Brazilijos vyriausybė šeštadienį pareiškė pasipiktinimą po to, kai kelios dešimtys imigrantų, deportuotų iš JAV, buvo atskraidinti lėktuvu surakinti antrankiais, ir pavadino tai „šiurkščiu jų teisių nepaisymu“.
Užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad reikalaus Vašingtono pasiaiškinimo dėl „žeminančio elgesio su skrydžio keleiviais“.
Šis incidentas kilo Lotynų Amerikai bandant apsiprasti su JAV prezidento Donaldo Trumpo sugrįžimu į valdžią ir jo griežta antiimigracine darbotvarke, pažadais kovoti su nelegalia migracija bei organizuoti masines deportacijas.
Lėktuvui nusileidus šiauriniame Manauso mieste, Brazilijos valdžios institucijos nurodė JAV pareigūnams „nedelsiant nuimti antrankius“, sakoma Teisingumo ministerijos pareiškime.
Teisingumo ministras Ricardo Lewandowskis informavo prezidentą Luizą Inacio Lula da Silvą apie „šiurkštų Brazilijos piliečių pamatinių teisių nepaisymą“, sakoma pareiškime.
Brazilija reikalaus JAV vyriausybės „paaiškinimų dėl žeminančio elgesio su keleiviais“ penktadienio vakaro skrydžio metu, platformoje „X“ pranešė Užsienio reikalų ministerija.
Vyriausybė nurodė, kad lėktuve buvo 88 brazilai. Šiuo lėktuvu skrido 31 metų kompiuterių technikas Edgaras Da Silva Moura, kuris septynis mėnesius buvo sulaikytas JAV.
„Lėktuve mums nedavė vandens, buvo surištomis rankomis ir kojomis, mums net neleido nueiti į tualetą, - sakė jis AFP. – Buvo labai karšta, kai kurie žmonės nualpo.“
21 metų laisvai samdomas darbuotojas Luisas Antonio Rodriguesas Santosas papasakojo apie „košmarą“, kai dėl techninių problemų lėktuve „keturias valandas be oro kondicionieriaus“ žmonėms kilo „kvėpavimo problemų“.
„Viskas jau pasikeitė (dėl D.Trumpo), imigrantai laikomi nusikaltėliais“, – sakė jis.
Griežtos priemonės
Lėktuvas turėjo skristi į pietrytinį Belo Orizontės miestą, tačiau patyrė techninę problemą, dėl kurios buvo priverstas nusileisti Manause.
Vyriausybės šaltinis AFP sakė, kad deportacijos skrydis nebuvo tiesiogiai susijęs su jokiais D. Trumpo įsakais dėl imigrantų, išleistais pirmadienį, jam vos pradėjus eiti pareigas, o veikiau kilo iš 2017 m. dvišalio susitarimo.
Brazilijos žmogaus teisių ministras Macae Evaristo žurnalistams sakė, kad lėktuve taip pat buvo „autizmo sutrikimą turinčių vaikų... kurie patyrė labai sunkių išgyvenimų“.
Brazilijos televizijos filmuotoje medžiagoje matyti, kaip kai kurie keleiviai iš civilinio orlaivio leidžiasi surakintomis rankomis ir grandinėmis ant kulkšnių.
„Sužinojęs apie šią situaciją, prezidentas Lula nurodė mobilizuoti Brazilijos karinių oro pajėgų (FAB) lėktuvą, kuris nugabentų brazilus į galutinę paskirties vietą, siekiant užtikrinti orią ir saugią kelionės pabaigą“, – teigė Teisingumo ministerija.
D. Trumpas per rinkimų kampaniją pažadėjo kovoti su nelegalia imigracija ir savo antrąją kadenciją pradėjo nuo gausybės vykdomųjų įsakų, kuriais siekiama peržiūrėti atvykimo į JAV tvarką.
Pirmąją savo darbo dieną jis pasirašė įsakus, kuriais paskelbė „nacionalinę nepaprastąją padėtį“ prie pietinės JAV sienos ir paskelbė apie didesnio karių skaičiaus dislokavimą šioje teritorijoje, kartu pažadėdamas deportuoti „nusikaltusius užsieniečius“.
Keli deportaciniai skrydžiai nuo pirmadienio sulaukė visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio, nors tokie veiksmai buvo įprasti ir valdant ankstesniems JAV prezidentams.
Vis dėlto D. Trumpo administracija, pakeisdama ankstesnę praktiką, repatriacijos skrydžiams pradėjo naudoti karinius lėktuvus, o šią savaitę mažiausiai vienas toks nusileido Gvatemaloje.
Manause nusileidęs lėktuvas nebuvo karinis, patvirtino mieste dirbantys AFP žurnalistai.
Brazilijos vyriausybės šaltinis teigė, kad į Manausą atvykę deportuotieji keliavo „su savo dokumentais“, o tai rodo, kad jie sutiko grįžti namo.
Remiantis Vidaus saugumo departamento statistika, Jungtinėse Valstijose yra apie 11 mln. dokumentų neturinčių migrantų.
Penktadienį JAV taip pat deportavo 265 migrantus į Gvatemalą.