tabaku planą siekiant apsaugoti jaunų žmonių sveikatą.
Europos Sąjunga nori iki 2040 m. pasiekti, kad jaunoji karta užaugtų be tabako ir 27 šalių bloke sumažinti rūkančių gyventojų skaičių nuo maždaug 25 proc. dabar iki mažiau nei 5 procentų. Kai kurios ES šalys planuoja paankstinti šį terminą.
Elektroninės cigaretės dažnai reklamuojamos kaip mažiau kenksmingos nei tradiciniai tabako gaminiai. Jos vilioja jaunesnius vartotojus spalvingomis pakuotėmis ir malonesniu skoniu burnoje, be to, ant pirštų nelieka nemalonaus dūmų kvapo. Vis dėlto elektroninėse cigaretėse yra nikotino, kuris sukelia didelę priklausomybę, todėl kritikai baiminasi, kad jos gali tapti laipteliu pereinant prie tradicinių tabako gaminių.
Belgijos draugijos už visuomenę be tabako nariai sako, kad jauni žmonės pradeda jas vartoti ne visada žinodami, kiek jose yra nikotino, kai kurie sako ir naktį atsibundantys papūsti.
Belgija ėmėsi greitai reaguoti į vienkartinių elektroninių cigarečių, rinkoje pasirodžiusių daugiau nei prieš penkerius metus, keliamus pavojus. 2021 m. federalinė vyriausybė pateikė pasiūlymą Europos Komisijai, ES vykdomajai institucijai, uždrausti vienkartines cigaretes. Bet kokiam prekybos draudimui turinti pritarti Europos Komisija šiemet kovą suteikė Belgijai žalią šviesą ir paruošė kelią nacionalinio įstatymo įsigaliojimui.
ES pritarimą panašiam draudimui gavo ir Prancūzija. Įsigaliojus įstatymui, Prancūzijoje bus uždrausta gaminti, parduoti ir nemokamai siūlyti vienkartines elektronines cigaretes, už bet kokius pažeidimus bus skiriama 100 tūkst. eurų bauda.
„Ekologinė katastrofa“
Prancūzijos ir Belgijos sveikatos apsaugos institucijos teigia, kad lėtinis nikotino vartojimas ypač kenkia paauglių smegenims ir gali paskatinti vartoti kitus narkotikus. 2023 m. atliktas ES tyrimas parodė, kad dauguma elektroninių cigarečių vartotojų pasirinko įkraunamus garus, o vienkartinės versijos buvo populiarios tarp 15–24 metų amžiaus jaunuolių.
Lengvai naudojami ir visur socialiniuose tinkluose reklamuojami vienkartiniai garintuvai patrauklūs ir dėl mažos kainos. Penkis ar šešis eurus kainuojanti vienkartinė elektroninė cigaretė yra perpus pigesnė už 20 cigarečių pakelį. Kai kurias tokias cigaretes galima išpūsti iki 9000 kartų, o tai prilygsta daugiau nei 300 cigarečių.
Daugelyje Briuselio tabako parduotuvių vienkartinės elektroninės cigaretės baigiasi, nes papildyti jų atsargų neįmanoma. Kai kurie jauni žmonės nesupranta, kodėl draudžiami garai, o ne taip pat pavojingas tabakas.
Oponentai atkreipia dėmesį į „ekologinę katastrofą“, kurią sukelia vienkartiniai garai. Belgija, siekdama ES pritarimo draudimui, tvirtino, kad plastikiniai vienkartiniai garai su ličio baterija paprastai išmetami per penkias dienas nuo įsigijimo, o įkraunamos versijos gali veikti maždaug šešis ar septynis mėnesius.