Nepaisant nuolat girdimų teiginių, kad vakcinos gali pagelbėti kovoje su pandemija, PSO jau pripažįsta, kad jos nesugeba susitvarkyti su naujomis viruso mutacijomis, o mokslininkai perspėjo dėl galimo superštamo pasirodymo.
Vakcinos pralaimi infekcijai
Sparčiai plintantys naujieji koronaviruso štamai laimi „kovą" prieš vakcinas. Tai pareiškė Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) generalinis direktorius Tedrosas Gebrejesas (Tedros Adhanom Ghebreyesus), informuoja TASS.
„Tenka pripažinti, kad dėl nelygybės gaminant ir skirstant preparatus šiuo metu lenktynėse su vakcinomis COVID-19 pirmauja. Dabartinė situacija kelia pavojų ir pasauliniam ekonomikos atsigavimui", - pabrėžė PSO vadovas. Jis negailėjo kritikos „vakcininio nacionalizmo" strategijai, kurią pritaikius nedidelei šalių grupei tenka kovai su koronavirusu sukurtų preparatų „liūto dalis".
T.Gebrejesas atkreipė dėmesį ir į tai, kad kai kurių šalių vyriausybės per anksti atlaisvino pandemijos metu galiojusius ribojimus. Jis priminė, kad COVID-19 pandemija dar nesibaigė, o atskiruose regionuose stebimas staigus užsikrėtimo atvejų augimas.
Pasak PSO vadovo, šiuo metu labai trūksta deguonies ir medicininės įrangos ne tik Indijoje, bet ir Afrikoje bei Lotynų Amerikoje. „Situaciją vertinant iš moralinės, epidemiologinės ir ekonominės pozicijos, atėjo tas laikas, kai pasaulis turi susivienyti ir pradėti veikti išvien", - apibendrino jis.
Liepos 6-ąją T.Gebrejesas pareiškė, kad COVID-19 pandemija, nepaisant žmonijos laimėjimų kovoje su ja, pasiekė labai pavojingą stadiją. Kita vertus, jis teigė, jog pasaulinė visuomenė beveik perėmė pandemijos kontrolę. Esant dabartinei situacijai, PSO vadovo nuomone, optimaliausia išeitimi būtų sąžiningas individualių apsaugos priemonių, testų, medikamentų ir vakcinų paskirstymas visoms šalims.
Sulauksime superštamo?
Medicinos mokslų daktaras ir biologinio saugumo ekspertas Nikolajus Durmanovas perspėjo, kad gali atsirasi ir viruso superštamas. Tai jis pareiškė kalbėdamas radijo stoties „Sputnik" eteryje.
Ekspertas patikslino, kad superštamas - tokia viruso mutacija, kuri gerokai skirsis nuo lig šiol buvusių ir kovai su kuria prireiks naujų gydymo bei profilaktikos metodų. N.Durmanovo vertinimu, naujų štamų atsiradimui tiesioginę įtaką daro užsikrėtusiųjų skaičius.
Vienintelė efektyvi kovos su superštamu priemonė, pasak jo, yra kelio jo atsiradimui užkirtimas. Tą, mokslų daktaro teigimu, galima pasiekti masine visuomenės vakcinacija. „Vakcinacija užkerta kelią viruso cirkuliacijai populiacijoje ir sulėtėja išmanesnių virusų atsiradimu pasibaigiantys gamtos žaidimai", - patikslino jis.
Ekspertas perspėjo, kad vis dar išlieka tikimybė, jog atsiras toks štamas, kurio šiuo metu turimos vakcinos negalės įveikti. Kita vertus, jis patikino, jog mokslininkai „avansu" kuria tokias vakcinas, kurios neleistų atsirasti panašioms mutacijoms.