Didžiosios Britanijos bendrovės „BP" ir „Shell" dėl lėtos pažangos ir plačiai paplitusio skepticizmo atsinaujinančių energijos šaltinių atžvilgiu nusprendė atsisakyti ambicingų tikslų tapti pagrindiniais elektros rinkos žaidėjais.
Apie tai pranešė „Financial Times" (FT), primindamas, kad per pastaruosius penkerius metus naftos gavybos milžinės tam išleido 18 mlrd. JAV dolerių.
Prieš kelerius metus „Shell" užsibrėžė tikslą tapti didžiausia pasaulyje elektros energijos bendrove, o jos atstovai prognozavo, kad pajamos iš elektros energijos iki 2030-ųjų prilygs pajamoms iš naftos ir dujų.
„BP" žadėjo iki dešimtmečio pabaigos padidinti išlaidas žaliajai energijai 10 kartų - iki 5 mlrd. JAV dolerių per metus, o atsinaujinančios energetikos verslą išplėsti 20 kartų - iki maždaug 50 GW.
Tačiau dabar „BP" ir „Shell", reaguodamos į savo akcijų vertės kritimą atitinkamai 16 ir 2 proc., planuoja mažinti „žaliąsias" investicijas. Pasak vieno iš energetikos sektorių vadovo, bendrovės yra patekusios į „mirties slėnį", kurio vienoje pusėje yra akcininkai - tradicinio iškastinio kuro šalininkai, kitoje - naujos investuotojų grupės, orientuotos į kovą su klimato kaita.
„Shell", kuri nuo 2019 m. į energetikos sektorių investavo 11,8 mlrd. JAV dolerių, tyrimų grupės „Accela" duomenimis, pardavė savo mažmeninės prekybos elektra verslą Jungtinėje Karalystėje, Nyderlanduose ir Vokietijoje, pasitraukė iš Kinijos elektros rinkos ir praėjusią savaitę darbuotojams pranešė, kad nesvarstys naujų vėjo jėgainių projektų.
„BP", „Accela" skaičiavimais, mažai CO2 į aplinką išskiriančiai energetikai išleidusi 6,8 mlrd. JAV dolerių, šią savaitę paskelbė, kad vėjo jėgainių aktyvus įtraukė į bendrą su Japonijos partnere „Jera" įmonę, kas leis jai iki dešimtmečio pabaigos perpus sumažinti numatomas kapitalo išlaidas ir iš savo balanso pašalinti visas galimas skolas ateityje.
Dėl to tiek kitų metų, tiek iki dešimtmečio pabaigos rengtiems „BP" planams, susijusiems su atsinaujinančia energetika, gali kilti grėsmė, nes įmonė planavo kitąmet žaliajai energetikai skirti 3-5 mlrd. JAV dolerių.
Alonas Karmelis (Alon Carmel), „PA Consulting" vėjo energetikos sektoriaus vadovas, nurodė, kad pokyčiai sektoriuje prasidėjo po kai kurių naftos gavybos įmonių „statymų" tose srityse, kur rizika buvo didesnė nei tikėtasi.
Kitos Europos naftos bendrovės, įskaitant Norvegijos „Equinor" ir Italijos „Eni", taip pat peržiūri savo planus, susijusius su atsinaujinančia energetika.