Spalio 26-os naktį Izraelis puolė karinius Irano objektus, taip atsakydamas į spalio 1-ąją surengtą ataką. Iranas paragino tarptautinę bendruomenę imtis veiksmų prieš Izraelį, kad būtų užkirstas kelias galimam naujam karui Artimuosiuose Rytuose.
Taikė į svarbius objektus
Irano oro gynybos pajėgų štabas informavo, kad Izraelis, nepaisydamas perspėjimų, nusitaikė į karinius objektus Teherano, Khuzestano ir Ilamo provincijose. Vėliau buvo paskelbta, kad ataka atremta panaudojus priešlėktuvines gynybos sistemas, tačiau ji vis tiek padarė tam tikrą žalą.
„Tesnim" pranešė, kad Teherano Imamo Chomeinio tarptautiniame oro uoste ir Mehrabado oro uoste nebuvo užfiksuota jokių incidentų, bet šalies Civilinės aviacijos organizacijos atstovas Džafaras Jazerla (Jafar Yazerla), paskelbė, kad visi skrydžiai šalyje buvo atšaukti iki tolesnio pranešimo.
Sirijos naujienų agentūra SANA, susijusi su Damasko režimu, informavo, kad sprogimų garsai buvo girdimi netoli Damasko ir Homso provincijoje. Čia aktyviai veikia Libano „Hezbollah" judėjimas ir Irano remiamos grupuotės.
Teigia, kad taikiniai sunaikinti
Izraelio kanalo „Channel 12" teigimu, iraniečiams atakos atremti nepavyko. Jis patikslino, kad ataka buvo nukreipta prieš pagrindinius Irano karinius objektus: raketų gamyklas, nepilotuojamų orlaivių kūrimo ir gamybos įmones, balistinių raketų paleidimo bazes.
Atakų pradžioje Izraelio aviacija smogė Irano priešlėktuvinei gynybai, taip užsitikrindama, kad galės laisvai judėti Irano oro erdvėje.
Įvertino situaciją
Izraelis mano, jog Iranui prireiks metų, kad atkurtų savo raketų potencialą, praneša „Sky News Arabia". Pasak Izraelio pareigūno, pagrindinis atakos tikslas buvo atimti iš Irano galimybę pačiam gamintis raketas.
Sekmadienį „The New York Times" paskelbė, kad naktinė ataka sunaikino oro gynybos sistemas aplink pagrindinius Irano energetikos objektus: naftos perdirbimo ir naftos chemijos gamyklas, dujų telkinį ir uostą šalies pietuose. Iranas patvirtino, kad per atakas žuvo keturi kariai, dirbę oro gynybos objektuose.
Pasak Irano pareigūnų, priešlėktuvinės gynybos sistemų sunaikinimas sukėlė didelį susirūpinimą Teherane, nes kritiniai energetikos ir ekonominiai centrai tapo pažeidžiami naujoms atakoms, jei jos tęstųsi.
Baltieji rūmai žinojo
Izraelio televizija KAN nurodė, kad, prieš atakuodamas Iraną, Izraelis teikė informaciją JAV. Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovas Šonas Savetas (Sean Savett), komentuodamas incidentą pabrėžė, kad Izraelis atakavo pasiremdamas savo teise į savigyną.
JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) ir viceprezidentė Kamala Haris (Kamala Harris) buvo informuoti apie smūgius ir atidžiai stebi įvykius, sakoma Baltųjų rūmų pareiškime. Nors Jungtinės Valstijos buvo iš anksto informuotos, jos neturi nieko bendra su ataka, patikino Pentagono atstovas.
Pažadėjo atsaką
Po Izraelio smūgio Irano prezidentas Masudas Pezeškianas (Masoud Pezeschkian) socialiniame tinkle „X" pažadėjo Teherano priešams apgalvotą atsaką. Politikas pareiškė užuojautą žuvusiems Irano kariuomenės kariams ir jų artimiesiems. „Irano priešai turėtų žinoti, kad jo žmonės be baimės gins savo žemę. Irano atsakas į bet kokią kvailystę bus subalansuotas ir apgalvotas", - rašė M.Pezeškianas.
Pirmadienį Irakas JT pateikė protestą dėl to, kad Iraną atakuoti skridę Izraelio lėktuvai pažeidė šalies oro erdvę, ką Bagdadas vertina kaip pasikėsinimą į suverenitetą.
Komentuoja Saugumo srities ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS:
Tai buvo išskirtinai efektyvus naujos kartos ginkluotės demonstravimas. Mano žiniomis, likus valandai iki antskrydžio, žydai susisiekė su iraniečiais ir informavo juos apie ruošiamą ataką bei paragino išvesti žmones iš konkrečių objektų. Iranas iš anksto žinojo, kad sulauks smūgio, bet nieko nesugebėjo priešpastatyti.
Gera žinia ta, jog Irane stovėjo rusų priešlėktuvinės gynybos sistemos, įskaitant S-400 kompleksus. Jos buvo visiškai neefektyvios, kas reiškia, kad neefektyvios bus ir kitur.
Įdomu tai, kad žydai panaudojo apie 140 lėktuvų, iš kurių 40 buvo Izraelyje perdaryti F-35 modelio naikintuvai, nes Izraelis - vienintelė valstybė, kuriai JAV leidžia modernizuoti savo įrangą. Lėktuvams buvo nuimta dalis ginkluotės ir sumontuoti papildomi bakai, kas leido pasiekti Iraną ir grįžti. Žydai šios ofenzyvos metu neprarado nė vieno lėktuvo, nors skrido ir senesni modeliai.
Ataka - savotiškas žydų karinės galios demonstravimas, į kurį, panašu, Iranas neatsakys. Kita vertus, Islamo revoliucinė gvardija mano kitaip, todėl nerimaujama, kad dar iki rinkimų JAV į Izraelį vėl skries iranietiškos raketos, nors tai nebūtų protingas poelgis. Po šios ofenzyvos Iranas nebeturi jokios priešlėktuvinės gynybos ir kitas Izraelio pajėgų antskrydis būtų dar efektyvesnis.
Beje, žydai atakavo tik karinius objektus, bet nelietė naftos objektų, perdirbimo ir prekybos terminalų, aiškiai suvokdami, jog atakavus naftos bazes, nafta smarkiai pabrangtų, o tai gerokai padėtų Rusijai. Čia buvo ne tik karinis, bet ir politinis-ekonominis sprendimas, orientuotas ir į Ukrainos interesus.
Nebuvo atakuojami ir atominiai objektai, kas susiję su bandymais išvengti didelio radiacinio užterštumo regione.