respublika.lt

Hansas H.Luikas: už Trumpo beprotybės slypi metodas, kuris nežada nieko gero, ypač Vokietijai

(15)
Publikuota: 2025 vasario 03 20:48:00, Eltos inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Hansas H.Luikas. Soc. tinklo nuotr.

Donaldas Trumpas komanduoja Amerikai bei pasauliui savo įrašais socialinėje žiniasklaidoje ir keliais būdvardžiais: „great“ (didingas), „beautiful“ (gražus), „stupid“ (kvailas) ir „idiot“ (idiotas). 

 

 

Praėjusią savaitę dar buvo galima abejoti, ar tie 200 sprendimų, kuriuos pasirašė prezidentas D. Trumpas, yra tikri, ar tai buvo tik šou. Kai kurie iš jų iš karto įstrigo teismuose, pavyzdžiui, sprendimas palikti migrantų vaikus be pilietybės. Prezidento dekretų teatrališkumas taip pat piršo mintį, kad visa tai nėra rimta.

Kuris laisvojo pasaulio valstybės vadovas pasirašinėja įsakus priešais minią, mėtydamas rašiklius gerbėjams, kaip futbolininkas, svaidydamas sirgaliams savo marškinėlius?

Praėjusią savaitę pasaulis raminosi prisiminęs, kad D. Trumpo metai Baltuosiuose rūmuose pasauliui buvo audringi, bet sukrėtimų neatnešė. Kersti Kaljulaid laikraštyje „Eesti Ekspres“ pritariamai parašė, kad estams Baltuosiuose rūmuose buvo leista dalyvauti susitikime su D. Trumpo patarėjais saugumo klausimais, nors prie J. Bideno jie to nebegalėjo daryti. 

Trumpas – socialinės žiniasklaidos įrašų įkūnytojas realybėje 

Donaldo Trumpo sugrįžimas pasirodė esantis itin produktyvus. Jis juk ne pats vienas parengė tuos du šimtus įsakų ir įstatymų projektų, kurie išvydo dienos šviesą, ar ne?

Žinoma, kad ne. Už kiekvienos senstelėjusios ir tuščiagarbės žvaigždės stovi atkakli ir darbšti skruzdėlė. Kalbant estiškai, šeimininkas pjauna, o tarnas grėbia.

Žydų kilmės rasistas 

Baltųjų rūmų darbštuolis yra Stephenas Milleris, 39 metų žydų kilmės rasistas, kuriam, regis, nereikia pertraukų, kad pamiegotų. Šis kovingas trampistas buvo vienas iš nedaugelio, pasilikusių ginti savo dievaičio, kai D. Trumpas buvo palydėtas iš Baltųjų rūmų į Floridą. S. Milleris pagarsėjo tuo, jog atsisakė išeiti iš CNN studijos, kol atvyks apsaugos darbuotojai. Tiksliau kalbant, kai laidos vedėjas nutraukė jo liaupses D. Trumpui.

Stephenas Milleris Duke`o universitete buvo vienintelis, išdrįsęs ginti tris universiteto sportininkus, kuriuos prokuroras kartu su woke (socialinio teisingumo judėjimo, daugiausia dėmesio skiriančio rasizmui, nelygybei ir mažumų teisėms – red. past.) aktyvistais apkaltino vienos striptizo šokėjos išžaginimu. Paaiškėjo, kad jis buvo teisus – vaikinai buvo nekalti, jų DNR tariamo nusikaltimo vietoje nerasta. Prokuroras klastojo įkalčius. 

Stephenas Milleris, Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais ir personalo vadovo pavaduotojas politikai, nusipelno atskiro pasakojimo.

Šeštadienį po D. Trumpo socialinio tinklo įrašų sekė veiksmai. Amerika įvedė 25 proc. muitus Kanadai bei Meksikai. Nobelio ekonomikos premijos laureatas Paulas Krugmanas kaimyninių šalių apmokestinimą pavadino beprotyste. Kanados, Meksikos ir Amerikos pramonės yra glaudžiai tarpusavyje susijusios.

Savo ruožtu Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau paskelbė įvedantis 25 proc. muitus prekėms iš JAV, bet kol kas tik ribotam jų skaičiui. Kartu jis pasakė jaudinančią kalbą, ragindamas kaimynus susiprotėti. 

