respublika.lt

Jungtinė Karalystė nusavino Venesuelos auksą

(161)
Publikuota: 2021 gruodžio 29 08:00:18, Marius Jonaitis
×
nuotr. 1 nuotr.
J. Guaido. Eltos nuotr.

Jungtinėje Karalystėje (JK) buvo laikomos Venesuelos aukso atsargos. Jas sudaro apie 31 tona aukso, kurio dabartinė vertė yra 1,7 milijardo dolerių. Kurį laiką tos atsargos buvo įšaldytos, o dabar, su britų Aukščiausiojo teismo palaiminimu, ir nusavintos.

 

Esminė šios politikos priežastis, kaip teigia JK žiniasklaida ir politikai yra ta, jog Nikola Maduro nelaikomas teisėtu Venesuelos prezidentu. Jungtinė Karalystė, kaip ir daugelis Vakarų valstybių (tarp jų ir Lietuva bei kitos apie 50 valstybių) yra paskelbusios Chuaną Guaido laikinuoju Konstituciniu Prezidentu, tad, kol šis asmuo netaps oficialiu Venesuelos vadovu, JK nusprendė taikyti įvairias politines ir ekonomines sankcijas.

Skamba neįtikinamai, bet tokia šių dienų geopolitinė realybė. Tam tikros šalys nepripažįsta kitų šalių rinkimų ir taiko įvairias spaudimo priemones. Tą matome Venesuelos, tą matome ir Baltarusijos atžvilgiu.

Gal, paklaustų žmogus, Venesueloje nevyksta rinkimai ir Maduro yra uzurpavęs valdžią? Ne, rinkimai vyksta. Šių metų lapkričio mėnesį vyko regioniniai balsavimai ir Maduro partija laimėjo 20 iš 23 gubernatorių postų. Rinkimuose dalyvavo opozicija ir niekas jai nedraudė agituoti.

Tuo metu šalyje buvo šimtai užsienio stebėtojų iš įvairių politinių judėjimų, Europos sąjungos, Jungtinių Tautų ir net Karterio centro (buvusio JAV prezidento Džimo Karterio 1982 metais įsteigta organizacija). Beje, pats Džimis Karteris dar 2012 metais buvo pareiškęs, kad iš 92 rinkimų, kuriuos jų centras stebėjo visame pasaulyje, Venesuelos rinkimų sistema buvo geriausia. Na, o Europos Sąjunga net parengė ataskaitą, kurioje buvo pažymėta, jog šie, 2021 metų rinkimai, atspindi reikšmingus pagerėjimus rinkimų procese ir neabejojama jų teisėtumu.

Tačiau Jungtinė Karalystė ir JAV turi kitokį požiūrį rinkimų Venesueloje atžvilgiu. Dar iki šių metų lapkričio rinkimų, Jungtinių Valstybių žiniasklaidoje buvo teigiama, kad rinkimai bus klastojami. Na, o po rinkimų pasipylė JAV pareigūnų pareiškimai. Štai valstybės sekretorius Brajanas Nikolsonas pasakė, kad Jungtinės Valstybės ir toliau dirbs su Guaido vyriausybe. JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas paskelbė pranešimą, kuriame sakoma: „Maduro režimas vėl atėmė iš venesueliečių teisę dalyvauti laisvuose ir sąžininguose rinkimuose", tačiau tame pačiame pareiškime jis pats sau prieštaravo štai tokiu sakiniu - „giriame politines partijas ir kandidatus, o taip pat ir rinkėjus, kurie nusprendė dalyvauti rinkiminiame procese, nepaisant jo trūkumų".

O Jungtinės Karalystės reakciją minėjome jau anksčiau. Negana to, jog niekaip negrąžino Venesuelai priklausiusio aukso, tai jį dar ir nusavino. Nes neteisingi žmonės yra šios Pietų Amerikos valstybės valdžioje.

Kokios šios priešpriešos priežastys? Priežastis atėjo rinkiminiu keliu dar 1999 metais. Tada rinkimus Venesueloje laimėjo toks Hugo Čavesas, kuris siekė perimti jo šalyje esančius milžiniškus naftos išteklius ir juos panaudoti vietinių žmonių gerbūviui kelti. Tai neįtiko labai didelėms tuos išteklius valdančioms korporacijoms, tokioms kaip: „ExxonMobil" (dar Rokfelerio įkurta įmonė), „Phillips Petroleum Company", kurios turi didelę lobistinę įtaką JAV politikams. Ypač Respublikonų partijai, nes tuo metu būna priimami aštriausi sprendimai, kurie atitinka šios pramonės interesus, bet, verta pažymėti, jog Demokratai tų sprendimų neatšaukia.

Nors Čavesas visais būdais buvo bandomas išmesti iš valdžios, 2002 metais net buvo karinis perversmas su paslaptingais snaiperiais šaudančiais į minią (žanro klasika), tačiau jam pavyko atsilaikyti, nes žmonės išėjo į gatvės, kad palaikytų savo prezidentą. Verta dėmesio dokumentinis filmas apie tų metų įvykius - „Revoliucijos televizija neparodys". Nors ir vėliau vyko nuolatiniai bandymai pakeisti valdžią Venesueloje, tačiau Čavesas buvo vis perrenkamas iki savo mirties 2013 metais.

Maduro bando tęsti Čaveso politiką, kuri yra orientuota į skurdo mažinimą šalyje, tačiau turi veikti labai priešiškomis sąlygomis. 2017 metais JAV įvedė papildomas sankcijas Venesuelos valstybinei naftos bendrovei, o 2020 rugpjūtį - totalinį ekonominį embargą visai šaliai.

Tačiau net ir tokiomis aplinkybėmis paprasti Venesuelos žmonės vis palaiko savo valdžią, kuri bando atsiimti šalies išteklius (naftą, žemę), bankus ir žiniasklaidą atiduoti į savo tautos rankas.

Tad tokios naujienos iš šalies, kuri bando būti šeimininke savo žemėje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (161)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate, jog magistraliniuose keliuose nebeliko apie greičio matuoklius įspėjančių ženklų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +4 C

+2 +5 C

+1 +3 C

+2 +5 C

+3 +5 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-6 m/s