ES pajamos iš deimantų eksporto per pastarąjį pusmetį - įvedus apribojimus Rusijos brangiesiems akmenims - sumažėjo beveik pusantro karto, o rezultatas buvo vienas blogiausių istorijoje, rodo „RIA Novosti" skaičiavimai, pagrįsti Eurostato duomenimis.
Nuo metų pradžios ES įvedė apribojimus nepramoninių Rusijos gamtinių ir dirbtinių deimantų importui.
Nuo kovo 1 d. draudimas galiojo kitose šalyse apdirbtiems brangakmeniams nuo 1 karato, nuo rugsėjo 1 d. - nuo 0,5 karato. Dėl to per pirmąjį pusmetį ES iš deimantų eksporto uždirbo 3,2 mlrd. eurų, palyginti su 4,7 mlrd. eurų praėjusių metų sausį-birželį.
Sąjungai tai yra antras blogiausias rodiklis istorijoje - tik 2020-aisiais, pandemijos metais, jis siekė 2,5 mlrd. eurų. Artimas dabartiniam lygiui, 3,6 mlrd. eurų, buvo užfiksuotas pasaulinės finansų krizės įkarštyje 2009 m.
Pagrindinius nuostolius patiria Belgija - jai tenka 94 proc. viso ES deimantų eksporto. Per šį laikotarpį ji prarado 1,5 mlrd. eurų, eksportavusi brangakmenių tik už 3 mlrd. eurų.
ES pajamos smuko daugiausia dėl staigiai susitraukusio importo - jis sumažėjo pusantro karto - iki 3,7 mlrd. eurų. Mažėjo prekybos ir su kitais pagrindiniais deimantų rinkos žaidėjais apimtys. Importas iš JAE sumažėjo 3,5 karto (iki 200 mln. eurų), iš Kanados - 1,6 karto (iki 420 mln. eurų), iš Indijos ir Botsvanos - ketvirtadaliu (atitinkamai iki 1 mlrd. ir 433 mln. eurų).
Rusija daugiau nei metus netiekia brangakmenių į ES - paskutinė partija, kurios vertė 1 mln. JAV dolerių, buvo 2023 m. birželį. Stabilus didelis tiekimas sustojo dar anksčiau - 2022 m birželį.
Palyginus dabartines ES pajamas iš deimantų eksporto su 2022 m. pirmuoju pusmečiu, per dvejus metus jos sumažėjo perpus.