Dėl klimato kaitos Islandijai gresia nekontroliuojami ugnikalnių išsiveržimai, skelbia „Reuters".
„Lieka daug nežinomybės dėl to, kada tai įvyks ir ar įvyks. Tai gali būti metai ar dešimtmečiai, arba viskas gali įvykti anksčiau", - cituojama Islandijos meteorologijos biuro vulkanologė Mišelė Parks (Michelle Parks).
Pasak leidinio, ledynai sugeba slopinti vulkaninį aktyvumą, tačiau visuotinis atšilimas palaipsniui mažina šį gebėjimą
„Didžiulis ledynų ir ledo skydų svoris užspaudžia ugnikalnius. Ledui traukiantis, spaudimas planetos išorinei plonai plutai ir daug storesnei mantijai mažėja, todėl Žemės paviršius gali imti kilti", - aiškinama medžiagoje.
Pažymima, kad šiuo metu yra visos būtinos sąlygos naujai išsiveržimų bangai.
„Nors ledynai dabar užkloja tik 10 proc. Islandijos teritorijos, tačiau šis ledas vis dar dengia daugiau nei pusę iš 34 aktyvių šalies vulkaninių sistemų. Kylant pasaulinei temperatūrai jis sparčiai tirpsta", - perspėja autoriai.
Specialistai prognozuoja, kad iki šio amžiaus pabaigos nebeliks maždaug pusės dar likusio ledo tūrio.
Islandijos ugnikalnių aktyvumo istorija patvirtina šią teoriją. Prieš 10-15 tūkst. metų ištirpus ledui, ugnikalnių išsiveržimų dažnis saloje padidėjo 30-50 kartų.
Žemės plutoje sukauptos magmos poveikis gali pagreitinti visuotinį atšilimą, o ugnikalniai gali pagreitinti ledynų tirpimą ir skatinti jūros lygio kilimą. Mokslininkai baiminasi, kad greitas ledynų traukimasis ir magmos kaupimasis gali visame pasaulyje išprovokuoti šiuo metu ledu padengtų ugnikalnių išsiveržimą.