Lenkija penktadienį pristatė naujas gaires, kuriomis siekiama sušvelninti šalyje taikomus griežtus abortų apribojimus, spausdama prokurorus pripažinti žalą moters psichinei sveikatai kaip pagrindą legaliai atlikti šias procedūras.
Lenkijoje galioja beveik visiškas abortų draudimas, be to, draudžiama teikti pagalbą atliekant abortą – už tai gali būti baudžiama iki trejų metų laisvės atėmimo bausme. Lenkijos įstatymai, kurie yra vieni griežčiausių visoje Europoje, leidžia atlikti abortus tik tokiais atvejais, jei nėštumas yra seksualinės prievartos ar kraujomaišos rezultatas arba kyla tiesioginis pavojus motinos gyvybei ar sveikatai.
Lenkijos vyriausybė penktadienį pareiškė, kad pavojus moters psichinei sveikatai taip pat turėtų būti pripažintas kaip pakankamas pagrindas nutraukti nėštumą pagal galiojančius įstatymus.
Pristačius naująsias gaires, „gydytojai neturi bijoti prokuratūros priimdami sprendimus dėl prieigos prie legalaus aborto dėl pavojaus sveikatai, pavyzdžiui, psichinei sveikatai“, žurnalistams sakė Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas.
Lenkijos moterų teisių grupės argumentuoja, kad įstatymas, draudžiantis teikti pagalbą atliekant abortą, neigiamai paveikė gydytojus, kurie bijo nutraukti nėštumą net jei tam yra teisinis pagrindas.
Naujausios įstatymų leidėjų pastangos pakeisti šias taisykles žlugo. Valdančiajai koalicijai nepavyko surinkti pakankamai paramos parlamente, kad būtų priimtas įstatymo projektas, numatantis dekriminalizuoti pagalbą atliekant abortą, nepaisant jos priešrinkiminių pažadų tai padaryti.
Naujosios gairės, „žinoma, negali pakeisti įstatymų (...) bet jos pakeičia prokurorų ir gydytojų požiūrį“, tvirtino D. Tuskas.
Praėjusią savaitę D. Tuskas pripažino, kad „tiesiog nėra daugumos“, reikalingos norint dabartinėje parlamento kadencijoje ištesėti jo partijos pažadą leisti atlikti abortus iki 12-os nėštumo savaitės.
„Šiame parlamente iki kitų rinkimų nebus daugumos, pasisakančios už legalų abortą. Neapgaudinėkime savęs“, – pažymėjo premjeras.