Jungtinės Tautos (JT) kaltina nuverstą Bangladešo režimą, kuriam vadovavo buvusi ministrė pirmininkė Sheikh Hasina, galimai įvykdžius nusikaltimus žmoniškumui per žiaurų susidorojimą su protestais praėjusiais metais, kai žuvo 1 400 žmonių.
Trečiadienį Ženevoje paskelbtoje JT Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro naujausioje ataskaitoje sakoma, kad rasta įrodymų, jog oficiali politika buvo smurtu susidoroti su protestuotojais prieš vyriausybę ir jų rėmėjais.
Pranešime reiškiamas susirūpinimas, kad šie veiksmai gali būti kvalifikuojami kaip nusikaltimai žmoniškumui, dėl to reikia pradėti baudžiamuosius tyrimus.
Protestai, pernai vasarą peraugę į plataus masto sukilimą visame Bangladeše, baigėsi Sh. Hasinos nuvertimu iš pareigų rugpjūčio 5 d. ir nutraukė 15 metų trukusį jos valdymą. Į Indiją pabėgusiai Sh. Hasinai ir jos padėjėjams gresia daugybė baudžiamųjų kaltinimų, susijusių su jų smurtiniu atsaku į sukilimą.
Prie ataskaitos pridėtame pareiškime JT žmogaus teisių vadovas Volkeris Turkas smurtinius susidorojimus apibūdino kaip tyčinę ir koordinuotą buvusios vyriausybės strategiją, siekiant išsilaikyti valdžioje.
Jis apkaltino ankstesnę administraciją, saugumo ir žvalgybos tarnybas, taip pat su Sh. Hasinos partija „Awami League“ susijusius asmenis šiurkščiais žmogaus teisių pažeidimais.
„Mūsų surinkti liudijimai ir įrodymai piešia nerimą keliantį valstybės smurto ir tikslinių žudynių paveikslą, o tai yra vieni rimčiausių žmogaus teisių pažeidimų, kuriuos galima vertinti kaip tarptautinius nusikaltimus“, – pridūrė V. Turkas.
Pasak JT pranešimo, nuo liepos 1 d. iki rugpjūčio 15 d. galėjo žūti iki 1400 žmonių, dar tūkstančiai buvo sužeisti. Pranešama, kad daugumą aukų nušovė saugumo pajėgos, 12–13 proc. žuvusiųjų buvo vaikai.