Bitkoino vertė pastarosiomis dienomis vis mažėjo, o po praėjusią savaitę įvykdytos rekordinės milijardų dolerių vertės programišių atakos šį antradienį nukrito žemiau 90 000 JAV dolerių ribos.
Praėjusių metų gale, po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir jo naujoji administracija pareiškė paramą kriptovaliutų pramonei, populiariausia pasaulyje skaitmeninė valiuta pasiekė rekordines aukštumas, o jos kaina pakilo iki 109 000 JAV dolerių.
Tačiau nuo to laiko skaitmeninės valiutos, įskaitant „Bitcoin“ ir antrąją pagal populiarumą „Ether“, kaina ėmė kristi, o po praėjusią savaitę įvykdytos kibernetinės atakos, kurios metu iš vienos kriptovaliutos biržos buvo pavogta skaitmeninės valiutos už 1,5 mlrd. JAV dolerių, jos kaina dar labiau sumažėjo.
Kriptovaliuta – tai skaitmeniniai pinigai, kuriais galima naudotis internete. Kitaip nei doleriai ar svarai, fizinės formos jie neturi.
Kriptovaliuta galima mainytis su kitais, be to, ja dažnai už pinigus prekiaujama tam tikrose platformose – vadinamosiose kriptovaliutos biržose.
Skaitmeninė valiuta „Bitcoin“ buvo išrasta 2008 m. ir šiuo metu yra populiariausia ir seniausia kriptovaliuta.
Prekybos firmos XTB tyrimų vadovė Kathleen Brooks paaiškino, kad neigiamos įtakos investuojančiųjų į kriptovaliutas nuotaikoms gali turėti didesnėse finansų rinkose egzistuojantis nepastovumas.
Jos teigimu, vertės sumažėjimas yra „ženklas, kad esama aplinka, kuriai būdingas vis didesnis nepastovumas, nėra palanki pelnytis iš kriptovaliutos“.
D. Trumpas iki tapdamas prezidentu garsiai reiškė paramą skaitmeninės valiutos pramonei ir netgi užsiminė apie galimybę sukurti bitkoinų „strateginį rezervą“, sakydamas, kad nori paversti JAV pasaulio „kriptovaliutos sostine“.
Be to, demonstruodamas savo entuziazmą, jis ir primoji ponia Melania Trump pristatė nuosavą kriptovaliutą – „$TRUMP“ ir „$MELANIA“.
Tačiau po inauguracijos praėjus mėnesiui, investuotojai pradėjo reaguoti į tai, kad D. Trumpas nevykdo pramonei duotų pažadų, imdami išpardavinėti tiek bitkoinus, tiek kitas skaitmenines valiutas.
Finansinės biržos LMAX rinkos strategas Joelis Krugeris teigia, kad investuotojai „tikisi, kad administracija pradės aktyviau įgyvendinti savo politikos nuostatas“.
Tuo tarpu atvėso ir tradicinių finansinių firmų, tokių, kaip bankai ir turto valdymo bendrovės, pastaraisiais mėnesiais taip pat pradėjusių investuoti į kriptovaliutą, noras pirkti tokį rizikingą turtą, kaip bitkoinai. O praėjusią savaitę programišiams iš kriptovaliutos biržos „Bybit“ pavogus eterio – skaitmeninės valiutos, kurios pagrindu veikia blockchain sistema „Ethereum“ – už 1,5 mlrd. JAV dolerių, investuotojų nuotaikos dar labiau subjuro.
Dubajuje įsikūrusi platforma, suteikianti vartotojams galimybę pirkti ir parduoti kriptovaliutą, pranešė, kad įsilaužėlis užvaldė kažkieno skaitmeninę piniginę, kurioje buvo laikomos šios lėšos, ir sistemoje blockchain pervedė jas nežinomu adresu.
Biržos „Bybit“ vadovas Benas Zhou tuomet pasakė, kad platforma „yra moki, nors įsilaužimo pasekmės ir nėra likviduotos, visas klientų turtas yra šimtu procentų apdraustas ir nuostolį galime padengti“.
Tačiau, pasirodžius šiai žiniai, baimindamiesi, kad pramonė gali būti neapsaugota nuo programišių atakų, investuotojai ėmė masiškai išpardavinėti populiariausias kriptovaliutas.