Ar šioje Baltųjų rūmų beprotybėje yra kokia nors sistema?

Vis dar stebiuosi, kaip JAV prezidento rinkimai buvo laimėti pasitelkus šūkį „Make America Great Again“. 

Panašu, kad yra. Pažvelkite, kas yra didžiausios JAV prekybos partnerės (beje, atkreipkite dėmesį, kas užima penktą vietą. Tai ne Jungtinė Karalystė ar Prancūzija).

JAV baudžia stambiausias savo importuotojas. Trečiuoju smūgiu D. Trumpas įvedė muitus Kinijai. Tačiau čia klaustukas: muitai Kinijai buvo padidinti 10 proc. Anksčiau D. Trumpas grasino Kinijai 60 proc. tarifais. Kaip paaiškinti, kad šį kartą Kinija išsisuko lengviau?

Paliko erdvės manevrams prekybos srityje 

Manau, kad JAV prezidentas paliko sau erdvės manevrams derybose su Kinijos lyderiu. JAV muitai lemia, ar nuo eksporto priklausoma Kinijos ekonomika išliks, ar susitrauks. 

Iš Putino svyravimo dėl taikos Ukrainoje matome, kad be Kinijos spaudimo Amerikos argumentai nutraukti karą išliks silpni. Kinija galėtų padėti JAV parklupdyti Iraną, juk būtent Kinija atneša Iranui 90 proc. pinigų už jo naftą. Galbūt D. Trumpas pasiūlys kinams mainais amerikietiškos naftos? Pernai JAV per metus išgavo daugiau naftos nei bet kuri kita šalis.

Beje, į JAV vyriausybę buvo paskirta neįprastai daug milijardierių. Tarp jų yra prekybos sekretorius Howardas Lutnickas, kuris paaiškino griežtų tarifų esmę. „Tegul Kanados ir Meksikos pramonė persikelia čia. Mes taip pat pasiūlysime lengvatų“.

Taigi socialinių tinklų žinutės tapo realybe. Didžiulė dalis amerikiečių iš tiesų gyvena interneto paspaudimų pasaulyje. Tinklaraštininkų ir repo žvaigždžių įrašus galima ignoruoti, tačiau Baltųjų rūmų žinučių ignoruoti negalima. Tai kelia siaubą. 

Taigi šių eilučių autorius pardavė savo žiemos namus Floridoje. Staiga mano vietiniai pažįstami pradėjo tarpusavyje ginčytis. Vakarinius pasisėdėjimus pradėjo temdyti iš skirtingų stovyklų svaidomi lozungai apie tai, kodėl Amerika yra „sužlugdyta“ ir kas „sukėlė visą šitą b**ienę“. Pasiūliau, kad jei Amerika iš tiesų žlunga, tegu jie perka bilietus ir skrenda su manimi į Estiją! Tačiau niekas palikti Amerikos nepanoro.

Vis dar stebiuosi, kaip JAV prezidento rinkimus pavyko laimėti pasitelkus šūkį „Make America Great Again“. 

Šie bambėtojai gyvena galingiausioje pasaulio finansų, technologijų ir mokslo šalyje.... Ne, jie patys tai supranta. Jiems MAGA reiškia dar didesnį kiekį pinigų ir didesnį skaičių darbo vietų. Iš kur tos investicijos ir darbo vietos turėtų atsirasti?

Europa kenčia

Iš ten, iš kur jau ateina dėl lengvatų, siūlytų valdant J. Bidenui: iš Vokietijos. Keletas stambių Vokietijos gamintojų jau perkelia gamybą į JAV. Kai D. Trumpas daro užuominas, kad dabar gali kliūti mums, europiečiams, visi griebiasi už galvos, ypač Vokietija.

Vokietijos ekonomika, kuri jau penkeri metai kaip trypčioja vienoje vietoje, subyrės, jeigu jos didžiausia eksporto rinka bus apkrauta tarifais. Ir kaip „mandagiai“, kaip „inteligentiškai“ kanclerė Angela Merkel uždarė Vokietijos atomines elektrines ir išformavo Vokietijos kariuomenę! Tai buvo „puiku“ ir „nuostabu“, o gal visgi „kvaila“? Fui, žodis „kvaila“ nevartotinas kalbant apie Berlyno politiką. Sakykime taip: „struktūrinės, didelio masto, destruktyvios klaidos“.

