Jeigu skubiai prireiktų grynųjų pinigų, paaiškėtų, kad jų namuose nėra. Vokietijos žiniasklaidos kalbinti ekspertai pataria iš anksto pasirūpinti, kad po ranka būtų tam tikra suma ir paaiškina, kur pinigų slėpti nevertėtų.
Dabar, kai beveik už viską galima sumokėti bekontakčiu būdu, per „PayPal" ar programėles telefone, grynieji pinigai daugeliui atrodo nereikalinga praeitimi. Tačiau ekspertai vis tiek pataria jų turėti namuose - galų gale, kritiniu atveju, tai yra grynieji pinigai, kurie gali labai praversti.
Vokietijos Federalinis civilinės saugos ir pagalbos nelaimės atveju biuras taip pat rekomenduoja, namuose turėti grynųjų pinigų, nes elektros energijos tiekimo sutrikimo atveju bankomatai neveiks.
Tiesa, departamentas nenurodo konkrečios sumos, tik pabrėžia, kad pinigų turėtų pakakti išgyventi kelias dienas.
Austrijoje civilinės gynybos departamentas į tai žiūri tiksliau: kiekvienas namų ūkis, jų nuomone, namuose turėtų laikyti apie 500 eurų - ir, pageidautina, smulkiomis kupiūromis.
Ekspertai mano, kad reikalinga grynųjų pinigų suma kritiniu atveju priklauso nuo žmonių skaičiaus šeimoje. Vienišas žmogus gali jų turėti mažiau, o šeimai su vaikais reikia didesnio rezervo. Svarbiausia, kad namuose laikomos sumos pakaktų maistui, vandeniui ir kitiems svarbiems dalykams bent kelias dienas.
Neseniai paaiškėjo, kodėl tai svarbu: Vokietijoje sutriko elektros tiekimas, kas lėmė, kad atsiskaityti kortelėmis nebuvo įmanoma. Daugelyje prekybos centrų beveik pusantros dienos buvo priimami tik grynieji pinigai. Tie, kurie jų neturėjo, negalėjo nusipirkti net būtiniausių daiktų.
Kol įranga veikia tinkamai, daugelyje parduotuvių galima nemokamai išsigryninti pinigus ir verčiau tai padaryti iš anksto.
Kalbant apie namus, ekspertai pataria laikyti pinigus saugioje vietoje. Įprastos slėptuvės - po čiužiniu, kavos skardinėje ar knygos viduje - jau seniai nėra paslaptis, o plėšikai jas gerai žino, įspėja „Allianz" draudimo bendrovė. Pasak policijos, daug saugiau naudoti žinomų gamintojų seifus ar bent jau nebrangius jų analogus.
Svarbu, kad „pinigų saugykla" būtų nepastebima ir kritiniu atveju greitai pasiekiama. Taip pat verta apsaugoti banknotus nuo ugnies ir vandens - pavyzdžiui, laikant juos ugniai atspariuose dokumentų maišeliuose.
Vokietijos įstatymai nedraudžia namuose laikyti didelių grynųjų pinigų sumų. Tačiau tai nėra saugu - vagystės, potvynio ar gaisro atveju pinigai gali tiesiog dingti, įspėja „Allianz" draudimo bendrovė.
Galų gale, turto draudimas taikomas tik ribotai sumai, tad jeigu namuose pinigų bus daugiau, nelaimės atveju praradimai nebus kompensuojami.
Visgi grynųjų pinigų turėjimas namuose nėra prabanga, o protinga priemonė nenumatytų situacijų atveju. Jeigu namuose yra nuo 200 iki 500 eurų smulkiomis kupiūromis, jau galima teigti, kad yra pasirengta laikiniems sutrikimams, pavyzdžiui, jei bankomatai neveikia arba negalima atsiskaityti kortele. Tokia apsauga yra naudinga ne tik krizės metu, bet ir kasdieniame gyvenime.