Pasaulis netrukus antrą kartą susidurs su kiniško importo banga, kadangi Kinija ženkliai didina prekių gamybą, o vidaus rinkai tokio jų kiekio nereikia. „Wall Street Journal" (WSJ) teigimu, apie tai perspėja ekonomistai.
„Kinišku šoku" vadinamas pigios kiniškos produkcijos importo bumas. Pasaulis pirmąjį išgyveno praėjusio ir dabartinio amžių sandūroje. Tai nutiko po to, kai Kinijoje buvo įvesta nemažai liberalių reformų, o pati šalis prisijungė prie Pasaulio prekybos organizacijos.
Staigus kiniško importo šuolis tapo daugelio vietinių kitų šalių įmonių bankroto priežastimi. JAV per laikotarpį nuo 1999 iki 2011 metų prarado daugiau negu 2 mln. darbo vietų. Dabar Kinija eksportą didina siekdama paskatinti stojantį ekonominį augimą. Pirmą kartą tai padėjo įveikti infliaciją. Masačiusetso technologijų instituto profesorius Deividas Autoras (David Autor) perspėja, kad šį kartą viskas bus kitaip. Dabar Kinija konkuruoja aukštųjų technologijų srityje, todėl Vakarų šalys turi rimtą pagrindą nerimauti.
Kiek anksčiau WSJ pasakojo, kad po beveik 40 metų trukusio nepertraukiamo ekonominio augimo Kinija gali sulaukti ilgalaikės stagnacijos. Tuomet buvo pabrėžta, kad šalis dešimtmečiais investavo į gamyklų ir dangoraižių statybas bei kelių tiesimą. Tai leido jai įveikti skurdą ir tapti viena didžiausių pasaulio ekonomikų. Šiai dienai toks ekonominis modelis išsisėmė ir jau nebegali padėti skolose skęstančiai valstybei, teigė ekspertai.