respublika.lt

Beveik tūkstantis dienų karo

(111)
Publikuota: 2024 rugsėjo 18 08:40:52, Parengė Vidmanatas MISEVIČIUS
×
nuotr. 2 nuotr.
Ukrainos Nepriklausomybės dieną, 2024 m. rugpjūčio 24 d., neatitaisomi okupacinės kariuomenės nuostoliai siekė apie 600 000 karių. EPA - Eltos nuotr.

Šiandien perspėjimai apie oro antskrydžius virš Ukrainos skamba dažniau nei lietus vasarą, t. y. kiekvieną dieną ir kiekvieną naktį, „Respublikai" papasakojo Sergijus Trofimas.

 

Agresoriai taikosi į civilius

Moderni rusų karinė įranga leidžia jiems smogti visai Ukrainos teritorijai. Negalėdama pasigirti pasiekimais fronte, Rusijos armija atakuoja Ukrainos miestus ir miestelius. Ten dar yra žmonių, tik po dar vienos dronų ir galingų raketų atakos jų gyvų lieka vis mažiau. Moraliniai principai neveikia! Tipiškas šalies agresorės gyventojas tuo džiaugiasi, nes valdžia meluoja ir per Rusijos televiziją teigia, kad pataikė į karinį taikinį. Galbūt tai tiesa: nes tikrasis taikinys - Ukrainos civiliai?

Šiandien Ukrainoje kiekvieną rytą lygiai 9 val. skelbiama žuvusiųjų atminimo minutė. Metronomas metodiškai muša ir skaičiuoja sekundes, o su kiekvienu jo smūgiu didėja žuvusių ir sužeistųjų skaičius. Nuo 2022 m. vasario Ukrainoje žuvo daugiau kaip 600 vaikų, iki 1500 vaikų buvo suluošinti ir sužeisti. Tai teigiama JT biuro Ukrainoje pareiškime. Tai yra oficialu. Tačiau kaip yra iš tikrųjų? Kas juos suskaičiavo okupuotose teritorijose?

Ukrainos ombudsmenas pateikė liūdną statistiką apie iš Ukrainos į Rusiją išvežtų vaikų skaičių. Nuo 2023 m. gegužės vidurio Rusijoje gali būti apie 150 000 iš Ukrainos paimtų vaikų, pranešė Aukščiausiosios Rados žmogaus teisių įgaliotinis Dmytro Lubinecas.

„Dėl barbarų veiksmų meilė vėluos dešimtis ir šimtus metų. Ir vėl jie sakys, kad karas buvo būtinas, ir mokys to ateities kartas, taip gadindami jų sielas ir širdis..." - tai Levo Tolstojaus citata. 2009 m. rugsėjo 11 d. rašytojas L.Tolstojus, gimęs 1828 m., rusas, Rusijos Taganrogo teismo pripažintas ekstremistiniu rašytoju...

Vaikai iš požemių

2024 m. vasarą nuo bombardavimo ir apšaudymo nukentėjo 3798 Ukrainos švietimo įstaigos. 365 iš jų buvo visiškai sunaikintos. Kijeve nukentėjo 157 mokyklos ir kitos švietimo įstaigos.

Per oro pavojaus signalus moksleiviai skuba į slėptuves. Jie mokosi ten, po žeme. Dažniausiai slėptuvėmis tampa mokyklų rūsiai, kurie tik dabar ima atrodyti kaip klasės. Juose yra vandens atsargų, kiekvienas mokinys turi savotišką „išgyvenimo lagaminėlį", kuriame yra maisto, vandens, higienos priemonių, mobilusis telefonas, žibintuvėlis ir tėvų duomenys.

