respublika.lt

„Padėjo išvengti pasaulinės finansų krizės“: banko žlugimo tyrimas smogia priežiūros institucijai

(14)
Publikuota: 2024 gruodžio 25 18:17:00, Emilija Ferdmanaitė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Šveicarijos finansų priežiūros institucija neveiksmingai tvarkėsi su „Credit Suisse“ skandalais. EPA-Eltos nuotr.

Šveicarijos finansų priežiūros institucija neveiksmingai tvarkėsi su „Credit Suisse“ skandalais po to, kai dėl netinkamo valdymo bankas žlugo ir vos nekilo pasaulinė finansų krizė, konstatuota Šveicarijos tyrimo išvadose.

 

 

„Krizės priežastimi tapo ilgametis netinkamas „Credit Suisse“ valdymas“, – paskelbė parlamentinė komisija, atlikusi 18 mėnesių trukusį tyrimą dėl dramatiško vieno didžiausių pasaulio bankų žlugimo praėjusių metų kovo mėnesį.

„Credit Suisse“ direktorių valdyba ir vadovybė pastaraisiais metais buvo atsakinga už pasitikėjimo banku praradimą“, – pridūrė ji.

Tyrimo metu nebuvo rasta jokių įrodymų, kad „Credit Suisse“ žlugimą lėmė netinkamas valdžios institucijų elgesys.

Antrasis pagal dydį Šveicarijos bankas buvo vienas iš 30 tarptautinių bankų, kurie dėl savo reikšmės pasaulinėje bankininkystės architektūroje buvo laikomi per dideliais, kad žlugtų.

Tačiau 2023 m. kovo mėnesį bankrutavus trims JAV regioniniams skolintojams, „Credit Suisse“ ėmė atrodyti kaip silpniausia grandinės grandis, o jo akcijos praėjusių metų kovo 15 d. smuktelėjo daugiau kaip 30 proc.

Šveicarijos vyriausybė, centrinis bankas ir Finansų rinkos priežiūros institucija (FINMA) įtikino didžiausią šalies banką UBS, kad kovo 19 d., prieš kitą dieną atsidarant rinkoms, šis paskelbtų apie 3,25 mlrd. dolerių vertės perėmimą.

Vyriausybė baiminosi, kad „Credit Suisse“ būtų greitai paskelbęs bankrotą ir pakurstęs pasaulinę bankų krizę, kuri, be kita ko, būtų sugriovusi Šveicarijos, kaip bankininkystės šalies, reputaciją.

Išvengta pasaulinės krizės

Daugiau kaip 500 puslapių apimties ataskaitoje teigiama, kad valdžios institucijos savo veiksmais „padėjo išvengti pasaulinės finansų krizės“.

Komisija išsakė daug kritikos finansų rinkos reguliavimo institucijoms ir teigė, kad „apgailestauja dėl tam tikro FINMA priežiūros neefektyvumo“.

Ji teigė nesuprantanti, kodėl dar 2017 m. FINMA suteikė „didžiulę kapitalo lengvatą“, be kurios „Credit Suisse“ po ketverių metų „būtų nepajėgęs įgyvendinti reguliavimo reikalavimų“, o nuo 2022 m. „būtų apskritai nepajėgus to padaryti“.

Komisija pažymėjo, kad FINMA pateikė keletą įspėjimų ir pradėjo keletą procedūrų, tačiau „Credit Suisse“ vadovai į priežiūros institucijos įsikišimą reagavo „abejingai“.

FINMA kritikavo aukščiausio lygio vadovų atlyginimus, tačiau susidūrė su „banko nenoru – jei galima taip mandagiai pasakyti“, spaudos konferencijoje Berne sakė komisijos narys Rogeris Nordmannas.

Vis dėlto tyrimo metu „nenustatyta jokių valdžios institucijų nusižengimų, kurie būtų sukėlę „Credit Suisse“ krizę“.

Susijungimas sukėlė susirūpinimą

Dėl šio susijungimo Šveicarijoje kilo rimtas susirūpinimas dėl darbo vietų, konkurencijos ir naujo banko dydžio šalies ekonomikos kontekste.

Tyrimas buvo pradėtas 2023 m. birželio mėnesį – komisijai buvo pavesta išnagrinėti Šveicarijos valdžios institucijų vaidmenį skubiai sujungiant antrąjį pagal dydį Šveicarijos banką su didesniu vietiniu konkurentu UBS.

Komisiją sudarė 14 įstatymų leidėjų – po septynis iš kiekvienų parlamento rūmų – atstovaujančių visoms pagrindinėms partijoms.

Tai buvo penktasis Šveicarijoje kada nors surengtas parlamentinis tyrimas, pirmasis nuo 1995 m.

Komisija nagrinėjo po 2015 m. vykusius įvykius, siekdama identifikuoti veiksnius, lėmusius banko žlugimą. Iš viso buvo išnagrinėta daugiau kaip 30 000 puslapių dokumentų.

Reguliavimo rekomendacijos

Tyrime buvo kritikuojamos taisyklės, taikomos bankams, kurie laikomi per dideliais, kad žlugtų, ir nustatyta, kad vyriausybė ir parlamentas „skyrė per daug dėmesio“ didžiųjų bankų reikalavimams.

Komisija pateikė 20 rekomendacijų vyriausybei, kuri palankiai įvertino ataskaitoje pateiktą „teigiamą požiūrį į valdžios institucijų veiksmus „Credit Suisse“ krizės metu ir pasirinktą sprendimą dėl UBS perėmimo“.

„Tai nuramino rinkas ir užkirto kelią finansinei ir ekonominei krizei“, – teigiama pareiškime.

Vyriausybė sutiko, kad krizė atskleidė „esamų „per didelių, kad žlugtų“ bankų taisyklių trūkumus“.

FINMA teigė suprantanti kritiką dėl to, kaip ji 2017 m. įgyvendino „reguliavimo filtrą“.

Ji teigė, kad atsakomybės režimas, įgaliojimai skirti baudas ir galimybė įsikišti ankstesniame etape sustiprins priežiūros priemones, kurių FINMA „iki šiol trūko, palyginus su tarptautiniais kolegomis“.

Tuo tarpu UBS teigė, kad ataskaita „patvirtina, jog „Credit Suisse“ žlugimą lėmė daugelį metų darytos strateginės klaidos, netinkamas valdymas ir pasikliovimas didelėmis reguliuotojų nuolaidomis“.

Tačiau bankas ir toliau gina idėją, kad taisyklės turi būti koreguojamos tikslingai, siekiant užtikrinti Šveicarijos finansų sektoriaus konkurencingumą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
2
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (14)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokia yra blogiausia dovana?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate I.Šimonytės Vyriausybės darbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +6 C

+3 +7 C

+3 +6 C

+2 +7 C

+3 +6 C

+4 +6 C

0-6 m/s

0-3 m/s

0-4 m/s