39-erių „Telegram Messenger“ įkūrėjas Pavelas Durovas buvo sulaikytas Paryžiaus oro uoste rugpjūčio 24-osios vakarą, pranešė Prancūzijos žiniasklaida.
Kaip P.Durovas buvo sulaikytas
P.Durovas buvo sulaikytas šeštadienį apie 20.00 val. vietos laiku (21.00 val. Lietuvos laiku) Prancūzijos „Le Bourget“ oro uosto pakilimo take. Oro transporto žandarmerijos pareigūnai jį sulaikė po to, kai verslininkas išlipo iš savo privataus lėktuvo, praneša „TF1“.
P.Durovas skrido į Prancūziją iš Azerbaidžano, kur, remiantis žiniasklaidos pranešimais, buvo tuo pačiu metu kaip ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. „Le Bourget“ verslininką lydėjo asmens sargybinis ir nežinoma moteris.
BFMTV P.Durovo pasirodymą Prancūzijoje vadina paslaptimi. Pasak TF1 pašnekovo, „Telegram“ įkūrėjas žinojo, kad šioje šalyje yra persona non grata, ir stengėsi išvengti vizitų į Europą, ypač į valstybes, kuriose jis yra stebimas saugumo pajėgų, pirmenybę teikdamas kelionėms į JAE, posovietines respublikas ar Pietų Ameriką.
P.Durovas galėjo neplanuotai sustoti Paryžiuje dėl degalų trūkumo, tokią prielaidą išsakė Prancūzijos televizijos kanalo LCI žurnalistas Sirylas Amurskis (Cyril Amurski) socialiniame tinkle X.
Pasak jo, verslininkas negali prašyti prieglobsčio, nes jis nuo 2021 m. turi Prancūzijos pilietybę ir yra ieškomas tik šioje šalyje.
Prancūzijoje P.Durovas buvo įtrauktas į ieškomų asmenų sąrašą, praneša TF1. Teisminės policijos nacionalinis direktoratas, atlikdamas ikiteisminį tyrimą, išdavė jo sulaikymo orderį.
TF1 šaltinis Prancūzijos teisėsaugos institucijose patikslino, kad orderis galioja tik tada, kai P.Durovas yra Prancūzijos teritorijoje.
„Jis šį vakarą suklydo. Mes nežinome, kodėl. Ar šis nusileidimas Prancūzijoje buvo atsitiktinė klaida, ar tai trumpas nusileidimas pakeliui kažkur kitur, bet bet kokiu atveju jis yra suimtas!“ - teigė tyrimui artimas kanalo pašnekovas.
Prancūzijos muitinės administracijos Nacionalinė kovos su sukčiavimu tarnyba (ONAF) sulaikė A.Durovą, kol bus oficialiai pateikti kaltinimai, o tai turėtų įvykti sekmadienį, rugpjūčio 25 d.
Verslininkas artimiausiu metu gali pasirodyti teisme.
Mažai tikėtina, kad P.Durovas, kurio turtas vertinamas daugiau nei 15,5 mlrd. JAV dolerių, bus paleistas iš areštinės tyrimo metu, nes jis turi pakankamai lėšų ir galimybių pabėgti, nurodo TF1 pašnekovas.
„P.Durovas tikrai atsidurs izoliatoriuje“, - televizijos kanalui pasakojo tyrimui artimas šaltinis.
Oficialiai Prancūzijos teisėsaugos institucijos nepranešė apie P.Durovo sulaikymą. Paryžiaus policijos prefektūra irgi dar nepatvirtino informacijos apie verslininko sulaikymą, praneša TASS.
Rusijos užsienio reikalų ministerija nurodė, kad Rusijos ambasada Prancūzijoje ėmėsi būtinų žingsnių, jog išsiaiškintų P.Durovo situaciją, nepaisant to, kad verslininko atstovai nesikreipė.
Kuo įtariamas P.Durovas
Prancūzijos teisėsaugos institucijos mano, kad P.Durovas yra nusikaltimų, įvykdytų naudojant „Telegram“ platformą, bendrininkas. Jis įtariamas dalyvavęs narkotikų prekyboje, nusikaltimuose prieš vaikus ir sukčiavimu, praneša TF1.
Kanalo šaltinis teigia, kad, pasak saugumo pajėgų, „Telegram“ daugelį metų buvo pagrindinė organizuoto nusikalstamumo platforma.
„Savo platformoje jis leido įvykdyti daugybę nusikaltimų ir nieko nedarė, kad ją moderuotų ar bendradarbiautų su valdžios institucijomis“, - patikslino TF1 šaltinis.
Tarp P.Durovui pateiktų pretenzijų yra nepakankamas „Telegram“ pokalbių moderavimas ir nenoras bendradarbiauti su teisėsaugos institucijomis. Be to, saugumo pajėgos atkreipė dėmesį į kai kurias pokalbių svetainės funkcijas, įskaitant tas, kurios leidžia vartotojams siųsti kriptovaliutą.
Kaltinamajame akte gali būti straipsnių susijusių su terorizmu, prekyba narkotikais, pinigų plovimu, sukčiavimu, vaikų pornografijos platinimu ir kt.
„Telegram“ įkūrėjui Prancūzijoje gresia iki 20 metų kalėjimo.
P.Durovo sulaikymas yra būdas paspartinti teisėsaugos institucijų darbą, pademonstruoti jų galimybes ir atgrasyti nusikaltėlius, kurie naudoja „Telegram“ savo tikslams, nurodė TF1 šaltinis.
Pasak jo, Prancūzijos valdžia tikisi, kad verslininko baudžiamasis persekiojimas išjudins „širšių lizdą“ ir padidins spaudimą kitoms Europos šalims, kad jos užsitikrintų teisę susipažinti su užšifruota įtariamųjų terorizmu korespondencija.
Antra pavojingiausia „Telegram“ taikymo sritis po terorizmo yra pedofilų tarpusavio paieškos ir jų bendravimas.
Po pranešimų apie P.Durovo sulaikymą, „Telegram“ naudojamos kriptovaliutos „Toncoin“ vertė smuktelėjo daugiau nei 15 proc.