Žinoma, šildymo, vandentiekio vamzdžių ir kitų rūsio komunikacijų aplinka nėra pati geriausia vieta mokytis. Rūsyje yra geras apšvietimas, tačiau jis veikia tik kol yra elektra. Yra generatorius, kuris gelbsti nuo visiškos tamsos. Be to, visi vienu metu mokosi bendroje uždaroje erdvėje. Jei tuo metu praeini pro mokyklą, gali išgirsti vaikų juoką. Jis sklinda pro oro angas, kurios uždengtos smėlio maišais, kad būtų apsaugotos nuo priešo bombardavimo. Per dvejus metus nuo invazijos pradžios vaikai iš Ukrainos fronto gyvenviečių bombų slėptuvėse praleido nuo 3000 iki 5000 valandų, nuo keturių iki septynių mėnesių.

Kaip laiko ženklas, Charkove buvo pastatyta pirmoji Europoje požeminė mokykla, skirta 900 mokinių. Joje yra dvidešimt klasių, medicinos kabinetas ir nedidelis valgomasis. Ji po įgilinta šešis metrus, kas turėtų apsaugoti vaikus nuo Rusijos „Iskander-M", Šiaurės Korėjos balistinių raketų KN-23, valdomų raketų X-59 ir kitų panašių nelaimių.

„Skambės varpai, rusų žmonės apsirengs auksiniais drabužiais ir pradės melstis už nužudymą," - tai L.Tolstojus. Iki prezidento Vladimiro Putino režimo jis buvo rusų literatūros klasikas.

Šiandien Kijevo L.Tolstojaus aikštė pervadinta Ukrainos didvyrių aikšte. Tai teisinga, laikai tokie.

Karo metastazės

Didžiuosiuose Ukrainos miestuose, pavyzdžiui, Kijeve, žmonės skundžiasi bloga savijauta: galvos skausmais, nerimu, kartais depresija ir apatija. Tai galima paaiškinti ne tik ilgai trunkančiu karu, nuolatiniu nerimu dėl artimųjų ir esančiųjų fronte. Tokią būseną sukelia ir cheminės medžiagos, kurias į orą purškia dronai bei į miestus leidžiamos raketos. Siera yra sprogstamųjų užtaisų sudedamoji dalis. Jos kvapas trumpina gyvenimą ir sukelia vėžį.

Nuo 2023 m. vasaros karo zonoje yra 12 500 kvadratinių km Ukrainos saugomų žemių. Susprogdinta Kachovkos užtvanka turėjo ne tik sustabdyti Ukrainos išsivadavimo puolimą, bet ir paversti užtvankos dugną pūvančia pelke, o ilgainiui - dykuma. Iš tikrųjų grėsmingi Kremliaus vyresniųjų ir bunkerio senelio planai neišsipildė. Po švelniu Ukrainos dangumi ir Saule šią vietą dabar dengia smaragdinis šviežios žalumos kilimas - tankus gluosnių miškas. Ukrainos ekologai tvirtina, kad nieko panašaus pasaulyje nėra. Gamta išmano savo darbą, kaip ir Ukrainos ginkluotosios pajėgos.

Kaip įvertinti nelaimę

Juodojoje jūroje nelaimę sukėlė ne tik Kachovkos užtvankos užtvankos susprogdinimas. Aktyvūs rusų laivyno kariniai veiksmai pražudė daugiau kaip 50 000 delfinų. Taip atsitiko dėl gyvūnų dezorientacijos, žūties dėl povandeninių laivų akustinio poveikio ir daugybės sprogimų.

Dar visai neseniai derlingos Ukrainos žemės dabar užterštos sunkiaisiais metalais. Ir minomis. Rusai kartais jų pasodindavo po tris viename kvadratiniame metre. Apskaičiuota, kad jeigu išminavimas ir toliau vyks tokiu pat tempu kaip dabar, Ukrainai išvalyti nuo minų reikės 753 metų.

Praėjus dvejiems metams po to, kai netoli Kijevo buvo baigta statyti Černobylio atominė elektrinė, 1979 m. Ukrainoje buvo įvykdytas kontroliuojamas branduolinis sprogimas. Įvykio vieta buvo Junkomo kasykla Donecko srityje. Šiandien kasyklą užėmė Rusijos kariuomenė ir, kas pavojingiausia, ji yra užtvindyta. Vanduo beveik pasiekė kritinį sprogimo vietos lygį.

