Žinia apie karaliaus Karolio III onkologinę ligą sukrėtė ne tik Angliją, bet ir visą pasaulį. Ir nors rūmai, kad nekiltų gandų, atvirai paskelbė apie diagnozę ir net nuramino, kad nustatyta liga - ankstyviausios stadijos, poveikis buvo atvirkščias. Žinia apie visai neseniai karūnuoto monarcho vėžį nedingsta iš pasaulio bulvarinės spaudos pirmųjų puslapių. Iškart pasipylė daugybė spėlionių ir prognozių, buvo prisimintas ir „žmogus su dalgiu“ Karolio karūnavimo ceremonijoje. Svarstomi du svarbiausi klausimai: ar gydytojų prognozė išties tokia optimistinė, ir kas užsidės karūną mirus Karoliui III?
Kam jis išsikvietė jaunesnįjį sūnų?
Vasario 6-ąją karališkieji rūmai paskelbė dar vieną nelauktą žinią: karalius į Angliją išsikvietė savo jaunylį sūnų, Harį. Šis paliko žmoną ir vaikus Kalifornijoje, sėdo į lėktuvą ir po 11 valandų jau buvo Londone. Tėvo ir sūnaus susitikimas akis į akį –pirmasis per pastaruosius 18 mėnesių. Po susitikimo su Hariu Karolis su žmona Kamila išvyko į rezidenciją Sandringeme. Sėsdami į mašiną jie šypsojosi ir mojavo miniai. Sprendžiant iš visko, pokalbiu monarchas aiškiai liko patenkintas.
Oficialiai pranešta, kad 75 metų karalius jau pradėjo gydytis ir jaučiasi gerai. Teigiama, kad ankstyvos stadijos nepatikslinamos formos vėžys šiuo metu pavojaus Karolio gyvybei nekelia. Tačiau skeptikai kelia visiškai logišką klausimą: „Jeigu nieko baisaus su karaliaus sveikata nevyksta, kodėl nemalonėje buvęs jo sūnus atidėjo visus reikalus ir skubiai atvyko pas tėvą? Padėtis, matyt, yra pakankamai rimta, kad tėvas ir sūnus pamirštų buvusias nuoskaudas, vaidus ir nesusikalbėjimą.
O buvusi karaliaus atstovė spaudai Kristina Kirijaku (Kristina Kyriacou) žiniasklaidai papasakojo, kad širdies gilumoje Karolis dievina Harį ir niekada nenorėjo tokio susvetimėjimo. Galbūt jis nusprendė pasinaudoti liga kaip pretekstu suartėti su sūnumi (neprarasdamas karališkojo orumo) ir kartu jį šiek tie paspausti. Suprantama, dėl „mirtinai sergančio“ tėvo kai kuriuos savo principus galima ir paminti.
Kokia versija teisingesnė–parodys laikas. Šiaip ar taip netikėtas Karolio ir Hario susitikimas yra susitaikymo ženklas. O štai susitaikymo su broliu Viljamui, kurio taip laukia visi karališkosios šeimos gerbėjai, sprendžiant iš visko, kol kas nenusimato. Žinovai tvirtina, kad planų pasimatyti monarcho sūnūs neturi, nors Haris, kaip prisipažino pats, būtų ne prieš pabendrauti su broliu, jeigu šis išreikštų tokį norą.
Kam atiteks karūna
Nežiūrint karaliaus suartėjimo su 39 metų sūnumi Hariu, nėra abejonių, kad pretendentas į galimai atsilaisvinsiantį sostą – vis tiek Viljamas, kuriam priklauso tiesioginio sosto paveldėtojo titulas „Velso princas“. Jis turi tapti kitu karaliumi ir pagal sosto paveldėjimo tvarką, ir pagal visus kitus požymius. Pastaraisiais metais jie su tėvu labai suartėjo, šis dažnai vakarais užsuka pas sūnų į svečius, o 41 metų Viljamas ir dabar atlieka gana daug valstybinių pareigų. O po žinios apie tėvo ligą Viljamui yra pavesta tvarkyti didžiąją dalį monarcho reikalų. Karalius pasiliko tik darbą su dokumentais ir galimus ypatingai svarbius susitikimus.
