Penkių aplinkosaugos organizacijų koalicija, tarp jų – „Environmental Justice Foundation“ ir „ClientEarth“, pateikė teisinį skundą Europos Komisijai, kaltindama Prancūziją, Vokietiją ir Italiją nesugebėjimu sustabdyti žalingos žvejybos, įskaitant dugninį tralavimą, saugomose jūrinėse teritorijose.
Organizacijos savo skunde teigia, kad šios trys ES narės „rimtai ir sistemingai nesugeba apsaugoti jautrių jūrinių ekosistemų, taip pažeisdamos ES teisę“.
Jos įspėja, kad giliavandenė dugninė tralavimo žvejyba – kai sunkus tinklas velkamas jūros dugnu, smarkiai pažeisdamas ekosistemas – kelia grėsmę jūrų gyvūnijai ir žvejybos bendruomenių ateičiai Europoje.
Remiantis jų duomenimis, dugninis tralavimas šiuo metu vyksta 77 proc. Prancūzijos jūrinių „Natura 2000“ teritorijų, 85 proc. Vokietijos ir 44 proc. Italijos saugomų vietovių.
„Bendras skundas susitelkia į 15 jūrinių „Natura 2000“ teritorijų, kur, remiantis gausiais įrodymais, vykdoma nekontroliuojama pramoninio masto dugninė žvejyba, niokojanti jautrias buveines, tokias kaip rifai, jūržolių pievos ir smėlio seklumos“, – teigė organizacijos.
Prancūzijoje ir Vokietijoje šiuo metu vyksta nacionaliniai teisiniai procesai. „ClientEarth“ panašius veiksmus yra inicijavusi Nyderlanduose ir Ispanijoje.
Remiantis ES įstatymais, Europos Komisija gali įvertinti skundą ir priimti sprendimą arba nedaryti nieko, arba pradėti procedūrą prieš atitinkamas valstybes nares.
Nors mažai tikėtina, kad skundas paskatins griežtus ES veiksmus, jis išryškina aktualią problemą prieš kitą mėnesį Nicoje (pietryčių Prancūzijoje) vyksiančią Jungtinių Tautų vandenynų konferenciją.
„Skundas ES lygiu yra ilgas procesas, tačiau tai strateginis svertas, padedantis atskleisti problemos mastą“, – sakė Marie Colombier iš „Environmental Justice Foundation“.
ES ragina valstybes nares iki 2030 m. nutraukti dugninę žvejybą visose saugomose jūrinėse teritorijose.