Per 18 karo mėnesių žuvo 290 000 okupantų. Per 21 mėnesį, iki Rusijos nacionalinės vienybės dienos 2023 m. lapkričio pradžioje, jų buvo daugiau kaip 303 000. Tokia šiandien laiko tėkmė, toks „derlius" Ukrainos teritorijoje. Ukrainos Nepriklausomybės dieną, 2024 m. rugpjūčio 24 d., neatitaisomi okupacinės kariuomenės nuostoliai siekė apie 600 000 karių. Toks yra kruvino derliaus tempas. Vien Rusijos Kursko srityje yra apie du tūkstančiai karo belaisvių. Ukrainoje jie vadinami „mainų fondu".

Rusų kariai ir jų technika vis veržiasi į rytinį Ukrainos frontą. Kaip skėriai. Jie nesustoja. Vienam sovietų gamybos rusų tankui T-72 100 km kelio reikia 250 l dyzelino. T-64, kurių okupantų kariuomenėje yra daugybė, ne mažiau rajus. O kai jis paleidžia dūmų uždangą, per minutę tiesiai ant turbinos menčių išpilama 100 l dyzelino. Degalai virsta dūmais, kurie užtemdo matomumą ir leidžia tankams judėti į priekį. Per vieną skrydžio valandą naikintuvas sunaudoja iki keturių tonų aviacinių degalų. Maksimaliai užpildžius degalų bakus, jis gali išbūti ore pusantros valandos. Ukraina už švarų orą. Nuo 2024 m. rugpjūčio pradžios sunaikinti 367 Rusijos kariniai orlaiviai. Kalbant apie tankus, jų sunaikinta šiek tiek daugiau negu 8,5 tūkstančio. Per karą Ukrainoje į atmosferą išmestas kenksmingų teršalų kiekis siekė milijonus tonų.

Imperinės metastazės

Kaip vėžinis auglys, taip ir Kremlius kasasi iš gelmių ir savo nuožiūra kuria bei daugina neoplazmas. Tai savotiška onkologija pasaulio žemėlapyje. Štai kodėl yra visokių Novaja Zemlia, Novosibirskas, prieš tai vadintas Novo-Mykolaivsku. Jis taip pat buvo Novorosijskas. Sovietų laikais hegemonų troškimu Ukrainoje atsirado Novoarchangelskas Čerkasų srityje ir nesibaigiantys Novosilkai.

2024 m. sausio 9 d. duomenimis, per didžiausią nuo Antrojo pasaulinio karo laikų karą Europoje Ukrainoje nukentėjo ir buvo sunaikinti 872 kultūros paveldo objektai. Tarp jų yra ir ukrainiečių filosofo Grigorijaus Skovorodos namas-paminklas, kuriame veikė to paties vardo muziejus. Kažkodėl rusai jį vadino pirmuoju rusų filosofu. Žinoma, ne savo noru. Ant savo kapo filosofas liepė užrašyti: „Pasaulis mane persekiojo, bet nepasivijo". Tačiau rusų sviediniai atliko savo darbą ir jį „pagavo". Be kita ko, buvo sunaikintos septynios masinės sovietų karių, žuvusių Didžiajame Tėvynės kare (1941-1945 m.), kapavietės.

Per Odesos apšaudymą Rusijos raketos pataikė į meno muziejų miesto centre. Centrinė Odesos dalis įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą; nukentėjo dar vienas Ukrainos kultūros paveldo objektas. Tikėtina, kad jų bus ir daugiau.

Rusijos karinės gamyklos dabar dirba trimis pamainomis. JT patvirtino, kad bombarduodama Charkovą rusų kariuomenė naudojo Šiaurės Korėjos raketas „Hwasong-11".