Taip pat pranešama, kad Karolio žmona karalienė konsortė Kamila tęs savo viešus pasirodymus ir vykdys kitas pareigas. Trumpai tariant monarcho vardu, kol jis bus gydomas, veiks jo šeimos nariai.
Kokių dar pretendentų esama
Visa Anglija pergyvena dėl karaliaus ir tiki, kad jis greitai grįš į rikiuotę. Tačiau mes visi – Dievo valioje, ir niekas nežino, ar senyvo monarcho organizmas įveiks ligą. Negali būti ir šimtaprocentinės garantijos, kad Karoliui mirus jo sūnus Viljamas bus gyvas, nors ir yra palyginti jaunas ir puikios fizinės formos. Be to, jis pats gali atsisakyti sosto – tokio scenarijaus žinovai taip pat šimtu procentų neatmeta.
Tokiu atveju padėtis susidarytų įdomi. Pagal paveldėjimo tvarką Viljamo vieta turi atitekti jo sūnui Džordžui, bet jeigu Karolio anūkui tuo metu dar nebus sukakę 18 metų, karališkąsias pareigas teks eiti kam nors iš giminaičių, kol Džordžas sulauks pilnametystės. Regentas turi būti vyresnis kaip 21 metų. Tokiu atveju variantai galimi tik du: arba karaliaus pareigas eis Viljamo brolis Haris, arba berniuko mama, Ketrina. Tiesa, Karolis turi dar ir tikrą brolį, 63 metų princą Endrių, tačiau kaip pretendentas jis nėra tinkamas dėl pašlijusios reputacijos. Princas Endrius figūravo net keliuose garsiuose skandaluose ir užpernai iš jo buvo atimti visi kariniai laipsniai. Eilėje į sostą trečioji vieta tenka Velso princo dukrai Šarlotei (2015 m. gimimo), po jos - jauniausias pagrindinio įpėdinio vaikas, penkiametis Luisas. Tokia yra sosto pavedėjimo tvarka, tad princas Haris, tikras Karolio III sūnus, eilėje į sostą yra tik penktas.
Ar tikėti niūriu ženklu
Pasklidus žiniai apie karaliaus ligą, mėgėjai visur ieškoti likimo ženklų prisiminė mįslingą pernai vykusio Karolio III karūnavimo vaizdo įrašą. Tada ceremonijos Vestminsterio abatijoje metu kamera užfiksavo antrajame plane praslinkusią tamsią žmogaus figūrą su apsiaustu, nešančią kažką panašaus į dalgį. Nepažįstamąjį žmonės iškart praminė „ Juoduoju pjovėju“ – į ceremoniją atvykusiu mirties pranašu. Iš pradžių skeptikai nutarė, kad tai yra vaizdo montažas, tačiau figūra transliacijos metu išties praėjo, ir visi ją matė. Informaciją patvirtino ir Vestminsterio abatija – taip, toks žmogus buvo, bet jokia ten ne „giltinė su dalgiu“, o paprastas patarnautojas, vienuolyno bendruomenės narys. Tokie žmonės padeda per pamaldas, nors nėra dvasininkai. Tiesiog apšvietimas buvo toks, kad dalyviams ir televizijos žiūrovams jis pasirodė panašus į paslaptingą personažą. Taigi žmogaus su gobtuvu pasirodymas antrajame plane – atsitiktinumas, padaugintas iš itin įspūdžiams jautrių piliečių įtarumo.
Susidomėjimas Karoliu III visame pasaulyje yra toks didelis, kad artimiausiu metu, kol jis gydysis, gandų nesumažės, o tik daugės. O peno plepalams užtenka, juk dinastiją nuolatos persekioja skandalai, o kur dar kitos šeimos gyvenimo peripetijos.