Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos įgaliotinis Josepas Borrellis šeštadienį Kijeve pažadėjo nepajudinamą paramą Ukrainai.
„Aiškus šio vizito tikslas yra pareikšti ES paramą Ukrainai – ši parama išlieka nepajudinama, – žurnalistams sakė J. Borrellis. – Ši parama yra būtina, kad ir toliau galėtumėte gintis nuo Rusijos agresijos.“
Tokie bloko diplomatijos vadovo komentarai nuskambėjo po to, kai JAV prezidento rinkimus laimėjo Donaldas Trumpas. Respublikono pergalė sukėlė susirūpinimą Ukrainoje ir Europoje, kad D. Trumpas gali nutraukti Vašingtono paramą Kijevo kovai su įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis. Be to, išrinktasis JAV prezidentas anksčiau yra pareiškęs, kad esą galėtų greitai nutraukti karo veiksmus.
„Niekas tiksliai nežino, ką darys naujoji administracija“, – pažymėjo J. Borrellis ir atkreipė dėmesį į tai, kad kadenciją baigiantis JAV prezidentas Joe Bidenas dar bus valdžioje du mėnesius, per kuriuos galima priimti sprendimus.
„Turime daryti daugiau ir daryti tai greičiau – didesnė karinė parama, didesni mokymų pajėgumai, daugiau lėšų, spartesnis tiekimas ir leidimas smogti į priešo karinius taikinius jo teritorijoje“, – kalbėjo J. Borrellis. Jis pridūrė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „nenori derėtis ir nesiderės, nebent bus priverstas tai daryti“.
Remiantis Kylio instituto duomenimis, nuo Rusijos invazijos pradžios 2022 m. Europa Ukrainai skyrė maždaug 125 mlrd. JAV dolerių (116 mlrd. eurų) paramą, o JAV – daugiau nei 90 mlrd. dolerių (84 mlrd. eurų). Pabrėžiama, kad išlaikyti Vašingtono paramą, kuris yra didžiausias individualus Ukrainos donoras, yra itin svarbu ypač tuo metu, kai didžiosios Europos valstybės Vokietija ir Prancūzija susiduria su politiniu neužtikrintumu.