Per pastarąsias kelias savaites JAV užgriuvo du smarkūs uraganai - „Helena" ir „Miltonas". Jie ne tik pareikalavo žmonių aukų, bet ir pridarė milžiniškų nuostolių. Apie tai, kaip stichijų siautėjimas paveiks JAV draudimo rinką ir joje veikiančias bendroves, „Vakaro žinios" diskutavo su Portlande įsikūrusios draudimo ir finansinių paslaugų agentūros savininku Laurynu-Larry R.Misevičiumi.
- Kiek realu, kad draudimo bendrovės apsidraudusiems asmenims kompensuos uraganų padarytus nuostolius?
- Jeigu bet koks nekilnojamasis turtas ar žmonių/bendrovių nuosavybė buvo laiku ir tinkamomis sąlygomis apdrausta, viskas bus 100 proc. išmokėta pagal draudimo sutarties įsipareigojimus. Amerikoje taip nebūna, kad sutartyje numatytos draudikų pareigos dėl kažkokių, net ir katastrofiškų priežasčių, būtų nevykdomos. Nesu apie tai girdėjęs per 30 gyvenimo JAV metų. Žinoma, padengusios milžiniškus nuostolius, teoriškai kai kurios draudimo įmonės gali bankrutuoti, bet dažniausiai tokiais atvejais į pagalbą ateina ir valdžios institucijos, pasitelkiami federaliniai fondai, t.y. valstybinės lėšos.
Ne pirmas ir ne paskutinis kartas šalies istorijoje, kai ji susiduria su gamtos siautėjimu. Amerika yra pirmoje vietoje visame pasaulyje, pagal tai, kiek jos teritorijoje kasmet praūžia gamtinių stichijų-ciklonų; vidutiniškai 12 per metus. Tačiau niekada nesu skaitęs apie JAV egzistuojančių draudikų bankrotus dėl katastrofiškų uraganų padarinių.
- Kokios yra draudimo rūšys ir kiek skiriasi išmokos už jas?
- Draudimai gali būti įvairiausi, tačiau pirmiausiai jie skirstomi į asmeninius ir komercinius, t.y. asmeniui-žmogui arba verslo vienetui. Asmeniniai būna ne tik labiausiai įprasti sveikatos, terminuoti gyvybės, atsakomybės ar turto, bet ir kaupiamieji, pajamų praradimo arba netgi tam tikrų kūno dalių, pavyzdžiui galūnių netekimo. Išmokos skiriasi priklausomai nuo faktinių nuostolių, bet visuomet atsimuša į draudimo sutartyje iš anksto numatytas lubas.
JAV daugiausia variacijų būna po sužeidimų autoįvykiuose, nelaimingų atsitikimų ar tiesiog sveikatos sutrikdymo. Dažniausiai įsijungia advokatai, kurie tokiomis aplinkybėmis bando savo klientams išpešti kuo didesnę piniginę kompensaciją po draudiminio įvykio. Europoje to nėra, o ir daugumos valstybių įstatymų bazė milijonų kompensacijų nenumato, įvedant kur kas žemesnes ribas.
Amerikoje iš esmės karaliauja teisininkų varžytuvės - kas gudresnis ir geriau apgins savo kliento interesus.
- Ar pasitaiko sukčiavimo atvejų ir kaip nuo jų apsisaugoti?
- Žinoma, tokių dalykų yra visur, o ypač ten, kur sukasi dideli pinigai. Kadangi JAV draudimo bendrovės išmoka kur kas didesnes kompensacijas, negu, sakysime, Senajame Žemyne, atsiranda „gudručių", kurie siekia pasinaudoti tokia sistema. Daugiausia tai - imigrantai iš mažiau pasiturinčių šalių. Ne sykį esu skaitęs apie rusakalbius, kurie bando pasinaudoti amerikiečių nuoširdumu ir geranoriškumu. Tarkim, specialiai daužo senesnius automobilius, juos degina ar oficialiai formina savo transporto priemonės vagystę, iš tiesų ją paslėpę arba išardę detalėms. Tačiau per ilgą laiką perpratę panašių sukčių mentalitetą ar finansinių nusikaltimų pobūdį, tiek draudimo bendrovės, tiek specialūs valdžios institucijų padaliniai surado kelių, kaip tai pažaboti.
Amerikoje dažnam susidaro pirminis itin laisvo ir demokratiško krašto įspūdis, kur gali daryti ką nori, ir niekam tai nerūpi, bet tai - miražas. Autoritetingos institucijos ir tarnybos viską akylai stebi iš šono, leidžia į nusikalstamą veiklą įklimpti giliau, o jau tuomet, sukaupusios tiek įkalčių ir įrodymų, kad sausas iš balos nebeišsikapanosi, ima veikti. O jei susigadinsi savo vardą ir turėsi teistumą, po to negausi jokių geresnių darbų ir susidursi su kitais sunkumais.
- Kiek tikėtini teisminiai draudikų ir klientų ginčai?
- Teisminiai ginčai JAV yra gyvenimo būdo dalis ir net, sakyčiau, kasdienybė. Turbūt reta tokių žmonių ar verslų, kurie neturėjo nei vieno teismo savo istorijoje. Čia kaimynas kaimyną ar brolis brolį gali paduoti į teismą, bet ir toliau su juo bendrauti. Be galo taiklus yra amerikiečių sparnuotas posakis - tai tik verslo sprendimas ir nieko asmeniško, ponai ir ponios. Didesnė pusė draudiminių ginčų sprendžiami teismo salėse ar advokatų kontorose. Kiekvienas save gerbiantis amerikiečių verslininkas ir netgi tūlas pilietis turi net tik savo gydytoją ir dantistą, bet ir teisininką. Kitaip, gyvendamas JAV anksčiau ar vėliau susidursi su iššūkiais.
- Kaip uraganai paveiks bendrą draudimo rinką?
- Vienareikšmiai - viskas JAV brangs. Jau dabar po uraganų „Helena" ir „Miltonas" Floridos gyventojai skundžiasi gaunantys per mažai valdžios paramos ir dėmesio. Federalinių institucijų siūlomos vos 750 JAV dolerių asmeniui kompensacijos yra gerokai per menkos palyginus, pavyzdžiui, su tuo, kiek milijardų JAV skiria Ukrainai. Ši gamtos stichija greičiausiai ne tik pakels ir taip aukštas draudimo nuo nelaimingų įvykių ar gamtinių kataklizmų kainas, bet ir kai kurių šaltiniu nuomone, padės buvusiam prezidentui Donaldui Trampui (Donald Trump) siekti antrosios kadencijos. Kadangi daug amerikiečių mano, jog dabartinio prezidento Džo Baideno (Joe Biden) demokratų administracija nepakankamai dirba šalies gyventojų labui, ypač - nukentėjusių nuo tragiškų uraganų šėlsmo.