Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) skambina pavojaus varpais: Europoje registruojama vis daugiau lytiškai plintančių ligų atvejų. 2023 m., lyginant su ankstesniais metais, registruotas didesnis užsikrėtimų gonorėja ir sifiliu skaičius, nurodoma naujausioje ECDC ataskaitoje.
ES šalyse, Islandijoje, Lichtenšteine ir Norvegijoje 2023 m. nustatyta beveik 100 000 gonorėjos atvejų – tai yra 31 proc. daugiau nei 2022-aisiais ir net 300 proc. daugiau, jei lyginsime su 2014 m. Daugiausia atvejų tarp moterų nustatyta 20-24 metų amžiaus grupėje, o tarp vyrų – 25-34 metų amžiaus grupėje.
Daugėjo ir sifilio atvejų: 2023 m. ES, Islandijoje, Lichtenšteine ir Norvegijoje diagnozuota per 40 000 ligos atvejų – 13 proc. daugiau, lyginant su 2022 ir dvigubai daugiau, jei lyginsime su 2014 m.
ECDC duomenimis, sifiliu daugiausiai serga vyrai, dažniausiai – 25–34 metų amžiaus. 72 proc. sifilio ligos atvejų tenka vyrams, turintiems lytinių santykių su kitais vyrais. Tačiau vis daugiau susirgimų registruojama ir tarp visų amžiaus grupių moterų.
Dažniausia užkrečiama lytine liga Europoje išlieka chlamidijų sukeliama infekcija – 2023 m. registruota daugiau kaip 230 000 jos atvejų. Nors augimas, lyginant su 2022 m. sulėtėjo, stebėtas 14 proc. didėjimas, jei lyginsime su 2014 m. Ši liga pirmiausiai nustatoma jauniems žmonėms, o didžiausias sergamumas fiksuotas tarp 20–24 metų amžiaus moterų.
ECDC ataskaitoje atkreipė dėmesį ir į tai, kad gonorėją sukeliančios bakterijos vis dažniau yra atsparios antibiotikams. Tai kelia grėsmę dabartinių gydymo metodų veiksmingumui. Todėl ligos prevencija ir atsakingas antibiotikų vartojimas tampa dar svarbesni.
ECDC duomenimis, yra kelios versijos, kodėl daugėja lytiškai plintančių ligų atvejų. Remiantis viena jų, daugiau atvejų aptinkama todėl, kad atliekama daugiau testų. Kitas galimas paaiškinimas yra sumažėjęs prezervatyvų naudojimas ir didesnis seksualinių partnerių skaičius. Tačiau esą reikalingi tolesni tyrimai.
Ekspertai pabrėžia, kad prezervatyvų naudojimas yra labai svarbus užkrečiamų lytiškai plintančių infekcijų prevencijai. Be to, atviras ir sąžiningas bendravimas su partneriais apie lytinę sveikatą taip pat gali sumažinti užkrečiamųjų lytiškai plintančių ligų riziką.