Kokių žinučių socialiniuose tinkluose D. Trumpas pažers ateityje? Mintyse iškyla jo pažadas deportuoti milijoną arabų iš Gazos Ruožo į Egiptą ir Jordaniją, o Gazos Ruožą paversti „nuostabiu Mar-a-Lago“ (privati D. Trumpo rezidencija, – red. past.) Viduržemio jūros pakrantėje. Beje, D. Trumpas retai, bet vis dėlto pateikia ir išsamesnių savo planų paaiškinimų, neapkrautų pompastiškais žodžiais. Pavyzdžiui, jis taip elgėsi dalyvaudamas dešiniųjų pažiūrų šauklio Joe Rogano tinklalaidėje. 

Nerimą kelia tai, kad vienintelė rimta politinė opozicija JAV – demokratai – sėdi prie užgesusio laužo, tarytum permirkę barsukai. Jų partijai buvo nukirsta galva. Žinoma, neseniai jie išrinko naują „komiteto vadovą“, bet taip ir neišvalė partijos nuo cinikų, kurie iš arti stebėjo J. Bideno protinį nuosmukį ir vis tiek stūmė šį pagyvenusi poną atgal į Baltuosius rūmus.

Priimsime smūgį?

Demokratai naudoja buvusio bokso pasaulio čempiono Muhammado Ali taktiką, kad atlaikytų smūgius, kaip pastebėjo jų strategas Jamesas Carville’as. Pirmuosiuose raunduose M. Ali nesistengdavo blokuoti priešininko smūgių į pečius ir pilvą – tausojo jėgas, o paskui pereidavo į kontrataką.

Europoje D. Trumpas neturi rimtesnio partnerio už britus. Vokietija nesiskaito, kaip jau rašiau.

Anglai lengviau atsikvėpė: užteko D. Trumpui skrendant lėktuvu „Air Force One“ telefonu pagirti britų ministrą pirmininką Keirą Starmerį nieko nereiškiančia fraze „geras žmogus, nors jo pažiūros ir skiriasi nuo manųjų“. Nė žodžio apie prekybos sutartį tarp Jungtinės Karalystės (JK) ir JAV, kurios „Brexit“ šalininkai tikėjosi iš karto po pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES). Beje, JK ir JAV prekyba Amerikai nekenkia.

Ministras pirmininkas K. Starmeris pasielgė keistokai, paskyręs ambasadoriumi JAV Peterį Mandelsoną, kuris D. Trumpą vadino idiotu. Baltieji rūmai nepriėmė jo įgaliojamojo rašto. O į užsienio reikalų ministro postą JK leiboristai paskyrė Davidą Lammy, kuris ne kartą stipriai įžeidė JAV prezidentą.

Pažiūrėsime, kaip britai ir visas pasaulis sureguliuos savo santykius su galingiausia pasaulio karine ir finansine valstybe, ir ar amerikiečiams pavyks eksportuoti savo „paspaudimų demokratiją“ į Europą taip pat, kaip pas mus jau taikomi amerikietiški interneto standartai, o visos interneto erdvėje sukurtos pinigų mašinos toliau veikia nemokant mokesčių. Tarsi mūsų žemyne inovatoriai apskritai neegzistuoja.

Taip, daugelis Amerikos technologijų milijardierių palaiko D. Trumpą, bet nederėtų daryti klaidos ir juos lyginti su oligarchais, kurie maitinasi iš V. Putino ar Viktoro Orbano rankų. „Tesla“, „Facebook“, „Amazon“ ir „ChatGPT“ (į)kūrėjų negalima statyti į vieną eilę su valstybinių išteklių grobstytojais. Tai darboholikai ir vizionieriai.

Hansas H. Luikas yra žurnalistas, „Ekspress Grupp“, valdančios naujienų portalą Delfi bei naujienų agentūrą ELTA, įkūrėjas ir pagrindinis akcininkas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (15)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate vis didėjantį užsieniečių skaičių Lietuvoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar įeis Grenlandija ir Kanada į JAV sudėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +1 C

-2 +1 C

-2 +4 C

-1 +2 C

-1 +3 C

-1 +4 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s