respublika.lt

Nesibaigiančios bankų problemos

(62)
Publikuota: 2023 kovo 31 11:44:50, Petras Šuliauskas
×
nuotr. 2 nuotr.
Pastarojo meto bankų veikla kelia vis daugiau klausimų dėl pačios pasaulinės bankinės sistemos patikimumo. EPA-Eltos nuotr.

Rusijos Centrinis bankas informavo apie milijardinius nuostolius. Šveicarų „Credit Suisse" sulaukė kaltinimų sukčiavimu.

 

Nuostoliai augo kartais

2022 metais Centrinis Rusijos bankas patyrė 721,7 mlrd. Rusijos rublių (apie 10 mlrd. eurų) dydžio nuostolius. Šis skaičius 27 kartus viršija 2021 metų nuostolius, kai jie siekė 26,3 mlrd. Tokios išvados buvo pateiktos reguliatoriaus ataskaitoje. Pats Centrinis bankas patikslino, kad minėtus rodiklius lėmė grynieji operacijų su vertybiniais popieriais nuostoliai.

53 proc. nuostolių (382,2 mlrd. Rusijos rublių) sudaro praradimai dėl banko „Otkrytije" akcijų pardavimo ir dėl Maskvos pramonės banko akcijų kaip įmokos perdavimo Indėlių draudimo agentūrai. Taip pat CB per metus patyrė 315 mlrd. rublių grynųjų nuostolių dėl nerealizuoto užsienio emitentų skolinių įsipareigojimų tikrosios vertės perkainojimo.

Piliečių šalies bankuose laikomi indėliai užsienio valiuta per metus sumažėjo 67 mlrd. JAV dolerių arba 27 proc., jų dalis susitraukė nuo 25 proc. iki 16 proc., nurodoma CB ataskaitoje.

Pinigų išgryninimo apimtys per metus išaugo 3 proc. - iki 64 mlrd. Rusijos rublių. Įtartinų pinigų perlaidų į užsienį skaičius sumažėjo 16 proc. - iki 36 mlrd.

Padėjo amerikiečiams

Antras pagal dydį Šveicarijos bankas „Credit Suisse" padėjo pasiturintiems, tačiau vengiantiems mokėti mokesčius, JAV piliečiams slėpti pinigus. Tokią informaciją šalies kompetentingiems organams pateikė insaideriai, informuoja CNBC.

JAV senato komiteto atlikto tyrimo metu buvo nustatyta, kad nuo 2014 metų 25 turtingos amerikiečių šeimos nuo mokesčių nuslėpė aktyvų už 700 mln. JAV dolerių. Teisininkų teigimu, įstatymus pažeidęs „Credit Suisse" privalės sumokėti 1,3 mlrd. JAV dolerių dydžio baudą. Bankas teisinasi, kad šias problemas paveldėjo iš ankstesnės vadovybės, tačiau dabar jo politika tapo griežtesnė, o lėšas padėję slėpti darbuotojai - atleisti.

EPA-ELTA nuotr.

Beje, tai - ne pirmas kartas, kai „Credit Suisse" įsipainioja į tokius skandalus. Finansinė institucija prieš devynis metus prisipažino, kad taip pat padėjo mokesčių nenorintiems mokėti klientams, už ką jai buvo skirta 2,6 mlrd. JAV dolerių dydžio bauda. Tuomet tapo žinoma, kad šveicarų bankas naudojosi svetimais vardais prisidengusiais asmenimis, naikino sąskaitas ir amerikiečių klientams, idant jų nesusektų JAV Mokesčių valdyba, siuntė grynus pinigus. CNBC pabrėžė, kad tokios informacijos apie banką, kuris neseniai buvo atsidūręs ties krizės slenksčiu ir skubiai perleistas konkurentui, paskelbimas gali pridaryti problemų jį įsigijusiam UBS.

Kiek anksčiau dalis Vakarų bankų, įskaitant ir UBS bei „Credit Suisse", buvo įtariami padedantys rusų oligarchams apeiti sankcijas. JAV teisingumo ministerija išsakė prielaidą, kad keletą pastarųjų metų tuos klientus iš Rusijos, kuriems buvo taikomi ribojimai, bankai tikrino atmestinai. Pasak institucijos, taip galėjo būti pažeista keletas įstatymų, todėl šiuo metu atliekamas tyrimas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
19
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (62)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s