Rusijos įstatymų leidėjai antroje lapkričio pusėje patvirtino įstatymo projektą, kuriuo užkertamas kelias į užsienį pabėgusiems Kremlių kritikuojantiems žinomiems kultūros veikėjams pasinaudoti pinigais, uždirbtais Rusijoje.
Nauja tvarka
Dešimtys muzikantų, rašytojų, aktorių ir kitų atlikėjų išvyko iš Rusijos, kai ji 2022 m. užpuolė Ukrainą. Jie sulaukė paniekos, Maskvos politikų yra vadinami „išdavikais".
„Užsienio agentai nebegalės turtėti šalies ir jos piliečių sąskaita", - „Telegram" kanale sakė valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas. - Priemonėmis, kurių imamasi, siekiama sustabdyti išdavikų turtėjimą."
Visos gautos lėšos bus laikomos specialiose banko sąskaitose, jomis nebus galima pasinaudoti, kol asmuo nebus išbrauktas iš Maskvos „užsienio agentų" sąrašo. Įstatymų leidėjai pritarė pasiūlymui per pirmąjį svarstymą Dūmoje.
Rusija priėmė užsienio agentų įstatymą 2012 m., vėliau jį sugriežtino, o dabar nusitaikė į žmonių, kuriems klijuojama ši etiketė, pajamas. Kai kurie asmenys už tariamus „užsienio agentų" įstatymo pažeidimus buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn.
Bendras registras
Anksčiau Rusijoje buvo keturi užsienio agentų registrai - nevyriausybinėms organizacijoms, asmenims, atskiroms žiniasklaidos priemonėms ir neregistruotoms viešosioms asociacijoms. Bendras sąrašas buvo sukurtas remiantis įstatymu „Dėl užsienio įtakoje esančių asmenų veiklos kontrolės", kuris įsigaliojo 2022 m. gruodžio 1 d. Tą dieną taip pat įsigaliojo Vyriausybės nutarimas, kuriame numatyta, kad „užsienio agentų" registre turi būti skelbiami ten esančių asmenų asmens duomenys, įskaitant vardą, pavardę, gimimo datą, mokesčių mokėtojo identifikacinį numerį ir asmens draudimo sąskaitos numerį (jeigu tokie yra). Prie juridinių asmenų nurodomas mokesčių mokėtojo identifikacinis numeris ir pagrindinis valstybinis registracijos numeris.
2024 m. lapkričio 20 d. duomenimis, į registrą įtraukti 887 fiziniai ir juridiniai asmenys, įskaitant tuos, kurie anksčiau buvo išbraukti iš jo. Registre galima rasti ne tik vardą, pavardę ar pavadinimą, bet ir adresą, informacijos šaltinį, įtraukimo į registrą priežastį. Jame taip pat pateikiama informacija apie įtraukimo ar pašalinimo iš registro datą.
Sąraše - nemažai atlikėjų
Dainininkė Zemfira buvo pripažinta užsienio agente šių metų vasarį. Menininkė bandė pasiekti, kad šis statusas būtų pašalintas, tačiau Maskvos Zamoskvoretsky rajono teismas atmetė jos ieškinį. Teisingumo ministerija paaiškino, kad atlikėjos įtraukimo į registrą priežastis buvo finansavimas iš užsienio.
„Zemfira Ramazanova atvirai palaikė Ukrainą, vykdė koncertinę veiklą nedraugiškose šalyse ir pasisakė prieš specialiąją karinę operaciją (karu Rusija invazijos nevadina, - aut. past.), sulaukė paramos iš užsienio šaltinių", - sakoma agentūros tinklalapyje.
Už bendradarbiavimą su užsienio struktūromis 2023 m. kovą į „užsienio agentų" registrą buvo įtrauktas dažnai Lietuvoje viešintis grupės „Nogu Svelo!" lyderis Maksimas Pokrovskis.
Dainininkas Jegoras Bortnikas, geriau žinomas kaip Liova iš „Bi-2", į registrą pateko tų pačių metų gegužę, dėl noro bendradarbiauti su užsienio šaltiniais ir paramos Ukrainai pareiškimų.
Birželį į užsienio agentų sąrašą buvo įtrauktas muzikantas ir grupės „Akvarium" lyderis Borisas Grebenščikovas. Pasak Teisingumo ministerijos, atlikėjas rengė koncertus, kurių metu surinkti pinigai buvo išsiųsti Ukrainai.
Filmo „Devintoji kuopa" režisierius ir prodiuseris Aleksandras Rodnianskis užsienio agentu buvo pripažintas dar 2022 m. spalį. Teisingumo ministerija nustatė, kad menininkas gavo finansavimą iš Ukrainos.
