Baltieji rūmai parengė įsaką, kuris apima radikalų Valstybės departamento darbuotojų mažinimą ir restruktūrizavimą, praneša „The New York Times" ir „Bloomberg", cituodami dokumento kopiją.
Prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) gali pasirašyti įsaką kitą savaitę, o Valstybės departamentas pakeitimus turės įgyvendinti iki spalio 1 d.
Projektas apima regioninių biurų likvidavimą ir keturių korpusų - Eurazijos, Artimųjų Rytų, Lotynų Amerikos bei Indijos ir Ramiojo vandenyno - sukūrimą.
Vienas radikaliausių siūlomų pakeitimų yra Afrikos reikalų biuro likvidavimas, vietoj kurio siūloma sukurti specialiojo pasiuntinio Afrikos reikalams biurą. Jis spręstų keletą klausimų, įskaitant koordinuotas antiteroristines operacijas bei strateginę svarbiausių gamtos išteklių gavybą ir prekybą jais.
Taip pat siūloma uždaryti keletą kitų departamentų, įskaitant tarptautinių organizacijų biurus, Pasaulinį moterų klausimų biurą, biurus, atsakingus už demokratiją, žmogaus teises, pabėgėlius ir migraciją. Be to, D.Trampo administracija planuoja panaikinti specialiojo pasiuntinio klimato klausimais ir valstybės sekretoriaus padėjėjo viešajai diplomatijai bei viešiesiems reikalams postus. JAV tarptautinės plėtros agentūros funkcijas perims Humanitarinių reikalų biuras.
Dokumente teigiama, kad diplomatinius santykius su Kanada tvarkys sumažinta darbuotojų komanda, kuri bus perkelta į naująjį Šiaurės Amerikos reikalų biurą Valstybės sekretoriaus biure. Tai lems, kad sumažės JAV ambasados darbuotojų Otavoje skaičius.
Diplomatinis personalas bus paskirstytas regionams, kur jis liks visą savo karjeros laiką atsisakant rotacijos praktikos. Be to, anot dokumento, bus parengtas naujas diplomatinės tarnybos egzaminas, reikalaujantis suderinamumo su prezidento užsienio politikos vizija.
Teigiama, kad Valstybės departamentas turėtų gerokai išplėsti dirbtinio intelekto naudojimą dokumentų rengimui, politikos kūrimui ir peržiūrai bei veiklos planavimui.
Projektas taip pat numato pokyčius remiant pradedančiuosius diplomatus. Prestižinė „Fulbright" stipendija bus skiriama tik su nacionaliniu saugumu susijusių disciplinų magistro studijoms, pirmenybę teikiant programoms, kuriose intensyviai studijuojamos kritinės kalbos, įskaitant kinų, rusų, persų ir arabų kalbas.
Kovodama su įvairovės, lygybės ir įtraukties programomis, administracija, remdamasi šiuo įsakymu, nustos teikti dotacijas Harvardo universiteto, kuris istoriškai vadinamas „juodųjų", vykdomoms programoms.