D. Trumpo administracija planuoja sumažinti milžiniškos JAV vyriausybės humanitarinės pagalbos agentūros USAID darbuotojų skaičių nuo daugiau nei 10 000 iki mažiau nei 300 žmonių, ketvirtadienį pranešė „New York Times“.
Tarp likusio personalo – darbuotojai, kurie specializuojasi sveikatos apsaugos ir humanitarinės pagalbos srityse, teigė NYT, cituodamas tris su šiais planais susipažinusius asmenis, kalbėjusius su anonimiškumo sąlyga.
Dvi profesinės sąjungos, atstovaujančios USAID darbuotojams, ketvirtadienį apskundė teismui D. Trumpo ir jo administracijos pradėtą išlaidų mažinimą, prašydamos sustabdyti darbuotojų atleidimą bei išleidimą atostogų ir agentūros naikinimą, rašo NYT.
Iškeltoje byloje teigiama, kad agentūra negali būti išformuojama be išankstinio Kongreso pritarimo.
Valstybės departamentas kol kas neatsakė į AFP prašymą pateikti komentarą.
USAID pareigūnams taip pat buvo pranešta, kad atšaukiama apie 800 per agentūrą administruojamų užsakymų ir kontraktų, sakoma straipsnyje.
Laikraštis „The Washington Post“ ir kita JAV žiniasklaida taip pat paskelbė pranešimus apie planus drastiškai sumažinti USAID darbuotojų skaičių.
Šie pranešimai pasirodė po antradienį agentūros paskelbto pranešimo, kad atšaukia darbuotojus iš paskyrimų užsienyje ir administracine tvarka išleidžia atostogų savo darbuotojus JAV ir visame pasaulyje.
Šis žingsnis yra dalis radikalaus D. Trumpo ir jo sąjungininko milijardieriaus Elono Musko siekio mažinti JAV vyriausybę – toks planas šokiravo Vašingtoną ir sukėlė piktus demokratų bei žmogaus teisių bendruomenės protestus.
JAV užsienio politikos pagalbos padalinys USAID finansuoja sveikatos apsaugos ir nepaprastųjų situacijų programas maždaug 120-yje šalių, įskaitant skurdžiausius pasaulio regionus.
Ji laikoma svarbiu JAV „minkštosios galios“ šaltiniu kovoje dėl įtakos su varžovais, įskaitant Kiniją, kur E. Muskas turi didelių verslo interesų.
E. Muskas yra pavadinęs USAID „radikalių kairiųjų marksistų, nekenčiančių Amerikos, gyvačių lizdu“. Praėjusią savaitę D. Trumpas sakė, kad šiai organizacijai vadovauja „radikalių bepročių gauja“.
Išpuolis prieš agentūrą sulaukė greitos pagalbos grupių reakcijos. Jos teigia, kad dėl to jau teko uždaryti programas, įskaitant tas, kurios skirtos ŽIV prevencijai ir gydymui.