Daugybė ekonomistų reiškia susirūpinimą dėl prezidento Donaldo Trumpo tarifų importui į Jungtines Valstijas, paskatinusių prekybos karą, kuris, pasak jų, daugelį šalių gali įstumti į recesiją. Štai kai kurių garsiausių ekonomistų komentarai:
„Reiganizmo fiasko“
Prancūzas Thomas Piketty, bestselerio „Kapitalas dvidešimt pirmame amžiuje“ autorius, teigia, kad „trampizmas visų pirma yra reakcija į reiganizmo fiasko“ – prezidento Ronaldo Reagano devintojo dešimtmečio liberalizmą.
„Respublikonai mato, kad ekonominis liberalizmas ir globalizacija neatnešė viduriniajai klasei tokios naudos, kokią jie žadėjo“, – AFP sakė kairiųjų pažiūrų ekonomistas.
„Todėl dabar likęs pasaulis turi tapti atpirkimo ožiu, – paaiškino jis. – Bet tai nesuveiks: D. Trumpo kokteilis tik paskatins dar didesnę infliaciją ir nelygybę.“
Reaguodama „Europa turėtų nustatyti savo pačios prioritetus ir pasirengti artėjančiai pasaulinei recesijai“, paruošdama milžiniškų investicijų į „energetikos ir transporto infrastruktūrą, švietimą, mokslinius tyrimus ir sveikatos apsaugą“ planą.
„Piktybinis kvailumas“
Pasak Nobelio ekonomikos premijos laureato Paulo Krugmano, JAV iš esmės buvo modernios prekybos sistemos, leidusios pastaraisiais dešimtmečiais sumažinti tarifus, kūrėja.
„Donaldas Trumpas paleido visa tai pelenais“, – rašė P. Krugmanas savo populiariame „Substack“ tinklaraštyje šeštadienį prieš įsigaliojant prezidento nustatytiems baziniams 10 proc. importo tarifams.
„D. Trumpas nė nesistengia siekti ekonominių tikslų. Visa tai reikėtų vertinti kaip dominavimo demonstravimą su vieninteliu motyvu – stebinti ir šokiruoti žmones, priverčiant juos nuolankiai šliaužioti“, – teigė jis.
P. Krugmanas JAV administraciją kaltina „piktybiniu kvailumu“ tuo metu, kai „ant kortos pastatytas pasaulio ekonomikos likimas“.
„Kaip kas nors, ar tai būtų verslininkai, ar užsienio šalių vyriausybės, galėtų pasitikėti kokiu nors šitaip besielgiančios administracijos sprendimu?“
„Didžiausia problema“ skurstantiems
Buvusio Libano ekonomikos ministro Nassero Saidi nuomone, didžiausia D. Trumpo sukelto „seisminio šoko pasaulinės prekybos kraštovaizdyje“ problema – „poveikis mažiausiai išsivysčiusioms ir besiformuojančios ekonomikos šalims“.
„Tokios šalys kaip Egiptas, Libanas ar Jordanija susidurs su prekybinių santykių trikdžiais“, taip pat su užsienio investicijų mažėjimo perspektyva.
„Kai įvedami tokio pobūdžio muitai, dideli muitai, neturintys jokio ekonominio pagrindo, tiekimo grandinės neišvengiamai bus smarkiai sutrikdytos“, – pridūrė jis.
„Manau, globalizacijos ir liberalizmo era baigta“, o tai paskatins Artimųjų Rytų šalis stiprinti ryšius su Azijos partnerėmis.
„Silpnųjų ginklas“
Ekonomistas ir buvęs Togo vyriausybės ministras Kako Nubukpo perspėjo, kad D. Trumpo tarifai skaudžiai smogs Afrikos valstybėms, jau ir taip kenčiančioms politinius neramumus.
„Tų, kuriuos globalizacija paliko nuošalyje, darosi vis daugiau. Matome, kad neliberalių režimų daugėja tiek Europoje, tiek Afrikoje, tiek Amerikoje“, – sakė jis.
Tačiau „protekcionizmas yra silpnųjų ginklas, ir manau, kad D. Trumpas suprato, jog varžybose su Kinija Jungtinės Valstijos dabar yra silpnesnės“, – pridūrė ekonomistas.
Reaguodamos „Afrikos šalys turėtų stiprinti savo nacionalines ir regionines vertės kūrimo grandines“ kaip buferius, apsaugančius nuo D. Trumpo tarifų.
„Tai savotiškas neomerkantilizmas, kai daroma prielaida, kad tarptautinė prekyba yra žaidimas, kuriame vieni laimi, kiti pralaimi – o tai puikiai dera su agresyvia pasaulėžiūra“, – teigė K. Nubukpo.