Lenkija laikinai uždraus pabėgėliams, nelegaliai kirtusiems sieną su kaimynine Baltarusija, prašyti prieglobsčio šalyje. Taip reaguojama į perspėjimus, kad Rusija ir jos sąjungininkės naudojasi nelegaliais migrantais bandydamos destabilizuoti ES.
„Politico" teigimu, tai Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas pareiškė spalio 12 d. valdančiosios Pilietinės koalicijos partijos posėdyje.
Pasak politiko, naujoji Lenkijos migracijos strategija numato laikiną teritorinį teisės į prieglobstį stabdymą. „Aš to pareikalausiu", - tikino buvęs Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, laukdamas Briuselio prieštaravimų dėl šio žingsnio teisėtumo.
„Reikalausiu, kad šis sprendimas būtų pripažintas Europoje", - perspėjo D.Tuskas.
Jis pažymėjo, kad Baltarusija ir Rusija aktyviai naudojasi ES pabėgėlių priėmimo taisyklėmis tiesiogiai prieš pačią šių taisyklių esmę. Pasak Lenkijos premjero, pastaraisiais metais dešimtys tūkstančių potencialių imigrantų, kurių daugelis atvyko iš Artimųjų Rytų ir Afrikos, bandė per Baltarusiją kirsti sieną su Lenkija.
2024 m. rugsėjį buvo užregistruota apie 2,5 tūkst. tokių bandymų, o nuo metų pradžios jų skaičius jau viršijo 26 tūkst. Baltarusijos pasieniečiai aktyviai padeda pabėgėlių grupėms, pabrėžė D.Tuskas, pavadindamas tai hibridinio karo taktika, skirta sustiprinti prieš migrantus nukreiptas nuotaikas ir išeikvoti Lenkijos valstybinius išteklius.
Pasak D.Tusko, Lenkijos valdžia, kad užkirstų kelią neteisėtam sienos kirtimui, jau pradėjo investuoti į stipresnės pasienio infrastruktūros kūrimą. Premjeras patikslino, kad sukurta speciali pasienio zona, kur vietos valdžia turi griežtesnius įgaliojimus nelegalių imigrantų atžvilgiu.
Rugsėjį Europos Tarybos žmogaus teisių komisaras Maiklas O'Flajertis (Michael O'Flaherty) perspėjo apie iššūkius, kuriuos kelia migracijos instrumentalizacija ir destabilizuojantys Baltarusijos valdžios veiksmai Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje.
Tačiau, pasak eurokomisaro, Lenkijos politika - grąžinti migrantus neįvertinus jų galimų teisių į prieglobstį - kertasi su tarptautinių žmogaus teisių standartais ir kelia rimtą Europos žmogaus teisių konvencijos saugomų teisių pažeidimų pavojų.
Lenkijos ir kitų ES šalių valdžios institucijos ne kartą kaltino Baltarusiją išduodant vizas karo draskomų šalių, tokių kaip Sirija, piliečiams ir priimant juos tolesniam tranzitui į Europos Sąjungą. 2021 m. Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka neslėpė, kad skatina migrantus bandyti kirsti sieną su Lenkija.