Kijevo gatvėse dažnai galima pamatyti jaunimo transporto priemonę - elektrinį paspirtuką. Kaip ir daugelyje Europos miestų ir sostinių. Tačiau yra vienas skirtumas. Vis dažniau pamatysi vairuotoją be kojos, su prie vairo pritvirtintais ramentais, skubantį kelio pakraščiu savo reikalais.

Pasigirdus perspėjimui apie oro antskrydį dauguma viešųjų įstaigų ir parduotuvių nedirba. Žmonės turi persikelti į slėptuves. Viskas vyksta pagal karo meto įstatymus. Kijeve yra didelis prekybos centras „Magelanas". Paskelbtas oro pavojus - žmonės turi išeiti į lauką ir laukti slėptuvėje. Kai kurie toli neina, jie nori stovėti prie įėjimo į centrą. Kai kurie kalba telefonu ar naudojasi mobiliuoju internetu, kiti stovi tyloje, bet laukti - kol suveiks pavojaus atšaukimo signalas - gali tekti ilgai.

Senolė Julija nusprendė palaukti. Prekybos centre yra mobiliojo ryšio tinklas, ir atėjo laikas papildyti sąskaitą. Ji stovi ir laukia. Priešas bombarduoja Kijevo sritį. Ji yra kilusi iš Kramatorsko, Donecko srities: „Kramatorskas yra mūsų. Kai 2014 m. prasidėjo Rusijos maištas Rytų Ukrainoje, Kramatorskas ir jo gyventojai buvo ramūs dėl savo likimo. Jie buvo įsitikinę, kad jokia nelaimė neįvyks. Kaip svetimšaliai atvyko į Donbasą, taip ir jie išvyks į Maskvą. Tai neišsipildė. Dabar vyksta karas."

Jos akyse tvyro ramybė žmogaus, kuris žino, kad gyvenimo neįmanoma pakeisti ir kad jos pačios likimas nuo jos nepriklauso. Kiekvieną dieną Julija meldžiasi už savo sūnų ir anūką. Jie yra fronto linijoje netoli Časiv Jaro miesto, kur „karšta". Ji meldžiasi už visus fronte esančius žmones.

Bandymas konsoliduoti

Ukrainos rytinės kaimynės žiniasklaida nuolat informuoja savo žmones apie mirtiną Ukrainos keliamą grėsmę. Iš esmės tai tiesa. Kalbama ne apie karinį komponentą. Šiemet, net trečius metus nuo karo pradžios, minimalus darbo užmokestis Ukrainoje yra didesnis nei Rusijoje. Invazijos išvakarėse bendras pragyvenimo lygis Ukrainoje buvo aukštesnis. Tipiško Rusijos gyventojo požiūriu - dėl žiniasklaidos ir paveldėtos imperinės valdžios mąstysenos - ukrainiečiai atrodo išprotėję. Aštuonerius metus Rusijos visuomenė buvo agresyviai informuojama apie tariamą ukrainiečių neveiklumą. Tie paprasti žmonės tai įsisavino ir nuoširdžiai tuo tikėjo. Aštuonerius metus iš eilės prieš prasidedant Didžiajam karui Rusijos televizija skatino neapykantą Ukrainai. Ir jai pavyko.

Dabartis yra praeities tęsinys. Rusijos imperijos politinis XX a. pradžios išradimas labai pravertė: mažas pergalingas karas kaip visuomenės konsolidacijos priemonė. Ir žmonių vienybė aplink valdžią. „Kijevas per tris dienas, o Lvovas per dvi savaites" - televizija Rusijoje yra neatsiejama jos žmonių asmeninio gyvenimo dalis.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (111)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar domitės Amerikos prezidento rinkimais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės socialiniu tinklu „Telegram“?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +17 C

+11 +16 C

+10 +15 C

+22 +26 C

+22 +26 C

+20 +22 C

0-3 m/s

0-4 m/s

0-3 m/s