Teisingumo ministerija į užsienio agentų sąrašą taip pat įtraukė pagrindinį grupės „Little Big" dainininką Ilją Prusikiną, dainininkę Monetočką (Elizavetą Gyrdymovą), reperį Noize MC ir jo kolegas Oksimironą (Mironą Fiodorovą), Morgenšterną (Ališerą Valejevą) ir Veidą (Ivaną Dreminą). Pasak departamento, visi į registrą įtraukti asmenys pasisakė prieš specialiąją operaciją Ukrainoje.
Užkliuvo ir laidų vedėjai
2022 m. rugsėjį Rusijos Teisingumo ministerija paskelbė, kad komikas Maksimas Galkinas, televizijos laidų vedėjas Michailas Šacas ir jo žmona Tatjana Lazareva gavo finansavimą iš Ukrainos ir įtraukė juos į užsienio agentų registrą.
Komikas Semionas Slepakovas buvo įtrauktas į užsienio agentų sąrašą 2023 m. balandį. Departamentas pažymėjo, kad jis gavo paramą iš užsienio ir ėmė formuoti neigiamą požiūrį į karinę ir valstybinę tarnybą. Komedijos šou „Stand Up" įkūrėjas Ruslanas Belyj 2023 m. rugsėjį į registrą pateko už tai, kad dalyvavo kuriant užsienio agentų žinutes ir medžiagą.
SSRS liaudies artistė Ala Pugačiova praėjusiais metais pareiškė, kad solidarizuojasi su savo vyro M.Galkino, kritikuojančio specialiąją operaciją Ukrainoje, pozicija ir paprašė pripažinti ją užsienio agente.
Pagrindinė grupės „Little Big" dainininkė Sofija Tajurskaja po to, kai į užsienio agentų registrą pateko jos mylimasis I.Pruskinas, nurodė, kad jai yra artima A.Pugačiovos pozicija.
Laukia pokyčiai?
Rugsėjo viduryje Tbilisyje vykusiame koncerte Zemfira staiga apsiverkė, paėmė popieriaus lapą su užrašu „Ufa" ir liūdnai šypsodamasi prispaudė jį prie širdies. Koncertuodama Prahoje atlikėja pažadėjo, kad ateityje ji tikrai koncertuos Maskvoje ir ten susitiks su gerbėjais.
22 metų tinklaraštininkas Dania Milohinas paliko tėvynę po to, kai 2022 m. rugsėjį buvo paskelbta dalinė mobilizacija. Menininkas nutraukė sutartį su Pirmuoju kanalu ir skandalingai paliko „Ledynmečio" projektą. Jis gyveno Kazachstane, JAE ir Jungtinėse Valstijose. Po to tinklaraštininkas prisipažino, kad iš tikrųjų tapo benamiu ir prarado visus pajamų Rusijoje šaltinius.
Netrukus Lietuvoje koncertuosiantis reperis Morgenšternas savo „Instagram" paskyroje teigė, kad pasiilgsta tėvynės ir nori grįžti į Rusiją. Atlikėjas atsiprašė rusų, skundėsi staigiai sumažėjusiais honorarais ir žadėjo daugiau nebandyti dirbti Amerikai.
Alos Pugačiovos dukra Kristina Orbakaitė taip pat paskelbė norinti grįžti į Rusiją. Interviu amerikiečių televizijos kanalui RTVI US dainininkė prisipažino, kad pagrindinė visų jos šeimos narių svajonė dabar yra sėdėti prie to paties stalo namuose netoli Maskvos. Ji paliko Rusiją šių metų kovą, kadangi po skandalingų mamos ir patėvio M.Galkino pasisakymų, organizatoriai nusprendė atšaukti jos koncertus.
Rusijos intervenciją į Ukrainą pasmerkusi televizijos laidų vedėja Tatjana Lazareva persikėlė gyventi į Ispaniją 2022 m. kovą. Vėliau, duodama interviu „YouTube" kanalui „Sheinkin40", ji prisipažino, kad išvykusi iš Rusijos prarado šlovę ir liko be nuolatinio pajamų šaltinio.
Aktorė Čulpan Chamatova paliko Rusiją ir išvyko į Latviją 2022 metų pavasarį. Vėliau ji pasakojo, kad prarado darbą vietiniame teatre, o Latvijos valdžia atideda leidimo gyventi pratęsimą, todėl norėdama likti šalyje, ji net yra pasirengusi stoti į vienuolyną. Tiesa, apie grįžimą į Rusiją aktorė negalvoja.