Pirmadienį Prancūzijoje prieš teismą stojo aštuoni asmenys, kaltinami prisidėję prie neapykantos atmosferos, pakursčiusios 18-metį čečėnų kilmės islamistą radikalą 2020 m. nukirsti galvą mokytojui Samueliui Paty.
Prieš teismą, truksiantį iki gruodžio 20 d., stojo septyni vyrai ir viena moteris. Teismo procesas prasidėjo kaltinamiesiems patvirtinus savo tapatybę.
47 metų istorijos ir geografijos mokytojo S. Paty nužudymas netoli Paryžiaus sukrėtė Prancūziją. Nusikaltėlis Abdoullakhas Anzorovas, prašęs prieglobsčio Prancūzijoje, pats buvo policijos nužudytas netrukus, kai nužudė S. Paty netoli mokyklos į vakarus nuo Paryžiaus. Mokytoją, rodžiusį mokiniams pranašo Mahometo karikatūras iš satyrinio žurnalo „Charlie Hebdo“, Prancūzijos valdžia laiko žodžio laisvės didvyriu, o mokykla, kurioje jis dirbo, dabar pavadinta jo vardu.
Šeši kaltinamieji, kurių trys yra teismo priežiūroje, o ne kalėjime, teisiami už dalyvavimą nusikalstamame teroro akte, jiems gresia iki 30 metų nelaisvės. Vienas jų yra 52 metų marokietis Brahimas Chnina, 13-metės moksleivės, tvirtinusios, kad S. Paty prieš rodydamas pranašo Mahometo karikatūras paprašė mokinių musulmonų išeiti iš klasės, tėvas. Jos teiginys buvo melagingas, tuo metu jos klasėje nebuvo.
Taip pat teisiamas 65 metų Prancūzijos marokietis, islamistų aktyvistas Abdelhakimas Sefrioui. Jis ir B. Chnina socialiniuose tinkluose skleidė paauglės melą, siekdami, anot kaltinimo, „nustatyti taikinį“, „sukelti neapykantos jausmą“ ir „taip parengti kelis nusikaltimus“. Abu vyrai pastaruosius ketverius metus buvo suimti.
„Mirtinas pavojus“
Dviems jauniems užpuoliko draugams gresia dar sunkesni kaltinimai „bendrininkavimu įvykdant teroristinę žmogžudystę“, už šį nusikaltimą gresia įkalinimas iki gyvos galvos. 22 metų Naimas Boudaoudas ir 23 metų čečėnų kilmės rusas Azimas Epsirchanovas kaltinami dieną prieš išpuolį palydėję A. Anzorovą į peilių parduotuvę šiauriniame Ruano mieste. „Beveik trejus metus trukęs tyrimas niekada nesugebėjo nustatyti, kad N. Boudaoudas žinojo apie užpuoliko nusikalstamus planus“, – naujienų agentūrai AFP sakė jo advokatai Adelis Faresas ir Hiba Rizkallah, neigiantys savo kliento „bendrininkavimą“.
Vienos iš nužudyto mokytojo seserų Mickaelle Paty advokatai Thibault de Montbrialis ir Pauline Ragot sakė, kad šis nužudymas išryškino, „kaip giliai Prancūzijoje įsiskverbė islamistai“. Pasak jų, šis teismas visų pirma turėtų „padėti mūsų visuomenei suvokti mirtiną pavojų“.
Pernai gruodį per uždarą teismo procesą nepilnamečių teisme šeši buvę vidurinės mokyklos mokiniai buvo nuteisti kalėti nuo 14 iki šešių mėnesių laisvės atėmimo atidedant bausmę. Nuteistieji galiausiai neatliks bausmės kalėjime. B. Chninos dukrai teismas skyrė 18 mėnesių kalėjimo lygtinai, pripažinęs ją kalta už S. Paty šmeižtą.
S. Paty pasitelkė žurnalą „Charlie Hebdo“ per etikos pamoką, skirtą aptarti žodžio laisvės įstatymus Prancūzijoje. Šalyje nėra už šventvagystę baudžiančių įstatymų, nuo seno įprastos religinius veikėjus pašiepiančios karikatūros. S. Paty buvo nužudytas vos po kelių savaičių, kai „Charlie Hebdo“ dar kartą išspausdino pranašo Mahometo karikatūras. Kai 2015 m. žurnalas jas publikavo pirmą kartą, ginkluoti islamistai užpuolė redakciją ir nužudė 12 žmonių.