Salvadoro prezidentas Nayibas Bukele pateikė neįprastą pasiūlymą – įkalinti amerikiečius, atsiųstus iš jų pačių šalies, pirmadienį pareiškė ten besilankantis JAV valstybės sekretorius Marco Rubio.
Šiais laikais jokioje demokratinėje šalyje praktiškai nėra precedento, kad ji siųstų savo piliečius į užsienio kalėjimus, o bet koks bandymas tai padaryti neabejotinai bus užginčytas JAV teismuose.
Tačiau M. Rubio palankiai įvertino būtent tokį siūlymą, pateiktą ne visai demokratinio Salvadoro lyderio, kurio plataus masto kovos su nusikalstamumu veiksmai pelnė jam sparčiai augantį populiarumą šalyje ir didvyrio statusą daugelio prezidento Donaldo Trumpo aplinkos žmonių akyse.
„Jis pasisiūlė savo kalėjimuose priimti pavojingus amerikiečių nusikaltėlius, sulaikytus mūsų šalyje, įskaitant ir tuos, kurie turi JAV pilietybę ir teisėtai gyvena šalyje“, – San Salvadore žurnalistams sakė M. Rubio.
„Nė viena šalis nėra pateikusi tokio draugystės pasiūlymo, kaip šis, – sakė M. Rubio. – Esame giliai dėkingi. Šiandien anksčiau apie tai kalbėjau su prezidentu Trumpu.“
M. Rubio teigė, kad N. Bukele taip pat išreiškė norą priimti atgal Salvadoro ir kitų šalių piliečius.
Jis užsiminė, kad kalinių perkėlimas daugiausiai paliestų Lotynų Amerikos gaujų narius, tokių kaip Salvadoro MS-13 ir Venesuelos „Tren de Aragua“, įgijusius JAV pilietybę.
Praėjusį mėnesį grįžęs į Baltuosius rūmus D. Trumpas svarbiausiu prioritetu laiko milijonų JAV gyvenančių žmonių, neturinčių legalaus statuso, deportavimo paspartinimą.
D. Trumpas turi tikslą panaikinti JAV Konstitucijoje įtvirtintą teisę į pilietybę, įgytą gimstant šalyje. Taip pat jis atskleidė planus 30 000 migrantų laikyti JAV bazėje Gvantanamo įlankoje Kuboje – kalėjime, kurį ankstesni demokratų prezidentai planavo uždaryti.
Didžiausias Lotynų Amerikos kalėjimas
N. Bukele represijos apėmė masinius įtariamųjų suėmimus be orderių.
Kaip kovos su nusikalstamumu simbolį prieš metus jis atidarė didžiausią Lotynų Amerikoje kalėjimą negyvenamoje vietovėje Tekolukos pakraštyje, 75 km į pietryčius nuo San Salvadoro.
Didžiulėmis betoninėmis sienomis apsuptas kalėjimas skirtas 40 000 sulaikytųjų, o šiuo metu jų ten yra apie 15 000.
N. Bukele veiksmai sulaukė žmogaus teisių gynimo organizacijų kritikos, tačiau praėjusiais metais jis grįžo į valdžią, o visuomenė jam dėkojo už sumažėjusį nusikalstamumą šalyje, kuri kadaise buvo viena pavojingiausių pasaulyje.
Ideologinis sąjungininkas
D. Trumpo administracija kol kas neliečia maždaug 232 000 salvadoriečių turimo JAV suteikto apsaugos nuo deportacijos statuso, kurį jiems pratęsė buvęs prezidentas Joe Bidenas.
M. Rubio vizito išvakarėse N. Bukele nesidrovėdamas susitapatino su D. Trumpu, palaikydamas jo pastangas panaikinti JAV užsienio paramą.
Įraše platformoje „X“ anglų kalba, N. Bukele pakartojo D. Trumpo draugo milijardieriaus Elono Musko ir dešiniųjų populistų kalbas, teigdamas, kad JAV parama daugiausia skiriama opozicinėms grupėms, įskaitant nevyriausybines organizacijas, finansuoti.
Salvadoras 2023 finansiniais metais gavo apie 138 mln. dolerių JAV paramos, daugiausia – paramos vyriausybei ir pilietinei visuomenei bei baziniam švietimui, rodo oficialūs JAV duomenys.
Pernai vykusios antrosios N. Bukele inauguracijos svečiai buvo prezidento sūnus Donaldas Trumpas jaunesnysis ir D. Trumpui artimas dešiniųjų pažiūrų žurnalistas Tuckeris Carlsonas.