Klimato aktyvistai Jungtinėse Valstijose ir Europoje planuoja šią vasarą surengti „būtinus“ protestus oro uostuose, bankuose ir olimpinėse žaidynėse.
Nuo greitkelių blokavimo iki purškimo dažais ant reaktyvinių lėktuvų ir Stounhendžo monolitų bei maisto mėtymo į meno kūrinius – dalis klimato aktyvistų pasirinko labiau provokuojančią taktiką po to, kai dėl Covid-19 pandemijos buvo staiga nutrauktos masinės eitynės, kurias pradėjo Gretos Thunberg įkurtas judėjimas „Penktadieniai už ateitį“.
Pastarieji 12 mėnesių buvo karščiausi per visą stebėjimo istoriją. Didelėje pasaulio dalyje tvyrant karščiams kampanijos aktyvistų akiratyje atsidūrė daug teršalų išmetančios korporacijos ir verslo interesai.
Nesmurtinio pasipriešinimo akcijas palaikančių aktyvistų grupių aljansas „A22 Network“ pranešė, kad planuoja vasaros metu sutrikdyti šiaurės pusrutulyje esančių aštuonių šalių oro uostų veiklą.
Protestai planuojami Jungtinėje Karalystėje (JK), Austrijoje, Nyderlanduose, Šveicarijoje, Kanadoje, JAV, Škotijoje ir Norvegijoje, agentūrai AFP sakė JK įsikūrę aljanso aktyvistai.
Pasaulinė aviacija išmeta apie 2,5 proc. viso pasaulio anglies dioksido, t. y. daugiau nei Brazilija ir Prancūzija kartu sudėjus.
„Mūsų pasipriešinimas atkreips dėmesį į didžiausius iškastinio kuro vartotojus ir paragins visus veikti kartu su mumis“, – teigiama „Just Stop Oil“, vienos iš prieštaringai vertinamų protestų grupių, pareiškime.
JK policija teigė, kad dar neprasidėjus protestui suėmė 27 „Just Stop Oil“ narius dėl neteisėto sąmokslo siekiant sutrikdyti nacionalinės infrastruktūros veiklą.
Protestuotojai reikalauja, kad vyriausybės pasirašytų iškastinio kuro neplatinimo sutarties iniciatyvą, kuria siekiama sustabdyti iškastinio kuro plėtrą ir palaipsniui atsisakyti anglies, naftos ir dujų.
JAV aktyvistai taikosi į Volstritą – blokuoja įėjimus į pagrindinius bankus ir įmones, kurios finansuoja iškastinio kuro bendroves, apdraudžia jas ir į jas investuoja. „The Summer of Heat“ kampanijos organizatoriai prisiekė artimiausiais mėnesiais imtis „džiaugsmingų, nepaliaujamų, nesmurtinių tiesioginių veiksmų, kad būtų nutrauktas iškastinio kuro finansavimas“.
Prancūzijoje vasarą planuojami „masiniai užėmimai“, taip pat ir liepos 26 d. Paryžiuje prasidėsiančių olimpinių žaidynių atidarymo metu. Pasak organizatorių, kampanija gali trukti kelias dienas, tačiau ji bus „labiau matoma, o ne trikdanti“. Daugiau detalių nepateikiama.
Kai birželį du „Just Stop Oil“ aktyvistai apipurškė Stounhendžą oranžiniais kukurūzų miltų pagrindo dažais, „jie sulaukė kur kas daugiau žiniasklaidos dėmesio nei purkšdami dažus ant aerodromų“, pasak Amerikos universiteto Vašingtone sociologės Danos Fisher.
Tokių „šokiruojančių“ akcijų tikslas –„įsiutinti žmones“, – sakė D. Fisher. Ji pridūrė, kad kuo daugiau žmonės kalbėjo apie protestą, tuo daugiau diskutavo apie klimato kaitos problemą.
Keletas JK ir Vokietijoje atliktų tyrimų parodė, kad po pilietinio nepaklusnumo akcijų visuomenės susirūpinimas dėl klimato kaitos išliko toks pat arba net padidėjo, net jei dauguma žmonių nepritarė tokiems veiksmams.