respublika.lt

Cheminio ginklo priežiūros agentūra pranešė iš Ukrainos gautuose mėginiuose aptikusi uždraustos medžiagos CS

(17)
Publikuota: 2025 vasario 14 19:32:00, Jūras Barauskas, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Pixabay nuotr.

Tarptautinė cheminio ginklo priežiūros agentūra penktadienį pranešė devyniuose iš Ukrainos gautuose karo su Rusija fronto linijoje paimtuose mėginiuose radusi uždraustos riaušių malšinimo medžiagos CS.

 

 

Cheminio ginklo uždraudimo organizacija (OPCW) pasakė, kad toksinės medžiagos buvo rasta keturiuose granatų, trijuose dirvožemio ir dvejuose augmenijos mėginiuose, paimtuose netoli vieno iš blindažų.

OPCW dėl kare naudoti uždraustos CS naudojimo nepuolė kaltinti nei Ukrainos, nei Rusijos.

CS dujos nėra mirtinos, tačiau dirgina įvairius jautrius organus, tokius, kaip plaučiai, oda ir akys.

Per beveik trejus metus trunkantį konfliktą tiek Rusija, tiek Ukraina yra kaltinusios viena kitą cheminių ginklų naudojimu. Kad Maskva naudoja uždraustus ginklus teigia ir Kyjivo sąjungininkai Vakaruose.

Ukraina paprašė OPCW ištirti tris įtariamo cheminio ginklo naudojimo atvejus – 2024 m. spalio 2 d. netoli Marijivkos kaimo ir to paties mėnesio 12 d. ir 14 d. netoli Iljinkos.

„Visose iš blindažų paimtose granatose... buvo riaušių malšinimo medžiagos CS, su CS susijusių junginių ir (arba) jų yrimo produktų“, – nustatė OPCW.

Be to, šios cheminės medžiagos buvo rasta ir Ukrainos pateiktuose dirvos bei augmenijos mėginiuose.

„Šioje ataskaitoje užfiksuotas jau antras patvirtintas atvejis, kai fronto linijose Dnipropetrovsko regione randama granatų su riaušių malšinimo medžiaga“, – pasakė OPCW generalinis direktorius Fernando Ariasas.

Šios išvados pabrėžė, „kaip svarbu užtikrinti Cheminio ginklo konvencijos principų galiojimą ir laikymąsi“, – teigė jis.

Lapkritį OPCW pranešė, kad CS buvo rasta trijuose iš Ukrainos gautuose sviedinių ir dirvos mėginiuose.

Tai buvo pirmas patvirtintas riaušių malšinimo dujų naudojimo aktyvių karo veiksmų zonose Ukrainoje, paaiškino OPCW.

Pagal OPCW Cheminio ginklo konvenciją riaušių malšinimo medžiagas, įskaitant ašarines dujas CS ne riaušių metu, o kaip „karybos priemonę“ naudoti griežtai draudžiama.

Didžioji Britanija ir Jungtinės Valstijos kaltina Rusiją 2022 m. prasidėjusios Ukrainos invazijos metu naudojant toksinę medžiagą choropikriną bei riaušių malšinimo medžiagas ir tokiu būdu pažeidinėjant minėtosios sutarties sąlygas.

Rusija teigia karinio cheminio arsenalo neturinti, tačiau patiria vis didesnį spaudimą užtikrinti didesnį skaidrumą įtariamo toksinių ginklų naudojimo atžvilgiu.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
5
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (17)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip minėsite Vasario 16-ąją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Išgyvenimo kuprinė:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-10 -6 C

-9 -4 C

-11 -1 C

-5 -1 C

-6 -2 C

-3 0 C

0-3 m/s

0-4 m/s

0-6 m/s