ES valstybės ketvirtadienį susitarė nuo liepos 1 dienos įvesti „draudžiamuosius“ muitus iš Rusijos importuojamiems grūdams, kuriems iki šiol tarifai iš esmės nebuvo taikomi, sakė už prekybą atsakingas Europos Komisijos narys.
EK šią priemonę pasiūlė kovo mėnesį. Briuselis tikisi, kad tai „apribos Rusijos pajamas, kuriomis ji finansuoja savo karą Ukrainoje, (ir) padės kovoti su Rusijos vykdomu neteisėtu vogtų Ukrainos grūdų eksportu į ES rinkas“, – socialinėje žiniasklaidoje pareiškė Valdis Dombrovskis.
Muitai taip pat bus įvedami produktams iš Baltarusijos, kuri buvo Rusijos puolimo prieš Ukrainą placdarmas.
Tačiau tarifai nebus taikomi rusiškiems grūdams, vežamiems tranzitu per ES į blokui nepriklausančias šalis, siekiant užtikrinti, kad nenukentėtų maisto produktų tiekimas kitur.
Pagal Pasaulio prekybos organizacijos taisykles iki šiol beveik visiems rusiškiems grūdams ES importo muitai nebuvo taikomi.
Nuo liepos 1 dienos ES padidins „muitus grūdams, aliejinių augalų sėkloms ir jų gaminiams iš Rusijos bei Baltarusijos iki tokio lygio, kad praktiškai sustabdys šių produktų importą“, pareiškė 27 ES valstybėms narėms atstovaujanti taryba.
„Todėl šiomis priemonėmis bus užkirstas kelias ES grūdų rinkos destabilizacijai (ir) sustabdytas neteisėtai pasisavintų grūdų, užaugintų Ukrainos teritorijose, eksportas iš Rusijos“, – sakė Belgijos finansų ministras Vincentas Van Peteghemas.
„Tai dar vienas būdas, kuriuo ES rodo nuolatinę paramą Ukrainai“, – pridūrė jis.
Tuo pat metu Rusija įspėjo dėl šio žingsnio. „Vartotojai Europoje neabejotinai nukentėtų“, – kovo mėnesį sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šių metų pradžioje ES vadovams sakė, kad nesąžininga, jog rusiški grūdai gali patekti į jų rinkas, o importui iš Ukrainos taikomi apribojimai.