Šią savaitę Latvijos sostinėje tūkstančiai žmonių surengė protestą prieš griežtesnes COVID-19 taisykles.
Į miesto centre vykusį protesto mitingą susirinko apie 3500 žmonių, pranešė policija, nors organizatoriai nurodė, jog dalyvavo mažiausiai 5000 asmenų.
Demonstrantų nepasitenkinimas buvo nukreiptas prieš privalomą skiepijimą, koronaviruso apribojimus švietimo įstaigose ir vakcinacijos įrodymų reikalavimus, taikomus kai kurioms viešojo gyvenimo sritims.
Protestai priešais vyriausybės pastatą, kurį atitvėrė policija, ir Rygos pilį - oficialią valstybės prezidento rezidenciją - iš esmės buvo taikūs. Keletas žmonių buvo sulaikyti tiesiog mitinge, taip pat buvo parengtos protestuotojams vaikyti skirtos vandens patrankos, tačiau jų neprireikė. Policininkai mitingo dalyvius filmavo videokameromis bei dronais. Vėliau policija paskelbė, jog protesto akcijoje buvo nustatyti keli pažeidimai: valdžios nustatytų priešpandeminių priemonių nesilaikymas, alkoholio vartojimas viešoje vietoje bei chuliganiškas vieno protestuotojo elgesys. Pradėti du ikiteisminiai tyrimai - esą penki protestuotojai užpuolė policininką, o kitas tyrimas pradėtas dėl išdaužtų policijos automobilio stiklų.
Nuo miesto centre pastatytos scenos pirmasis kalbėjo vienas iš protesto organizatorių, opozicijoje esantis Latvijos Seimo narys Aldis Gobzemas (Aldis Gobzems). Susirinkusieji reikalavo, kad pasirodytų šalies prezidentas Egilis Levitsas (Egils Levits) bei atsistatydintų vyriausybė.
Buvęs Latvijos ekonomikos ir susisiekimo ministras Ainaras Šleseris, dalyvavęs protesto akcijoje, žurnalistams pareiškė, jog tikrasis akcijos tikslas turi būti nesmurtinis valdžios pakeitimas: „Žmonės, kurie sėdi mūsų vyriausybėje, turi nueiti į praeitį, tai yra mūsų svarbiausias tikslas - mes pradėjome revoliuciją ir valdžios nušalinimą taikiu keliu."
Latvijos vyriausybė neseniai priėmė keletą naujų apribojimų, atsižvelgdama į didėjantį „Delta" atmainos koronaviruso plitimą ir lėtėjantį skiepijimą.
Valdžia nusprendė, jog darbdaviai turi teisę atleisti darbuotojus, kurie iki rugsėjo 15 dienos negaus vadinamojo COVID sertifikato.
Latvijos seimas dabar turės nuspręsti, kad vakcinacija būtų privaloma tarp medikų, socialinių, švietimo ir kai kurių kitų profesijų darbuotojų.
Be to, ministras pirmininkas Krišjanis Karinis jau po protesto užsiminė apie tolesnį koronaviruso taisyklių neskiepytiems žmonėms sugriežtinimą.
Priverstinė vakcinacija primena nacių laikus
Latvijos Seimo narys Aldis Gobzemas („Įstatymas ir tvarka") mitingo metu pasakė:
„Šis mitingas ne apie tai, kokie blogi yra Karinis ir Levitsas (Latvijos premjeras ir prezidentas - aut. past.). Jie abu jau yra praeitis, kurią reikia kuo greičiau užmiršti. Tai mitingas apie mūsų meilę vaikams, apie mūsų meilę savo žmonoms ir vyrams. Liaukitės bijoti! Mes nieko blogo nedarome, ko reikėtų bijoti. Mes nebijome policijos, o jeigu reikia, mes padėsime jai palaikyti tvarką. Jie tokie patys, kaip ir mes. Jie taip pat myli savo vaikus ir nenori dalyvauti eksperimentuose. Tačiau juos verčia tai daryti. Mus visus verčia... Pakelkite rankas, latviai! (Nuo scenos filmuotame vaizdo įraše matyti, kad maždaug du trečdaliai protestuotojų pakėlė rankas). Pakelkite rankas, rusai! (Rankas pakėlė maždaug trečdalis susirinkusiųjų). Mes gyvename šalia vieni kitų, todėl ir dabar stovime šalia vienas kito. Mes esame kartu, mes - viena šeima. Nebijokite vienas kito, bučiuokitės, nebijokite šio dabar madingo viruso (...). Rytoj mes visi būsime reikalingi Latvijai - ir kūdikiai, ir žilaplaukiai, visų tautybių žmonės, kurie laiko Latviją savo Tėvyne!"
Nenuostabu, jog netrukus jis valdžios propagandininkų buvo išvadintas Kremliaus agentu. O valdančiųjų neapykantą užsitarnavo kiek anksčiau, Seimo salėje priverstinę vakcinaciją prilyginęs nacių veiksmams holokausto metu. „Prievartinė vakcinacija nepalieka žmonėms pasirinkimo ir pažeidžia jų laisves bei teises, kaip tai darė naciai žydų tautos atžvilgiu", - tuomet sakė jis.
Parlamentaras taip pat kreipėsi į visus nenorinčius skiepytis piliečius, kviesdamas juos nešioti geltoną šešiakampę žvaigždę, siekiant akcentuoti Latvijos valdžios diskriminacinius nurodymus.
Po tokių pasisakymų Latvijos parlamento etikos komisija už neva pažeistus net keturis etikos straipsnius nušalino A.Gobzemą nuo vieno seimo posėdžio.
Nuo pandemijos pradžios Latvijoje buvo išaiškinti 137 699 užsikrėtimo atvejai, mirė 2531 pacientas, vakcinuota apie trečdalis šalies gyventojų.